Małżeństwa królewskie. Jagiellonowie

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

To pierwszy opis dziejów związków miłosnych i małżeńskich władców Polski: od Mieszka l do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Ela | 2014-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Książka prezentuje losy i życie osobiste władców Polski z dynastii Jagiellonów oraz ich żon i dzieci – od Jagiełły do Zygmunta Augusta. Mamy tu siedmiu bohaterów i ich 11 małżeństw, kilka nieudanych prób małżeńskich (bo dwóch spośród naszych bohaterów pozostał w stanie bezżennym), oraz kilka związków mniej czy bardziej nieformalnych. Średnia małżeńska niezła, prawda? Ale trzeba przyznać, że „wyrobili” ją pierwszy i ostatni przedstawiciel rodu.

Jagiellonowie jako dynastia przedstawieni są jako mężczyźni zgodni, prostolinijni , wręcz dobroduszni (zwłaszcza w porównaniu z okrutnymi Piastami). Autor zaprezentował nam ciekawe portrety psychologiczne Jagiellonów i niektórych ich małżonek. Zwrócił także uwagę na rolę uzależnień panujących od alkoholu i seksu – tu nic się nie zmienia od wieków – oraz na zmiany zachodzące w kulturze i obyczajowości ówczesnej Europy (przejście od średniowiecza do renesansu).

Autor wykonał ogromną pracę opierając opracowanie głównie na materiałach...

maradiego | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Tak jak przy "Piastach": maksimum gwiazdek, maksimum satysfakcji. Nieco więcej napiszę po "Królach elekcyjnych", to juz niedługo. A raczej chyba trochę dłuzej, bo rozpocząłem rozdział-esej o Janie Kazimiezu i Ludwice Marii Gonzagadze.

Jeżynka | 2015-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2015

Lubię historię i często sięgam po książki które opisują interesujące mnie okresy w dziejach Polski i świata.
Panowanie dynastii Jagiellonów to czas kiedy nasz kraj i jego znaczenie na arenie międzynarodowej rosło w siłę dzięki mądrości i waleczności władców ale również dzięki udanym mariażom małżeńskim.
Jerzy Besala bardzo dokładnie opisuje związki małżeńskie królów oraz ich wpływ na losy Polski.

Obawiałam się że książka ta będzie zbiorem sensacji, ploteczek i pikantnych szczegółów na temat władców i ich żon. Na szczęście autor podszedł do tematu z pełną powagą i obiektywizmem. Dzięki temu pozycja ta jest rzetelnym źródłem informacji podanych jednak w sposób ciekawy i nie pozbawiony obiektywizmu (no może oprócz roli królowej Bony która ukazana jest jako postać negatywna).

To na pewno pozycja dla osób którzy choć trochę interesują się historią bo Jerzy Besala zwraca się do czytelnika który ma co najmniej podstawową wiedzę historyczną. Nie unika odwołań do wcześniejszych...

Maddie | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Zawsze lubiłam historię, chociaż książki historyczne nie są do końca moją domeną. Po tą jednak sięgnęłam "z polecenia" i stwierdziłam, że czyta się zaskakująco łatwo, pomimo dość trudnego języka. Powiedziałabym, że wciąga prawie jak beletrystyka. Widać, że autor poświęcił dużo czasu na opracowanie tematu. Przedstawia sporo trafnych spostrzeżeń, ciekawe hipotezy i rozprawia się ze stereotypami. Chociaż może psychologiczną analizę zachowań mógłby sobie w niektórych miejscach darować. Warta zachodu!

Dotka76 | 2012-12-15
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Może ocena trochę na wyrost, ale co tam!
Czytało się świetnie (zwłaszcza w kontekście wystawy, która jest obecnie prezentowana w Muzeum Narodowym "Europa Jagellonica":)
Nie drażniły nawet psychologiczne interpretacje wydarzeń, którymi dość często częstuje czytelników autor (zresztą niejednokrotnie wydają się trafne).
Polecam!

bartek | 2010-07-14

Jak ktoś lubi historię to polecam

Joanna | 2015-02-06
Przeczytana: 24 maja 2014

Rzetelnie i dobrze napisana, ale brakuje "tego czegoś". Drażnił mnie sposób stawiania diagnoz psychologicznych nop. o wpływie Długosza na ukształtowanie osobowości. królów.

jarecki31 | 2016-10-13
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam