Cesarzowa Elżbieta

Tłumaczenie: Jan Koźbiał
Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7,65 (150 ocen i 31 opinii) Zobacz oceny
10
14
9
26
8
43
7
37
6
25
5
3
4
0
3
1
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Elisabeth. Kaiserin wider Willen
data wydania
ISBN
8306027558
liczba stron
576
język
polski

Biografia żony cesarza Franciszka Józefa I ukazuje kobietę, która nie chciała podporządkować się ówczesnym regułom, dążącą do celu sformułowanego dopiero przez ruch kobiecy XX wieku w haśle ''samorealizacja'' - i osiągnęła go. W książce Brigitte Hamann Elżbieta jest kobietą z krwi i kości ze swoją dumą, obsesjami, egzaltacją i uporem. Powszechnie znamy ją jako kobietę inteligentną, oryginalną,...

Biografia żony cesarza Franciszka Józefa I ukazuje kobietę, która nie chciała podporządkować się ówczesnym regułom, dążącą do celu sformułowanego dopiero przez ruch kobiecy XX wieku w haśle ''samorealizacja'' - i osiągnęła go. W książce Brigitte Hamann Elżbieta jest kobietą z krwi i kości ze swoją dumą, obsesjami, egzaltacją i uporem. Powszechnie znamy ją jako kobietę inteligentną, oryginalną, prekursorkę pewnych współczesnych zachowań. Pedantyczna dbałość o urodę i kondycję, forsowne codzienne marsze, wyczynowa jazda konna, pływanie, surowa dieta, a przy tym podróżowanie i nauka języków obcych, to wszystko zbliża ją do modelu współczesnej kobiety.

 

źródło opisu: www.piw.pl/

źródło okładki: www.piw.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (539)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6060
Kalissa | 2015-09-22
Przeczytana: wrzesień 2015

Biografia była bardzo interesująca. Zresztą, chyba każda biografia „Sissi” – czyli cesarzowej Elżbiety, byłaby interesująca, bo główna bohaterka to postać tragiczna i pełna cech charakteru, które wzbudzały we mnie – na przemian – i podziw, i zakłopotanie, i współczucie, i niechęć.

Nie umiem, tak łatwo jak autorka, wytłumaczyć sobie pewnych decyzji Elżbiety - zwłaszcza jej izolacji, narcyzmu czy stosunku do dwojga starszych dzieci: córki Gizeli i syna Rudolfa. Z dużym zakłopotaniem czytałam też o udziale Elżbiety w stworzeniu Austro-Węgier i nie sądzę, że jej związek z Andrassym, rzeczywiście był tak niewinny. Przy tym – żałuję, że przy Elżbiecie, nie pojawił się jakiś gorącokrwisty arystokrata z Polski:). Węgry miały szczęście:)!

Przyznaję, że często nie umiałam oddzielić, co w decyzjach Elżbiety było świadome, a co urojone, co było wynikiem zwykłego lenistwa i izolacji, a co wynikało z jej wrażliwości i przekonania, że nic nie może zmienić. Jej bierność była czasami...

książek: 1867

Rzetelna, obszerna, wspaniale napisana biografia cesarzowej Elżbiety zwanej Sisi. Autorka oparła się na źródłach historycznych, listach , dokumentach, zadając sobie sporo trudu, przez co sprawiła, że lektura jej książki przedstawia bardzo dużą wartość historyczną.
Doskonale przedstawiona postać tytułowej bohaterki, jej rodziny, jak również świetnie nakreślony obraz dworu wiedeńskiego oraz obraz epoki w jakiej dane było żyć Sisi.
Słowem, doskonała książka biograficzna, którą warto przeczytać !

książek: 767
Maryann | 2014-02-03
Przeczytana: październik 2002

Przystojny władca wielkiej monarchii zakochał się bez pamięci w pięknej dziewczynie ze znakomitego, acz podupadłego rodu. Początek jak z bajki, choć - jak wiadomo - życie Franciszka Józefa i jego ukochanej Sissi bynajmniej bajką nie było.
Ja też zaczynałam swoją "znajomość" z Elżbietą od filmów Marischki i ja też przeżywałam kolejne rozczarowania, gdy szperając po książkach odkrywałam kolejne rysy na tym filmowym, świetlanym wizerunku.
Brigitte Hamann udało się znaleźć złoty środek - ani nie zrobiła z Elżbiety cierpiętnicy, ofiary polityki, teściowej i bezdusznej dworskiej etykiety, ani też nie wykreowała jej na rozpieszczoną damę z wyższych sfer, która za nic ma swoje obowiązki i dobro kraju, którego jest władczynią, a dla której liczą się tylko jej własne fanaberie i kaprysy.
Dowiedziałam się z tej książki wielu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Chyba trochę lepiej zrozumiałam Elżbietę, ale i poczułam trochę wspólczucia dla jej męża, który zupełnie jej nie...

książek: 2013
Leena | 2013-02-27
Przeczytana: 23 lutego 2013

Zaczęło się od zupełnego zauroczenia postacią Elżuni w filmie Ernsta Marischki. Później zauroczenie sprawiło, że każda informacja jaką znalazłam o Cesarzowej była dla mnie niewiarygodna. Znalazłam w końcu książkę Brigitte Hamann. A w niej...każdy kolejny rozdział to coraz większe zaskoczenie. Nie mogłam zdecydować się czy Elżunie bronić (bo młody wiek, bo żyje w 'złotej klatce', bo straciła dzieci, bo teściowa - arcyksiężna, itd.) czy też oskarżać (bo jak to tak, czy wypada, no i przecież musiała wiedzieć na co się decyduje zgadzając się poślubić cesarza Franciszka?!)
Przyznaje, że momentami nie wierzyłam w swoją naiwność...wierzyłam przecież, że filmowa Elżunia taka była w rzeczywistości...choć tu muszę się usprawiedliwić bo film oglądałam mając zaledwie 'wczesne naście' lat)

Polecam książkę wszystkim, którzy chcą uzupełnić posiadane już informacje, wyjaśnić niezrozumiałe wątki albo po prostu poznać historię niezwykle ciekawej osóbki.

książek: 245
Balcar | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Do tej pory miałem jednoznacznie pozytywne zdanie o cesarzowej Sisi. Ot, dziewczyna z Bawarii znienawidzona przez cesarski dwór, dzielnie stawiająca opór całej armii niewdzięcznych ludzi na czele z matką Franciszka Józefa, Zofią.
Okazało się jednak, że postać Elżbiety nie jest aż tak jednoznaczna. Wręcz przeciwnie, moje uczucia z sympatii do niej, obróciły się w stronę niechęci do cesarzowej. Nie ulega wątpliwości, że życie Sisi było trudne, ale czy wszelkie dziwactwa można usprawiedliwiać tylko tym. Zamiast zdrowych stosunków z dziećmi mamy oskarżenia w stosunku do Rudolfa, zamiast pełnienia funkcji publicznych mamy ucieczki z Wiednia i podróże po Europie. Kiedy trzeba było oszczędzać, cesarzowa kupowała konie i brała udział w zawodach, zaniedbując całkowicie życie rodzinne. A przecież pozostają jeszcze takie kwestie jak spirytualizm czy jej słabość do Węgrów, która bywała przecież zupełnie nietaktowna. Z pewnością była to nieszczęśliwa, ale też niezwykle ciekawa i intrygująca...

książek: 521
Once_Upon_A_Time | 2015-04-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 30 marca 2015

Książka godna polecenia - nawet czytelnikom, którzy nie pasjonują się historią.
Główny zarzut to jak na mój gust zbyt długie, rozwleczone rozdziały. Spokojnie można by tę samą treść zawrzeć na trzystu stronach, zamiast na ponad pięciuset. Niektóre treści zostały omówione aż za szczegółowo, natomiast inne całkowicie pominięte. Autorka mogłaby także czasami darować sobie cytowanie tak dużej ilości osób w związku z jedną i tą samą kwestią.
Generalnie książka została napisana w sposób przystępny, lekki. Pozwala na doskonałe rozeznanie się w sytuacji cesarstwa XIX wieku i wyrobienie własnego zdania na temat postawy cesarzowej Austrii i jej otoczenia w związku z wieloma kwestiami, nie tylko politycznymi.

książek: 2589
Nifelinord | 2012-01-27
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2011 rok

Niniejszym podejmę się próby krytycznego zrecenzowania biografii jednej z najciekawszych postaci dziewiętnastowiecznej Europy, której nikomu chyba nie trzeba przedstawiać – Elżbiety „Sissi” Wittelsbach, cesarzowej Austrii i królowej Węgier.

Książka (wydana po raz pierwszy w 1981 roku) składa się z przedmowy, kalendarium, czternastu rozdziałów, wykazu źródeł, wykazu skrótów, przypisów, indeksu osób oraz spisu ilustracji (w liczbie dziewięciu). Należy do popularnej serii biograficznej PIW, okładka została więc dostosowana do schematu znanego z innych wydań tegoż cyklu, i jak one wszystkie, jest dość niewygodna w czytaniu (ze względu na to, że format książki jest mały, zbliżony do A5, zaś ona sama obszerna i niezbyt ściśle zszyta z twardą oprawą).

Szata graficzna książki jest bez wątpienia bogata – oprócz wspomnianych już monochromatycznych ilustracji w tekście (pięć wizerunków Elżbiety, czasami w towarzystwie innych osób; rysunek cesarzowej dla jej dzieci; kopie dwóch listów;...

książek: 2506
Kasiek m | 2010-09-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 czerwca 2009

Marischki, potem przyszły artykuły, inne filmy, książki. Na punkcie tej książki oszalałam gdy przypadkowo zobaczyłam reklamę na stronie mojej księgarni. Długo się wahałam, bo jednak PIW-owska seria biograficzna to marka za którą się sporo płaci.
Ale nic. Wczoraj magiczny posłaniec z Gandalfa obdarował mnie przesyłką w której była biografia „Cesarzowej”, porzuciłam „Deszczową noc” i wzięłam się za tą dosyć grubawą książkę(ponad 500 stron) nie przypuszczałam nawet, że mnie tak wciągnie. Napisana bardzo przystępnym językiem, okraszona wieloma fotografiami, ilustracjami pozwala wpaść w sam środek XIX wieku, gdy cesarze i królowie istnieli w najlepsze. Panowie byli ujmujący a Panie piękne. Zaczyna się pięknie i bajkowo. Początek jest rodem z bajki o Kopciuszku. A potem… potem jest tylko gorzej. Książka jest dosyć krytyczna. Uzupełniając ją dodatkowo biografią Franciszka Józefa można w pełni zobaczyć nieciekawą sytuację na wiedeńskim dworze. Zrywa się z mitem „cudownej Cesarzowej” ja...

książek: 819
panopos | 2015-04-05
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Bardzo dobra biografia cesarzowej Sisi. Wyczerpująca, napisana i przetłumaczona zrozumiale. Godna polecenia.
Sama postać, no cóż zdolna manipulantka. Odwołując się do paremii- nie wszystko złoto, co się świeci. Ciekawe, czy związek Fr Józefa ze starszą siostrą Sisi byłby szczęśliwszy nie tylko dla cesarza, ale przede wszystkim dla dzieci tej pary.
Na marginesie i dla usprawiedliwienia znudzonej cesarzowej, była chyba trochę ofiarą chowu wsobnego, najpopularniejszej zabawy arystokracji.

książek: 931
BeArcik | 2012-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2012

Lektura w większości łatwa, miła i przyjemna choć długa. Zwłaszcza dłużyły mi się wszelkie fragmenty o charakterze typowo politycznym, choć zdaję sobie sprawę, że w biografii osoby na tak wysokim stanowisku jak cesarzowa nie mogłoby się bez nich odbyć. O wiele milej czytało mi się to co dotyczyło samej cesarzowej - tego jaka była w młodości, co lubiła, o jej fascynacji Heinem i bliskim stosunkach z Ludwikiem II, wreszcie o jej zaburzeniach psychicznych. Te momenty, czyli praktycznie cała końcówka dość mnie przygnębiły, ale to tylko dlatego, że rozumiałam je aż za dobrze. Pojawiło się kilka błędów jak choćby postarzenie Rudolfa o dziesięć lat w chwili koronacji węgierskiej (bodajże) oraz rzeczy typowo upierdliwych, jak powtarzanie czytelnikowi do znudzenia kim była Maria Festetics czy Maria Waleria, postaci najczęściej cytowane. Mimo to jednak lektura godna polecenia, bardzo dobrze oddaje schyłkowy nastrój epoki i niepokojący klimat państwa chylącego się ku upadkowi.

zobacz kolejne z 529 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd