Taniec na wulkanie 1873-1918

Daisy Princess of Pless by Herself
83-89243-99-8
pamiętnik, biografia
Daisy_a

Pamiętnik Daisy Hochberg von Pless, angielskiej arystokratki, jednej z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet swojej epoki. Wyszła za mąż za Jana Henryka XV, księcia pszczyńskiego, hrabiego Hochberg i pana na Książu, ale nie czuła się dobrze w ojczyźnie męża. Sztywna etykieta pruskiego dworu, pozbawione wdzięku i swobody życie niemieckich wyższych sfer męczyło i nużyło Daisy. Po rozwodzie napisała swoje wspomnienia.

Dyskusja | 2015-10-05

Wpadła mi w ręce przez przypadek i jestem zaskoczona, że nawet mnie urzekła ta historia, bo z reguły nie czytuję takich wspomnień. Można doczytać się wielu ciekawych faktów, jednakże dla mnie za dużo postaci i dat. Taka specyfika tego gatunku, wiadomo. Podsumowując, interesujące losy księżnej Daisy bogate w zdarzenia i wątki, któż z nas, dziś żyjących, potrafi sobie wyobrazić takie życie.

jabajbaj | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Wspomnienia angielskiej arystokratki, która poślubiła księcia pszczyńskiego, Hansa Henricha XV,spadkobiercę jednego z najbogatszych rodów w Niemczech. Wspaniała pozycja, dostarczająca wiele ciekawych informacji z życia ówczesnej arystokracji światowej, a także zawierająca interesujące opisy dotyczące I wojny światowej. Tytuł jest jak najbardziej godny uwagi, zwłaszcza że podobnych mu nie ma zbyt wiele, a księżna Daisy była uważnym obserwatorem codzienności i niezwykle inteligentną osobą, dzięki czemu jej książka stanowi dość sporą skarbnicę wiedzy o tamtym okresie.
Przyczepiłabym się natomiast nieco do wydania, które zawiera dość sporo literówek i innych, podobnych błędów. W dodatku wydaje mi się, że kiepsko rozwiązano kwestię przypisów/informacji dodatkowych od redakcji. W tym wypadku wydaje mi się, iż przypisy końcowe byłyby lepszym rozwiązaniem, a jeszcze lepsze byłoby zastosowanie wykazu nazwisk pojawiających się na kartach tej książki. Niestety w wielu momentach muszę...

Kayleena | 2016-11-11
PaniSowa | 2016-07-24