Cesarzowa Elżbieta

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Elizabeth. Kaiserin wider Willen
9788364822094
sinnatag

Biografia żony cesarza Franciszka Józefa I ukazuje kobietę, która nie chciała podporządkować się ówczesnym regułom, dążącą do celu sformułowanego dopiero przez ruch kobiecy XX wieku w haśle ''samorealizacja'' - i osiągnęła go. W książce Brigitte Hamann Elżbieta jest kobietą z krwi i kości ze swoją dumą, obsesjami, egzaltacją i uporem. Powszechnie znamy ją jako kobietę inteligentną,...

W książce Brigitte Hamann Elżbieta jest kobietą z krwi i kości ze swoją dumą, obsesjami, egzaltacją i uporem. Powszechnie znamy ją jako kobietę inteligentną, oryginalną, prekursorkę pewnych współczesnych zachowań. Pedantyczna dbałość o urodę i kondycję, forsowne codzienne marsze, wyczynowa jazda konna, pływanie, surowa dieta, a przy tym podróżowanie i nauka języków obcych, to wszystko zbliża ją do modelu współczesnej kobiety.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawnictwo PIW

Dotka76 | 2019-09-02
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2019

Piękna, bogata, nieszczęśliwa, zaburzona, autodestrukcyjna i niszcząca innych. Inteligentna lecz bardzo niedojrzała. Mit niezwykłej cesarzowej Sisi trwa do dziś, tym bardziej warto poznać jej prawdziwe oblicze. Nie każda bajka kończy się dobrze.

Miriam | 2019-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2019

Znakomita biografia oparta na licznych źródłach - listach, dziennikach Elżbiety i jej otoczenia oraz i wierszach Elżbiety.

Balcar | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Do tej pory miałem jednoznacznie pozytywne zdanie o cesarzowej Sisi. Ot, dziewczyna z Bawarii znienawidzona przez cesarski dwór, dzielnie stawiająca opór całej armii niewdzięcznych ludzi na czele z matką Franciszka Józefa, Zofią.
Okazało się jednak, że postać Elżbiety nie jest aż tak jednoznaczna. Wręcz przeciwnie, moje uczucia z sympatii do niej, obróciły się w stronę niechęci do cesarzowej. Nie ulega wątpliwości, że życie Sisi było trudne, ale czy wszelkie dziwactwa można usprawiedliwiać tylko tym. Zamiast zdrowych stosunków z dziećmi mamy oskarżenia w stosunku do Rudolfa, zamiast pełnienia funkcji publicznych mamy ucieczki z Wiednia i podróże po Europie. Kiedy trzeba było oszczędzać, cesarzowa kupowała konie i brała udział w zawodach, zaniedbując całkowicie życie rodzinne. A przecież pozostają jeszcze takie kwestie jak spirytualizm czy jej słabość do Węgrów, która bywała przecież zupełnie nietaktowna. Z pewnością była to nieszczęśliwa, ale też niezwykle ciekawa i intrygująca...

Midsummer12 | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Bardzo obiektywnie napisana biografia, która rzetelnie opisuje całe życie cesarzowej. Postać Elżbiety ciekawiła mnie od zawsze, od momentu, gdy wiele lat temu obejrzałam film z Romy Schneider w roli Sisi. Po wizycie w Wiedniu i bliższym zapoznaniu się z losem żony Franciszka Józefa wiedziałam już, że jej życie nie było tak cukierkowe jak to przedstawiono w filmie, ale aż do teraz nie wiedziałam, że była to tak niejednoznaczna, pełna sprzeczności kobieta. Książka zasługuje na bardzo dobrą ocenę, to biografia, którą czyta się jak wciągającą powieść.

