Białe zeszyty

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska, dziennik, wdowa
czupirek

Dziennik intymny dojrzałej kobiety, matki dwojga dzieci, która po śmierci męża próbuje na nowo odnaleźć siebie. Jej zapiski są bardzo osobistym, lirycznym wyznaniem i jednocześnie literacką autoterapią. Bohaterka spogląda na świat, ludzi i wydarzenia przez pryzmat własnych emocji; jej spostrzeżenia dowodzą niezwykłej wrażliwości, ale też dystansu do siebie samej. Zaangażowana w związek z...

Bohaterka spogląda na świat, ludzi i wydarzenia przez pryzmat własnych emocji; jej spostrzeżenia dowodzą niezwykłej wrażliwości, ale też dystansu do siebie samej. Zaangażowana w związek z mężczyzną równie doświadczonym, usiłuje zrozumieć własne pragnienia i potrzeby, ukryte motywy swego postępowania. Stawia czoło trudnościom, zamiast tłumić je w sobie, bierze odpowiedzialność za własne życie, dokonuje świadomych wyborów. Dzięki temu wychodzi z depresji jako ktoś nowy – bogatszy o doświadczenia, bardziej dojrzały.

Librarianka | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Podziwiam Sonię za decyzję, którą ostatecznie podjęła. Jak w starej piosence:"Bo rozum mówi przestań, rozsądek mówi "nie"! A serce robi to, co samo chce."
Posłuchać rozsądku dla własnego dobra, dla ocalenia godności-wspaniałe! Ale jak to boli...gdy się kocha.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 30 marca 2010

Jest to dziennik intymny dojrzałej kobiety, matki dwojga dzieci, która po śmierci męża próbuje na nowo odnaleźć siebie. Siebie i swoje miejsce w świecie. Chce znów uwierzyć w siebie jako kobietę, a może właściwie po raz pierwszy. Chce kochać i być kochaną, za to jaka jest. Sonia dokonuje świadomych wyborów, bierze na siebie odpowiedzialność za nie. Krok po kroku wychodzi z depresji i buduje siebie na nowo.

Są to wyznania bardzo prywatne i intymne. To wymaga dużo odwagi, by o tym opowiedzieć, by całkowicie się odsłonić. Sonia swobodnie pisze o swoim codziennym życiu, o wzlotach i upadkach, porażkach i małych zwycięstwach. Dużo w tym emocji i przeżyć, smutku i bólu, lęków ale też radości, sukcesów, uśmiechu.

Wszystkie te emocje łączą się ze sobą, przeplatają, pozwalają bohaterce się oczyścić ale może są też trochę oczyszczeniem dla czytelnika…

Sonia szuka siebie, rozpoznaje, doświadcza nowego, chce poznać siebie i mechanizmy jakie nią kierują. Ale również stara się zrozumieć...

Klio | 2012-03-07

Sonię Raduńską odkryłam przez przypadek, rzadko przekonuję się do polskich pisarek, a tu takie miłe zaskoczenie zaczęłam od tej wydanej później"kartki z białego zeszytu" ale nie o niej chciałam pisać..lecz o"Białych zeszytach". Obawiałam się, że będzie o depresji, smutku, rezygnacji spowodowanej śmiercią męża..a jednak nie miłe zaskoczenie. Jest o miłości, o trudnej miłości bo niemożliwej pomimo starań i chęci. Sonia pisze książkę w formie pamiętnika, ukazując szczegóły z codziennego życia (niekiedy bardzo intymnego). Forma i przekaz, inteligencja wszystko zachwyca w jej słowach,cytaty z książek, tytuły, wiersze, filmy..Niczym recenzentka wszystkiego co najlepsze. Książka w której można zaginać rogi, gdy coś zaintryguje by móc ponownie do tego powrócić..

Moni | 2012-04-13

Okladka ledwo sie trzyma reszty ksiazki, mnostwo podkreslen i wlasnych dopiskow (lacznie z datami), po prostu ksiazka wyczytana do ostatnie literki.

Dominika Gaweł | 2013-07-13
Przeczytana: 15 lipca 2013

Czuję rosnącą gotowość do przeżycia miłości z jednoczesną obawą, że to doświadczenie nie może być dla mnie dobre.

Uczę moją córeczkę, żeby faktu: "X powiedział, że przyjdzie", nie interpretowała jako "X przyjdzie", lecz jako "X powiedział".

Chcę, żeby się uratował i żył - spokojnie i bez lęku, chociaż czuje, że to nie ja będę z nim wtedy.

jatoja | 2011-09-26

Książka , która pokazuje prawdziwą walkę kobiety...i czas gdy zaczyna rozumiec, ze by być szcześliwa musi zacząc kochać siebie i swoje życie.

Nie jest to ksiązka, która przenosi w fantastyczny świat ... ale ksiązka , która pokazuje (częsciowo przynajmniej) , co sie dzieje z człowiekiem który cierpi na depresję...który musis zmagac się ze swoja wrazilwoscia i który zaczyna rozumieć, ze jedynie przez akceptacje siebie można zacząc cieszyc sie zyciem. Naprawde dobra ksiązka, owszem nie jest łatwa do czytania ... ale warto, dlatego że pokazuje rzeczywistosc osoby cierpiącej na depresję i osoby niedowartościowanej.

Marysia | 2013-02-17

Ta książka podobała mi się najmniej z dorobku Sonii Raduńskiej... może dlatego, że czytałam ją jako ostatnią, chociaż jest pierwszą, a może dlatego, że p. Raduńska pisała ją będąc osobą młodszą i miała inne spojrzenie na świat, dopiero wyrabiała sobie styl... ale nie jest źle ;)

amrita | 2012-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Emocjonalny i światopoglądowy kociokwik dla równie zakręconych i poszukujących wyjścia z pułapki uczuć. Flaczki na stole, a ja nie gustuję...

inkabe | 2013-06-28

Notatki, fragmenty, zapiski i rozmyślania. Mądra książka, niegłupia autorka, czytać czytać czytać ach, jak lubię!!

Paula | 2012-11-27

Jest to książka, którą albo się kocha, albo nienawidzi. Spodobał mi się sposób opisywania uczuć przez autorkę, dobór słów jest genialny i czytając aż chce się zaznaczać ołówkiem niektóre zdania, żeby później na nowo je interpretować. Sięgając po "Białe zeszyty" trzeba się nastawić, że jest to mocny, głęboki dziennik emocjonalny, a nie zapis lekkich stanów.