Korzenie totalitaryzmu

Origins of totalitarianism
978-83-608-0798-9
Korzenie, totalitaryzmu
dona

Klasyczna już pozycja dotycząca analizy systemów totalitarnych. Lektura obowiązkowa przede wszystkim dla studentów na wszystkich kierunkach nauk społecznych, filozofii i historii. Książka ukazuje przyczyny ideowe oraz warunki polityczne i ekonomiczne, które spowodowały pojawienie się antysemityzmu, faszyzmu oraz komunizmu. Książka zawiera wiele znakomitych analiz szczegółowych, wnikliwych dociekań historycznych i twierdzeń socjologicznych. Jest ona zatem nie tylko pracą zawierającą własne, bardzo ciekawe hipotezy, co do przyczyn powstania i rozpowszechnienia się totalitaryzmu, ale także kopalnią interesujących danych i teorii historycznych, socjologicznych oraz politologicznych. Nadto, jest ona wyśmienitym traktatem z zakresu historii europejskiej myśli politycznej, dziejów określonych ideologii oraz światopoglądów. Wszystko to powoduje, że jej lektura jest pasjonująca i niezwykle pouczająca. Można bez wahania stwierdzić, że jej znajomość jest niezbędna w przypadku wszystkich tych, którzy próbują zrozumieć dzieje polityczne Europy XX wieku.

Marcin | 2015-02-13
Na półkach: Przeczytane, historia

Lektura dzieł Hannah Arendt nigdy nie należała do łatwych. Jest to jednak wysiłek wart podjęcia z uwagi na niebywałą klasę intelektualną jej dorobku. Jedną z najważniejszych jej książek są "Korzenie totalitaryzmu", lektura obowiązkowa dla tych czytelników, którzy szczerze pragną zrozumieć ten fenomen XX wieku, jakim był totalitaryzm zarówno w hitlerowskim, jak i sowieckim, czy raczej stalinowskim wydaniu. Pomimo że dzieło dzieli się na trzy części (Antysemityzm, Imperializm i Totalitaryzm) i poznanie dwóch pierwszych dla zrozumienia ostatniej jest nieodzowne, to jednak totalitaryzm jako zjawisko z dziedziny nauk społecznych i politycznych został ukazany jako "jakość sama w sobie", znacząco odbiegająca od zjawisk takich jak autorytaryzm czy dyktatura. Jest to bowiem zupełnie innego rodzaju postrzeganie rzeczywistości i radykalnie odmienny od dotąd spotykanych sposób jej kształtowania. Począwszy od Hegla myśl europejska zaczęła skłaniać się ku logicznej interpretacji dziejów, w...

Nola | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

"Korzenie totalitaryzmu" to pozycja niezwykle wyjątkowa w swojej dziedzinie, bowiem udowadnia, że "Nie tylko [...] środki totalnego panowania są drastyczniejsze, ale [...] także totalitaryzm jest zasadniczo odmienny od innych znanych nam postaci politycznego ucisku, takich jak despotyzm, tyrania i dyktatura".
Ponadto problem antysemityzmu traktuje jako ważkie, odrębne zjawisko. Na łamach książki poruszane są także istotne problemy aspektów społecznych i historycznych ludności żydowskiej w Europie w czasie hekatomby ostastniej wojny światowej.
Dla osób zainteresowanych ninijeszym wątkiem pozycja "must-have".

Maryśka | 2011-12-15
Przeczytana: 2002 rok

Bardzo ciekawa pozycja książkowa, ciekawe wnioski, ale styl pisarski pozostawia wiele do życzenia (przerażająco długie zdania poprzez które nierzadko gubi się główny wątek myśli). Lektura obowiązkowa dla politologów.

Cirmus | 2011-04-27
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Dogłębne studium totalitaryzmu. Klasyk gatunku.

Edyta Urbaniak | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016