Bogna007 | 2016-09-22

Miło się czyta aczkolwiek mam wrażenie że autorka troche 'miota' się w chęci bycia neutralna i chcąc przedstawić dobre i złe strony Sissi. Trochę na siłę chce stworzyc odpowiednie proporcje ale odczuwam 'tompnięcia' :)

Patrycja | 2016-09-17

Autorka niezwykle rzetelnie opisuje życie cesarzowej Elżbiety zwanej Sissi. Przy tym łamie stereotyp o tym, że każda księżniczka ma życie jak z bajki. książka jest dość obszerna, ale nie ma to znaczenia, bo czyta się jednym tchem. świetnie oddana atmosfera habsburskiego dworu i tamtych lat. Godne polecenia!

OctoberGirl | 2016-03-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 12 marca 2016

Bibliografia napisana jest bardzo dobrze. Wreszcie można zobaczyć jak na prawdę wyglądało życie Sisi, czego nie można powiedzieć o filmach, gdzie wszystko jest ubarwiana i w większym lub mniejszym stopniu odbiega od rzeczywistości.
Pomimo poznania prawdy cesarzowa nadal pozostanie moją ulubienicą, ale dzięki tej książce wiem, że nie była ona nieskazitelna, że pewne decyzje mogła podjąć inaczej.
Przykro czyta się o jej relacjach z mężem dziećmi etc. gdy np. w trylogii Marischka wszystko jest takie idealne i cukierkowe. Szkoda, że tamtych czasach medycyna, psychologia nie były rozwinięte w takim stopniu jak dziś, ponieważ moim zdaniem, wielu rzeczy można było by uniknąć. Gdyby ktoś wylazłby się zrozumieniem i pomógł jej w sposób fachowy jej losy potoczyły by się inaczej i stwierdzenie lepiej, nie jest chyba zbyt śmiałe.

Marlena Michalak | 2016-02-25

Jedna z najlepszych biografii jakie kiedykolwiek przeczytałam, bardzo rzetelna, przedstawia bardzo dużo informacji. Ukazuje realia dworu cesarskiego, na którym mimo wszystko nie było "różowo", a także Elżbietę, której daleko do cukierkowego ideału i, która z całą pewnością była trudną osobą. Przede wszystkim nie jest to przesłodzona biografia Elzbiety, niczym w filmie Sissi w reżyserii Marischki. Przedstawiono w niej prawdziwe życie i prawdziwą Elżbietę, która od tak dawna elektryzuje rzesze ludzi.

książek: 1990

Rzetelna, obszerna, wspaniale napisana biografia cesarzowej Elżbiety zwanej Sisi. Autorka oparła się na źródłach historycznych, listach , dokumentach, zadając sobie sporo trudu, przez co sprawiła, że lektura jej książki przedstawia bardzo dużą wartość historyczną.
Doskonale przedstawiona postać tytułowej bohaterki, jej rodziny, jak również świetnie nakreślony obraz dworu wiedeńskiego oraz obraz epoki w jakiej dane było żyć Sisi.
Słowem, doskonała książka biograficzna, którą warto przeczytać !

Elevander | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Książka Brigitte Hamann jest ciekawą próbą ukazania biografii słynnej austriackiej cesarzowej w oparciu - przede wszystkim - o wspomnienia i teksty ludzi, z którymi miała codzienny kontakt. Czasem może się wręcz wydawać, że cytatów źródłowych jest za dużo, że zbyt często powołuje się Autorka na niezbyt udaną twórczość poetycką samej Elżbiety. Z tego wyboru źródeł ukazuje się dość ciekawy obraz cesarzowej, która zupełnie nie pasowała ani do sprawowanej przez siebie godności, ani do swojej rodziny. Dla mnie osobiście jest postacią antypatyczną i nie dziwi mnie wcale to, że po jej zamordowaniu bardziej żałowano Franciszka Józefa niż zmarłej tragicznie Elżbiety.

Brigitte Hamann przedstawiła oczywiście codzienne życie swej bohaterki, jej ekstrawagancki tryb życia, unikanie obowiązków reprezentacyjnych i zamiłowanie do podróży. Na paradoks zakrawa fakt, że tak wiele odziedziczył po niej syn Rudolf, z którym nie miała wiele kontaktu, a tak mało ukochana najmłodsza córka Maria Waleria....