Kobieta w Berlinie

978-83-247-1620-3
II wojna światowa, Berlin
Nagore

Inne wydania

Jeden z najbardziej zadziwiających powojennych dokumentów. Dziennik anonimowej trzydziestoletniej Niemki, prowadzony przez dwa miesiące 1945 roku, od 20 kwietnia (dnia ostatnich urodzin Hitlera) do 22 czerwca. Wstrząsający opis życia codziennego w zrujnowanym Berlinie i przerażające świadectwo tego, co działo się po wkroczeniu Rosjan. Opowieść o gehennie, poczuciu sprawiedliwości i strachu przed zemstą.

Krzysiek | 2016-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2016

Kiedyś chowałem w sobie wielki żal, wielką złość, niechęć do Niemiec za II wojnę. Mimo, że nie dotyczyła mnie bezpośrednio, to gdy nie rozumiałem jeszcze wielu mechanizmów i przyczyn jej powstania, ukryłem w duszy wielki uraz do nich. To nie było uczucie, które można nazwać nienawiścią. Mając w świadomości to jak bardzo skrzywdzili nasz kraj miałem im to za złe. To wszystko wynikało z mojej niewiedzy w tym temacie. Teraz, gdy już w dużo większym stopniu jestem uświadomiony, tej mrocznej, pełnej cierpienia przeszłości, która tak dotkliwe swym złem dotknęła tak wiele milionów ludzi, wiem, że w tej ocenie byłem niesprawiedliwy. Winiłem całe niemieckie pańtwo, a to był wielki błąd.
Teraz winię jedynie tych, którzy z premedytacją czynili w bestialski sposób zło w czasie wojny. Tylko oni są temu wszystkiemu winni.
Niemiecka propaganda tak manipulowała swoim społeczeństwem, iż ci sądzili, że obozy koncentracyjne są w rzeczywistości zwyczajnym miejscem, gdzie ludziom jest dobrze, że...

talia44 | 2016-08-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

"Kobieta w Berlinie" to niepowtarzalny zapis losu niemieckich kobiet po wkroczeniu do Berlina żołnierzy Armii Czerwonej.
Autorka prowadziła pamiętnik od chwili rozpoczęcia bitwy o Berlin,do opuszczenia tego miasta przez Armię Czerwoną.Niemieckie kobiety uwięzione w swoich domach,na strychach i w piwnicach zmagały się z głodem,przemocą,i doświadczały wielokrotnych zbiorowych gwałtów.
Ten wstrząsający i bulwersujący dokument pokazuje,że w każdej wojnie są cywile, a w szczególności kobiety i dzieci,którzy niczemu nie zawinili,a ponoszą odpowiedzialność i karę za działania wojenne.
Niemcy nie byli święci.Zabili miliony ludzi,ale piekła,jakie przeżyły ich kobiety nie życzy się nawet największemu wrogowi.
Polecam.

Zapiski prowadzone przez Niemkę, ukrywającą się wraz z pozostałymi dawnymi lokatorami w ruinach kamienicy (podczas bombardowania Berlina, oraz po pojawieniu się tam Rosjan). Czytając tę książkę, pierwszy raz miałam okazję spojrzeć z drugiej strony na okropne żniwo, jakie zbiera każda wojna- dotąd żałowałam nas, Polaków, lecz po lekturze "Kobiety w Berlinie" zmieniłam zdanie i wiem już, że po każdej stronie są ofiary- zwykli ludzie, którzy nie zawinili niczemu, poza przynależnością do konkretnego narodu. Wydawałoby się to oczywiste, jednak ten aspekt historii zwykłych Niemców-cywili, którzy nawet nie popierali Hitlera, jakoś został przemilczany, o wiele więcej można przeczytać o Niemcu-naziście, kacie. Niemiec- ofiara, jest to nowe spojrzenie na ten naród (a czy w bilansie Wojny kobiety, dzieci i młodzi chłopcy, siłą wcielani do wojska, nie są ofiarami?).
Druga wojna światowa pozostawiła po sobie jedynie zniszczenie, głód, ból, śmierć, i to zarówno u nas, jak i u najeźdźców,...

