historyczna

To pierwszy opis dziejów związków miłosnych i małżeńskich władców Polski: od Mieszka l do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Ela | 2014-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Książka prezentuje losy i życie osobiste władców Polski z dynastii Jagiellonów oraz ich żon i dzieci – od Jagiełły do Zygmunta Augusta. Mamy tu siedmiu bohaterów i ich 11 małżeństw, kilka nieudanych prób małżeńskich (bo dwóch spośród naszych bohaterów pozostał w stanie bezżennym), oraz kilka związków mniej czy bardziej nieformalnych. Średnia małżeńska niezła, prawda? Ale trzeba przyznać, że „wyrobili” ją pierwszy i ostatni przedstawiciel rodu.

Jagiellonowie jako dynastia przedstawieni są jako mężczyźni zgodni, prostolinijni , wręcz dobroduszni (zwłaszcza w porównaniu z okrutnymi Piastami). Autor zaprezentował nam ciekawe portrety psychologiczne Jagiellonów i niektórych ich małżonek. Zwrócił także uwagę na rolę uzależnień panujących od alkoholu i seksu – tu nic się nie zmienia od wieków – oraz na zmiany zachodzące w kulturze i obyczajowości ówczesnej Europy (przejście od średniowiecza do renesansu).

Autor wykonał ogromną pracę opierając opracowanie głównie na materiałach...

maradiego | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Tak jak przy "Piastach": maksimum gwiazdek, maksimum satysfakcji. Nieco więcej napiszę po "Królach elekcyjnych", to juz niedługo. A raczej chyba trochę dłuzej, bo rozpocząłem rozdział-esej o Janie Kazimiezu i Ludwice Marii Gonzagadze.

Jeżynka | 2015-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2015

Lubię historię i często sięgam po książki które opisują interesujące mnie okresy w dziejach Polski i świata.
Panowanie dynastii Jagiellonów to czas kiedy nasz kraj i jego znaczenie na arenie międzynarodowej rosło w siłę dzięki mądrości i waleczności władców ale również dzięki udanym mariażom małżeńskim.
Jerzy Besala bardzo dokładnie opisuje związki małżeńskie królów oraz ich wpływ na losy Polski.

Obawiałam się że książka ta będzie zbiorem sensacji, ploteczek i pikantnych szczegółów na temat władców i ich żon. Na szczęście autor podszedł do tematu z pełną powagą i obiektywizmem. Dzięki temu pozycja ta jest rzetelnym źródłem informacji podanych jednak w sposób ciekawy i nie pozbawiony obiektywizmu (no może oprócz roli królowej Bony która ukazana jest jako postać negatywna).

To na pewno pozycja dla osób którzy choć trochę interesują się historią bo Jerzy Besala zwraca się do czytelnika który ma co najmniej podstawową wiedzę historyczną. Nie unika odwołań do wcześniejszych...

Maddie | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Zawsze lubiłam historię, chociaż książki historyczne nie są do końca moją domeną. Po tą jednak sięgnęłam "z polecenia" i stwierdziłam, że czyta się zaskakująco łatwo, pomimo dość trudnego języka. Powiedziałabym, że wciąga prawie jak beletrystyka. Widać, że autor poświęcił dużo czasu na opracowanie tematu. Przedstawia sporo trafnych spostrzeżeń, ciekawe hipotezy i rozprawia się ze stereotypami. Chociaż może psychologiczną analizę zachowań mógłby sobie w niektórych miejscach darować. Warta zachodu!

lidkajch | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Czyta się z przyjemnością równie wielką, jak część pierwszą ("Małżeństwa królewskie. Piastowie") - i tym razem bez problemów z redakcją tekstu; nie zauważyłam właściwie żadnych "zgrzytów" językowych, czyli błędów w składni czy ortografii i interpunkcji:)
Jerzy Besala przybliża nam prywatne życie naszych władców w sposób wciągający, jednocześnie prowadząc czytelnika przez meandry wielkiej polityki średniowiecznej i renesansowej Europy. I mimo że z historią jako taką przestałam mieć do czynienia po zakończeniu nauki w liceum - chociaż książki z tej dziedziny bardzo chętnie czytam do dziś - to moja zapewne dość znikoma (bo typowo szkolna) znajomość tematu zupełnie nie przeszkadzała mi w śledzeniu skomplikowanych powiązań dynastycznych i politycznych opisywanych przez autora. Plusem - dużym - są też snute przez Besalę rozważania dotyczące przyczyn takich, a nie innych zachowań naszych książąt i królów, oparte na współczesnej wiedzy z dziedziny psychologii, psychiatrii, behawioryzmu......

Dotka76 | 2012-12-15
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Może ocena trochę na wyrost, ale co tam!
Czytało się świetnie (zwłaszcza w kontekście wystawy, która jest obecnie prezentowana w Muzeum Narodowym "Europa Jagellonica":)
Nie drażniły nawet psychologiczne interpretacje wydarzeń, którymi dość często częstuje czytelników autor (zresztą niejednokrotnie wydają się trafne).
Polecam!

Vemona | 2017-09-22
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2007

Jest to dobra pozycja, jeśli ktoś chce się bliżej zapoznać z historią małżeństw królewskich z tej dynastii. Autor omawia je opierając się na wielu źródłach i badaniach, przedstawia sytuację w kraju i Europie wpływającą na wybory dokonywane przez władców.

Początkowo uznałam, że jest interesująca i rzetelna, ale gdy doszło do rozdziałów, w których mowa o królowej Bonie – zaczęłam mieć wątpliwości. Wszystkie poprzednie małżonki królewskie, podobnie jak samych władców, autor opisuje przedstawiając zarówno ich wady, jak i zalety, niekiedy tłumacząc pewne zachowania okolicznościami lub wcześniejszymi doświadczeniami, ale dla Bony ma same ostre słowa: „Gdyby królowa z Włoch do sztuki rządzenia nie włączyła swych stanów emocjonalnych z pogranicza psychozy […]”, „Coraz częściej, jak zobaczymy, machał ręką na wyskoki jędzy żony […]”. Zaczęłam się zastanawiać, jak ma się tak formułowana opinia do historycznego obiektywizmu i, niestety, dochodzę do wniosku, że jest to kolejny historyk, który...

bartek | 2010-07-14

Jak ktoś lubi historię to polecam

Joanna | 2015-02-06
Przeczytana: 24 maja 2014

Rzetelnie i dobrze napisana, ale brakuje "tego czegoś". Drażnił mnie sposób stawiania diagnoz psychologicznych nop. o wpływie Długosza na ukształtowanie osobowości. królów.