Pamiętnik na trzy głosy

Tłumaczenie: Wawrzyniec Brzozowski
Wydawnictwo: Znak
Choix
83-240-0394-0

Piękne i pasjonujące wspomnienia francuskiej pisarki, której rodzice - polscy Żydzi mieszkający w Paryżu w latach 20. ubiegłego wieku - postanowili w tajemnicy przed swoimi bliskimi przyjąć chrzest. Opowieść o dyskretnym wkraczaniu w świat wiary i miłości łączącej rodziców i o tym, że nie zawsze to, co wydaje się przypadkiem, jest nim w rzeczywistości. Przykład literatury, która w lekki i...

Opowieść o dyskretnym wkraczaniu w świat wiary i miłości łączącej rodziców i o tym, że nie zawsze to, co wydaje się przypadkiem, jest nim w rzeczywistości. Przykład literatury, która w lekki i dowcipny sposób potrafi mówić o sprawach zasadniczych.

KatiEmm | 2010-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2010

Ciekawa historia polskich Żydów, którzy przeszli na katolicyzm. Ukrywają przed światem swą tajemnicę nie chcąc przysporzyć swej rodzinie - Żydom - problemów i hańby. Autorka opisuję przepiękną miłość swych rodziców oraz losy jej życia w czasie II wojny światowej i po niej.

Paulina Tasarz | 2015-01-14
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Nic szczególnego, skończyłam bo skończyło ale wracać i polecać nie będę.

Teresa Torres to postać niezwykle intrygująca: pisarka francuska, obywatelka amerykańska, pochodząca z rodziny polskich Żydów. Jej ojciec – Marek Szwarc – był rzeźbiarzem związanym ze słynną Szkołą Paryską (École de Paris), przyjaźnił się z wybitnymi artystami i filozofami (m.in. z Jacquesem Maritainem). Jej drugi mąż Meyer Levin – był znanym amerykańskim pisarzem i filmowcem-dokumentalistą, który m.in. przyczynił się do światowego sukcesu „Dzienników” Anny Frank, popularyzując je w Stanach Zjednoczonych (książkę podsunęła mu właśnie żona Tereska). W swojej książce przedstawia swoje życie w formie niezwykłego pamiętnika.

Tereska od dzieciństwa prowadzi pamiętnik. Teraz chce pokazać światu swoje życie, opowiada wszystkie wydarzenia, od dzieciństwa po późną dorosłość. Zwierza się ze swoich problemów i relacjonuje przebieg codziennych dni. Opowiada o tym jak ona i jej rodzice z religii żydowskiej przenieśli się na katolicką, jak wybuchały kolejne skandale i jak wygląda życie Polaków...

Wiola | 2011-03-28
Przeczytana: 27 marca 2011

Swietna lektura!

Emka Jamioł | 2015-07-31

Książkę oceniam na 5 , lecz jeśli miałabym ocenić autorkę i jej życiorys zdecydowanie byłoby to 10.

rokita49 Boruta | 2013-09-30
Przeczytana: 28 września 2013

Przeczytałem z dużym zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem uczuciowym ponieważ autorka,jej rodzice i rodzina byli mocno związani z przedwojennym Zgierzem i Łodzią.W Zgierzu się urodziłem i mając sześć lat wyjechałem w 1955 roku na Dolny Śląsk.Będę do tej książki jeszcze nieraz wracał.

Miszuno | 2016-06-16
KAROL | 2015-11-28