Anita | 2012-10-12
Przeczytana: październik 2012

Pamiętnik 30 letniej Niemki,pisany od 20 kwietnia do 22 czerwca 1945 po wkroczeniu do Berlina Armii Czerwonej.Niesamowicie wstrząsający przez swoją,wydawałoby się,beznamiętną relację codziennej walki o przetrwanie.Walki,głownie kobiet,bo to one okazały się bohaterkami tych nieludzkich czasów,upodlenia do granic wytrzymałości,pogodzenia się i przystosowania do warunków aby po prostu przetrwać.Ani razu,podczas lektury tych zapisków nie pomyślałam "dobrze wam tak,zasłużyłyście sobie"...Widziałam tylko dzielną kobietę,która chciała żyć i dzięki temu samozaparciu przetrwała,nie poddała się.Jej komentarz zawarty w tych zdaniach,budzi szacunek "mimo wszystko..."."...Żadna z ofiar nie może nosić swoich cierpień niczym cierniowej korony.Ja w każdym razie mam uczucie,że to co mnie spotkało,wyrównało w pewien sposób rachunek..."
Jej opowieść to "poszukiwanie sprawiedliwości w środku nieludzkich zdarzeń...".
Ogromnie polecam.

Przypomniałam sobie tę książkę i postanowiłam dodać ją do biblioteki bo myślę, że zbyt rzadko, przy okazji informacji o wojnach i tzw. konfliktach zbrojnych, mówi się o cenie jaką płacą w nich kobiety.

Temat gwałconych kobiet podczas II Wojny Światowej (nie tylko przecież Niemek) był i jest nadal tematem tabu lub co najmniej wstydliwym i niewygodnym dla wszystkich stron konfliktu. A wojny na świecie nadal wybuchają i kobiety nadal padają ich ofiarami. Nie tylko jako matki, siostry, córki, żony i narzeczone, które tracą swoich bliskich, ale jako kobiety, które przez gwałt zostają pozbawione podstawowego prawa człowieka, prawa do godności.

Dlaczego zarówno książka jak i film, który powstał na kanwie tej książki tak słabo zafunkcjonowały w międzynarodowej dyskusji? Czyżby temat był niekomfortowy również dla nas, kobiet i mężczyzn wychowanych w czasach pokoju, przywiązanych do malowanego pędzlem propagandy portretu żołnierza-wyzwoliciela: uśmiechniętego i dumnego...

grażyna | 2013-01-25
Na półkach: Echa wojny, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Opowieść pewnej niemieckiej kobiety pozostającej w Berlinie w momencie kiedy Berlin został zajety przez wojska rosyjskie. Kobiety są gwałcone, poniewierane, a tytułowa kobieta anonimowa mając już dość przypadkowych gwałtów postanawia zostać kochanką majora gdyż tylko on może zabezpieczyć ją przed innymi.
Powiem tak - chciałam przeczytać tą książkę ale nie jestem w pełni usatysfakcjonowana lekturą gdyż książka miejscami jest nudnawa i troszkę mnie zawiodła.

paweł | 2013-04-04
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Książka którą da się przeczytać.Polecam.

czekina | 2012-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2012

O tym się nie mówiło. Nikt nas tego nie uczył w szkole. Mówiono o bestialstwie Niemców i Rosjan, ale prawie nic o tym, jak Rosjanie traktowali cywilów wkraczając na niemieckie ziemie. Pamiętam, jak Babcia opowiadała o matce i córce, które powiesiły się wiedząc, że za chwilę w okolicy pojawią się Rosjanie. Były Niemkami i mieszkały niedaleko domu, do którego trochę później przesiedlono z Kresów moich Dziadków.
Autorka się w jakiś sposób okokoniła, relacjonuje to, co się wokół niej i z nią samą dzieje w sposób oszczędny i suchy. Ciężko się czyta tę książkę także z perspektywy Polki, a jednocześnie jestem już tym pokoleniem, które potrafi wyłączyć negatywne emocje, a włączyć empatię.

książek: 2099
niebieska | 2011-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2011, 2013
Przeczytana: 08 lutego 2011

Znakomity dokument.
Przeraża i zaskakuje, zniesmacza i bulwersuje. Stawia masę pytań.
Uczy pokory, uczy i ostrzega by nie oceniać!

Koronczarka | 2012-05-01
Przeczytana: 01 maja 2012

Niezwykle cenny dokument. Szczerość, brak użalania się nad sobą, jakąś osobista dzielność. Tak też było. Po serii mniej lub bardziej dokumentalnych relacji ten los jest dopełnieniem relacji z drugiej strony. II wojna światowa stawiała ludzi w sytuacjach skrajnych. Relacje o tym mają oczywiście być przestrogą. Ale także niezwykle dużo mówią o naszej ludzkiej kondycji - kim jesteśmy.