Gałczyński

Okładka książki Gałczyński Kira Gałczyńska
Okładka książki Gałczyński
Kira Gałczyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: A To Polska Właśnie biografia, autobiografia, pamiętnik
A To Polska Właśnie
Wydawnictwo Dolnośląskie
2000-01-01
2000-01-01
gałczyński kira

Biografia poety napisana przez jego córkę. Właściwie nie jest to typowa biografia, bo historię życia Konstantego Ildefonsa ubarwiają wspomnienia o mieszkaniach, drobne szczególiki, wzmianki o tym kiedy spłonął jaki rękopis, próby rekonstrukcji dwóch wersów, historie piór wiecznych i drewnianych misiów. Sentymentalne to wszystko i mało porywające. Książka jest jednocześnie polemiką z krytykami Gałczyńskiego. Trochę ta polemiką zabawna, bo w zasadzie słyszymy tylko głos adwokata i trzeba się domyślać co poecie zarzucano na podstawie obronnych argumentów autorki. W sprawie życiowych wyborów poety i jego poezji nie słychać krytyki. Acha, gdyby ktoś chciał się dowiedzieć czy Gałczyński był hołubiony przez władze PRL, to powinien kupić inną biografię, bo z tej dowie się tylko, że w szczecińskiej willi mieszkał krótko, a z kolei mieszkanie w Alei Róż było cudowne; ani słowa o tym za co lub dlaczego mógł się tak swobodnie przemieszczać po zrujnowanej Polsce. Od biografii nie oczekuję lustrowania poety, ale pewnego obiektywizmu, przedstawienia złożonych motywacji, tutaj tego nie znalazłem.

Poeta też człowiek.

Poeta też człowiek.

Dużo zdjęć, trochę historii przekazanych przez córkę ,trochę zwariowanego poety tworzącego w swoim niepowtarzalnym stylu.

Lubię K.I.Gałczyńskiego. A jego biografia sama w sobie jest podróżą i ciekawa historią. A do tego czasy przed- i powojennej Polski. Sięgnęłam po wspomnienia Kiry Gałczyńskiej o ojcu i jego czasach. Ciekawe, dużo fotografii i interesujących faktów z życia poety...

Bardzo dobra biografia. Można by było pokusić się o stwierdzenie, że nieobiektywna, bo pisana przez córkę, ale po co?

Jedna z najlepszych biografii jakie dane było mi czytać... I to nie jeden raz. Może opinia jest stronnicza jako, że uwielbiam tego poetę, ale polecam wszystkim miłośnikom biografii.

• Przeczytane dawno temu
  • Biografia