Cesarzowa Elżbieta

Brigitte Hamann Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Elisabeth. Kaiserin wider Willen
Jan Koźbiał
Biografie Sławnych Ludzi
cesarzowa Austro-Węgry Sissi Franciszek Józef historia Austrii Habsburgowie

Na półkach: , , , , ,

24 kwietnia 1854 roku, Wiedeń - szesnastoletnia księżniczka bawarska Elżbieta “Sisi” Wittelsbach poślubia dwudziestotrzyletniego cesarza Franciszka Józefa z dynastii Habsburgów, zostając cesarzową Austrii, a w przyszłości także królową Węgier i Czech.

Historia miłości od pierwszego wejrzenia pomiędzy cesarzem i cesarzową, podobnie jak wyjątkowa uroda Elżbiety, przeszły do...

Wciągająca lektura, mimo niezliczonej ilości informacji o politycznych i militarnych zmaganiach cesarza Franciszka Józefa. Autorka metodycznie rozprawia się z legendą ,mitem, produktem PR jakim jest do dzisiaj Sisi czyli cesarzowa Elżbieta. Warto przeczytać te książkę przed wyprawą do
Wiednia, który na każdym kroku odcina kupony od legendy Sisi, oferując naiwnym turystom...

Wspaniale napisana biografia zadziwiającej kobiety.

Świetna biografia królowej Elżbiety, przytacza wiele listów i wypowiedzi współczesnych jej osób, które żyły z nią na co dzień. Książka przybliża charakter Sisi (przez jedno S!) w ten sposób, że cukierkowe filmy Marischki - które skądinąd uwielbiam oglądać jako wspaniałe "feel-good movies" - wydają się trochę niedorzeczne ;)

Piękna, bogata, nieszczęśliwa, zaburzona, autodestrukcyjna i niszcząca innych. Inteligentna lecz bardzo niedojrzała. Mit niezwykłej cesarzowej Sisi trwa do dziś, tym bardziej warto poznać jej prawdziwe oblicze. Nie każda bajka kończy się dobrze.

Znakomita biografia oparta na licznych źródłach - listach, dziennikach Elżbiety i jej otoczenia oraz i wierszach Elżbiety.

Do tej pory miałem jednoznacznie pozytywne zdanie o cesarzowej Sisi. Ot, dziewczyna z Bawarii znienawidzona przez cesarski dwór, dzielnie stawiająca opór całej armii niewdzięcznych ludzi na czele z matką Franciszka Józefa, Zofią.
Okazało się jednak, że postać Elżbiety nie jest aż tak jednoznaczna. Wręcz przeciwnie, moje uczucia z sympatii do niej, obróciły się w stronę...

Bardzo obiektywnie napisana biografia, która rzetelnie opisuje całe życie cesarzowej. Postać Elżbiety ciekawiła mnie od zawsze, od momentu, gdy wiele lat temu obejrzałam film z Romy Schneider w roli Sisi. Po wizycie w Wiedniu i bliższym zapoznaniu się z losem żony Franciszka Józefa wiedziałam już, że jej życie nie było tak cukierkowe jak to przedstawiono w filmie, ale aż do...

Miło się czyta aczkolwiek mam wrażenie że autorka troche 'miota' się w chęci bycia neutralna i chcąc przedstawić dobre i złe strony Sissi. Trochę na siłę chce stworzyc odpowiednie proporcje ale odczuwam 'tompnięcia' :)

Autorka niezwykle rzetelnie opisuje życie cesarzowej Elżbiety zwanej Sissi. Przy tym łamie stereotyp o tym, że każda księżniczka ma życie jak z bajki. książka jest dość obszerna, ale nie ma to znaczenia, bo czyta się jednym tchem. świetnie oddana atmosfera habsburskiego dworu i tamtych lat. Godne polecenia!

Dyskusje

• Biografie