Trzynasty wojownik

Eaters of the dead
8372452016
Wikinowie, ludy północy
Kornelia

Filmowy hit roku 1999 i najbardziej widowiskowa ekranizacja od czasu superprodukcji Waleczne Serce Początek X wieku. Ahmed ibn-Fadlan, wysłannik kalifa Bagdadu, wyrusza na rozkaz swego władcy z poselstwem do króla Bułgarów. Podróż trwa trzy lata, ibn-Fadlan nie wypełnia jednak powierzonej mu misji. Na swej drodze napotyka bowiem dzikich wikingów i wraz z nimi trafia do straszliwej krainy -...

Początek X wieku. Ahmed ibn-Fadlan, wysłannik kalifa Bagdadu, wyrusza na rozkaz swego władcy z poselstwem do króla Bułgarów. Podróż trwa trzy lata, ibn-Fadlan nie wypełnia jednak powierzonej mu misji. Na swej drodze napotyka bowiem dzikich wikingów i wraz z nimi trafia do straszliwej krainy - królestwa krwiożerczych demonów Północy.

Shimik | 2013-08-19

Film dużo lepszy od książki!

tasiemiec | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Nie ma tu się co rozwodzić - to najsłabsza książka Crichtona jaką czytałem. Pisana w formie dziennika, z komentarzami wtrącanymi od autora. Wydarzenia tu opisane nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia a do końca dotarłem głównie dlatego, że książka jest krótka. Sama tematyka jest ciekawa, bo Wikingowie są intrygujący, ale forma w jakiej zostało to wszystko przedstawione mi zwyczajnie nie podeszła.

Ciacho | 2011-05-19
Przeczytana: 19 maja 2011

Ciekawa książka,która powstała dzięki dokonaniu przez Crichtona kilku zmian przekładu Frausa-Dolusa rękopisu Ahmeda ibn-Fadlana. Książka opowiada o przygodach araba Ahmeda,który przypadkiem znalazł się wśród obcego mu kręgu kulturowego, Normanów (Wikingów). Ahmed,będący bardzo religijnym człowiekiem i świetnym obserwatorem, ciekawie opisuje tutaj zwyczaje i obyczaje Wikingów, które niejednokrotnie nas zaskakują. I tak dowiadujemy się między innymi o niezwykłym pochówku tych tęgi wojowników,o ich bardzo nietypowym życiu intymnym, czy specyficznym poczuciu humoru. Ahmed relacjonuje nam również walkę u boku tych mężnych i silnych wojowników z krwiożerczym plemieniem,nazywanym przez samych Wikingów "zjadaczami umarłych".

Mało tutaj, co prawda samego Crichtona, ale sama książka jest warta uwagi,chociażby przez wgląd na to, iż jest ona poparta faktami historycznymi. Dodatkowo jest ona również cieniutka, a jednak mocno przybliża nam wiedzę o Wikingach, i w pewnie niejednym czytelniku...

Betoniarka | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Może być. Książka ma ciekawą historię (film uwielbiam), ale jest pisana językiem, który może zmęczyć. Autor zresztą sam uprzedza o tym we wstępie i chyba dodatkowo zniechęca. Polecam cierpliwym. Mnie chwilami mało brakowało, żeby książkę rzucić w kąt, choć bardzo lubię czytać Crichtona.

ira | 2012-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Powieść jest zupełnie odmienna od kinowej wersji, która obliczona była bardziej na wątek sensacyjny.
Michael Crichton, jak to on, proponuje nam wiedzę - podaną w typowy dla niego sposób, czyli w formie niezbyt wymagającej powieści. W historii o wikińskiej wyprawie przemyca dyskretnie sporo informacji na temat tych ludów, a także na temat obserwatora przygody młodego wodza i jego drużyny - Araba, i jego kraju.
Dla ciekawych - przypisy, bibliografia. Dla ciekawych nieco mniej - niezła rozrywka.

Endriux | 2011-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Dość solidna pozycja, ale bez rewelacji. Akcja toczy sie szybko momentami, aż nadto. Wyraźnie odczuwalny jest brak ciekawych postaci (wszyscy Wikingowie właściwie są tacy sami) oraz lepszych opisów scen batalistycznych. Z kolei bardzo ciekawie przedstawione starcie cywilizacyjne wszechstronnie wykształconego Araba z dzikimi Normanami z półocy.

red | 2014-02-08

To jest chyba reguła. Książka w porównaniu do filmu jest na plus. Lekko się czyta, sporo ciekawych informacji, także historycznych i ogólnie pozytywnie odbiera jako całość choć tomik obszerny nie jest. Ekranizację (albo raczej adaptację) też warto sobie "przyswoić" choćby ze względu na jej nienachalny hollywoodzki charakter. Ogólnie warto.

liv87 | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Ciekawy opis Skandynawii i ludów żyjących w X wieku z punktu widzenia Araba (muzułmanina). Na każdym kroku widać jak bardzo różnią się od siebie. Dla czytelników o mocniejszych nerwach.

XgusinaX | 2014-01-20

Miałam już do czynienia z tą książka. Najbardziej podobały mi się w niej cytaty.. które do teraz pozostały w pamięci:))
Ale pewnie cała książkę jeszcze przeczytam ..;)

Marietta | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Teraz widzę jak bardzo podkolorowali głównego bohatera w filmie :D Banderas nie mógł przecież zagrać takiego mało męskiego posła wymiotującego co 10 stronę :)