Gorzki romans

Wydawnictwo: Świat Książki
83-7391-079-4
gorzki, romans, innego, życia, nie, będzie
niebieska

Stefan u schyłku życia dokonuje gorzkiego rozrachunku z własną przeszłością w systemie komunistycznym. Jego pierwsza żona, Wanda, którą skrzywdził, porzucając dla kariery, w swoim dzienniku paradoksalnie przywraca mu poczucie człowieczeństwa....

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

Po niemiłej sytuacji z romansidłem pt "Dwie miłości" (2006) czuję potrzebę postawienia Nurowskiej wielu gwiazdek, zgodnie z moim przyzwyczajeniem (to już szósta recenzja jej twórczości). Źle wróży rok publikacji - 2003, zbliżony do „wpadki”.
Autorka informuje, że to remake je powieści „okaleczonej przez cenzurę” pt „Innego życia nie będzie”. Gorzej, że autorka kłamliwie pisze, że bohaterom..:
„....system komunistyczny odebrał szansę na normalne, szczęśliwe życie..”
Wprost przeciwnie, to system zwany przez autorkę komunistycznym dał szansę szczęśliwego związku między synem (str. 162) „adwokata, ozdoby warszawskiej palestry”, który popełnił mezalians przez ślub z córką krawca, i chłopską, niewykształconą dziewczyną, której wujek ma załatwić lewy papier o ukończeniu szkoły średniej i wysłać na kursy maszynopisania. Z tym dziwactwem autorki wiąże się bezpośrednio trudne do ...

Książkowa-Fantazja | 2012-08-29
Przeczytana: marzec 2012

Zgadzam się z Mary nic dodać nic ująć.

Monika | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Komunizm, układy partyjne, stanowiska, ale i miłość- to wszystko jest w tej powieści. Cenię Nurowską za to, że nie osądza bohaterów, ale tworzy takie portrety psychologiczne, że postacie z jej książek nie są tylko imionami na papierze.

Autorka w książce "Gorzki romans" przedstawiła losy małżeństwa, które rozpadło się, ale dla Wandy, głównej bohaterki tej powieści Stefan na zawsze pozostał jedyną miłością. Tytuł o dość pospolitym wydźwięku może zmylić czytelnika, ale nie dajcie się zwieść, bo możecie przegapić naprawdę świetną książkę.

malineczka74 | 2010-08-21

Kolejna książka Nurowskiej , która mnie zachwyciła.Autorka opisała losy pary małżeńskiej - ale tak świetnie uchywyciła psychologiczny portret dwoja narratorów powieści ,że mimo niewielu stron powieści (około 200) wydaje się jakby byli saszymi wieloletnimi sąsiadami i znamy ich od podszewki .On młody działacz partyjny na stanowisku wojewody z miasta obarczony nadopiekuńczą matką i ona prosta ale zdolna wiejska dziewczyna pracująca jako jego sekretarka.Nie była to miłość ze strony kobiety z wyrachowania - ale szczere uczucie prosto z serca niepatrzące na zaszczyty i stanowiska.Do ślubu dochodzi nie bez smutku - przyszła meżatka dopiero wskutek choroby i spodziewanego dziecka uzyskuje jako taką akceptację .Jednak teściowa bruździ i nie ma sielanki - ale rodzi się pierworodny.Potem para rozstaje się i ona zamieszkuje z ciotką - kucharką na plebanii na małej wsi.Jednak wskutek przypadkowych odwiedzin byłego już męża rodzi się drugi syn.Gdy ma on kilka lat oboje emigrują do USA.Tam...

Angelika | 2011-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Nurowska, jak zwykle, rewelacyjna! Skomplikowane dzieje toksycznej miłości dodatkowo utrudnionej przez skomplikowaną sytuację polityczną kraju przedstawione prostym, dostępnym dla każdego czytelnika językiem. Bez zbędnych komentarzy, wyjaśnień i oceny bohaterów. Czyta się jednym tchem!

Mary | 2012-06-18
Przeczytana: czerwiec 2012

Smutna historia. Stefan Gnadecki, mężczyzna w podeszłym wieku, u schyłku życia, wspomina dawne dzieje. Pod wpływem lektury dziennika byłej, zmarłej niedawno żony, przeżywa dawnej chwile raz jeszcze i dokonuje czegoś na kształt rachunku sumienia. On - niegdyś młody, zadziorny karierowicz, ona - naiwna, prosta, lecz ślepo w nim zakochana. Nawet po ich rozwodzie i jej wyemigrowaniu do USA. Ich synowie - starszy Michał i młodszy - Stefan, choć wychowywali się w różnych środowiskach i różnie potoczyły się ich losy, również są pełni żalu i poczucia niespełnienia. Takie poczucie pozostaje także po lekturze książki. Boli obojętność, nieświadoma niesprawiedliwość Stefana z młodość wobec Wandy, irytuje zaślepienie i bierność Wandy. Poruszająca historia bez happy endu.

Jaguś | 2012-08-20
Przeczytana: 01 września 2012

Kolejna świetna książka Nurowskiej. Chyba nigdy nie przestanę się nią zachwycać.. Szybko się czyta, wciąga od pierwszej strony, niesamowite kreacje bohaterów - to cechy każdej przeczytanej przeze mnie powieści tej autorki.

odAdoZ | 2013-05-06
Przeczytana: 06 maja 2013

Tematem wiodącym jest "romans z komunizmem", który gorzko odbił się na losach bohaterów.
Ciekawy temat i adekwatny do "tej" powieści język, pochłania fanów pióra Nurowskiej.

książek: 2064
Lublinianka | 2012-09-11
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

Książka dobra zmusza do myślenia czasami do cofnięcia się w przeszłość.

diunam | 2012-02-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 lutego 2012

Książka Marii Nurowskiej „Innego życia nie będzie” miała swoją premierę 15 lutego 2012 roku. Jest to już jej czwarte wydanie. Pierwszy raz ukazała się w latach osiemdziesiątych. Została oparta na prawdziwych losach pierwszego powojennego wojewody szczecińskiego i jego sekretarki. Jednak z uwagi na cenzurę książka miała wtedy inną wymowę. Powieść znana jest również pod tytułem „Gorzki romans”.
Jest to historia niebanalnej miłości okaleczonej przez komunizm. Bohaterowie to Stefan Gnadecki – młody pan wojewoda i Wanda Dziubek – prosta dziewczyna ze wsi, której udało się dostać posadę sekretarki. Stefan szybko pnie się po szczeblach kariery, zdając sobie doskonale sprawę, że równie łatwo jest spaść na sam dół. Panujący ustrój zrobił z niego okrutnego i bezwzględnego człowieka. Poznajemy go u schyłku życia, zgorzkniałego i samotnego. Czytając pamiętniki swojej pierwszej żony Wandy, patrzy na siebie jej oczami, a obraz, który mu się ukazuje nie do końca zgodny jest z jego...