Pamiętnik na trzy głosy

Okładka książki Pamiętnik na trzy głosy Tereska Torrès
Okładka książki Pamiętnik na trzy głosy
Tereska Torrès Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Choix
Znak
2004-01-01
2004-01-01
83-240-0394-0
Wawrzyniec Brzozowski
żydzi chrześcijaństwo pamiętniki francuskie mniejszość narodowa

Książka nie łatwa ale ciekawa. czuję lekki niedosyt bo nie jest to typowy pamiętnik (nawet pisany przez 3 osoby) tylko wyjątki z tego pamiętnika. Książka porusza trudny temat wewnętrznych stosunków między Żydami w obliczu zmiany wiary, wojny i zawirowań historycznych. Warto przeczytać chociażby żeby mieć pogląd, że Żydzi nie stanowią hermetycznej zamkniętej społeczności, która zawsze będzie stała za swoimi.

Książkę oceniam na 5 , lecz jeśli miałabym ocenić autorkę i jej życiorys zdecydowanie byłoby to 10.

Nic szczególnego, skończyłam bo skończyło ale wracać i polecać nie będę.

Nic szczególnego, skończyłam bo skończyło ale wracać i polecać nie będę.

Przeczytałem z dużym zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem uczuciowym ponieważ autorka,jej rodzice i rodzina byli mocno związani z przedwojennym Zgierzem i Łodzią.W Zgierzu się urodziłem i mając sześć lat wyjechałem w 1955 roku na Dolny Śląsk.Będę do tej książki jeszcze nieraz wracał.

Teresa Torres to postać niezwykle intrygująca: pisarka francuska, obywatelka amerykańska, pochodząca z rodziny polskich Żydów. Jej ojciec – Marek Szwarc – był rzeźbiarzem związanym ze słynną Szkołą Paryską (École de Paris),przyjaźnił się z wybitnymi artystami i filozofami (m.in. z Jacquesem Maritainem). Jej drugi mąż Meyer Levin – był znanym amerykańskim pisarzem i filmowcem-dokumentalistą, który m.in. przyczynił się do światowego sukcesu „Dzienników” Anny Frank, popularyzując je w Stanach Zjednoczonych (książkę podsunęła mu właśnie żona Tereska). W swojej książce przedstawia swoje życie w formie niezwykłego pamiętnika.

Tereska od dzieciństwa prowadzi pamiętnik. Teraz chce pokazać światu swoje życie, opowiada wszystkie wydarzenia, od dzieciństwa po późną dorosłość. Zwierza się ze swoich problemów i relacjonuje przebieg codziennych dni. Opowiada o tym jak ona i jej rodzice z religii żydowskiej przenieśli się na katolicką, jak wybuchały kolejne skandale i jak wygląda życie Polaków we Francji.

Książka jest podzielona na trzy części : przed wojną, w czasie wojny i po wojnie. Ułatwia to czytanie i pomaga lepiej wczuć się w miejsce wydarzeń, co jest niewątpliwym plusem tej książki. Do tego, do książki dołączone są zdjęcia, wydrukowane na innym papierze i wydrukowane w powieści. Przedstawiają nie tylko główną bohaterkę i jej rodziców, ale także przyjaciół oraz dzieła jej ojca - Marka Szwarca.

Do książki autorka wplotła fragmenty pamiętników jej rodziców, stąd tez tytuł : "Pamiętnik na trzy głosy". Książka jest z perspektywy trzech osób. Może to wydawać się dziwne i irytujące, ale tak naprawdę wcale takie nie jest. Wręcz przeciwnie, powieść czyta się szybko i ciekawie.

Główna bohaterka niewątpliwie jest postacią niezwykle ciekawą i godną poznania. Powieść jest napisana łatwym, lekkim językiem i jest przystępna dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Każdy może inaczej ją odebrać i w inny sposób zinterpretować. Wszystko zależy od czytelnika, jak podejdzie do lektury.

Książkę polecam. Jest niezwykłą na swój sposób - biografia, historia życia i przepiękna powieść w jednym. Lekki język, niedługie rozdziały i niezapomniany urok sprawiają, że książka zapada w pamięć.

Polecam!

Swietna lektura!

Swietna lektura!

Ciekawa historia polskich Żydów, którzy przeszli na katolicyzm. Ukrywają przed światem swą tajemnicę nie chcąc przysporzyć swej rodzinie - Żydom - problemów i hańby. Autorka opisuję przepiękną miłość swych rodziców oraz losy jej życia w czasie II wojny światowej i po niej.

• 2010
  • Nie wrócę