Pierścień Bolesława

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-462-9
Aleksander Casey, Poznań
Pistacia

Do niewątpliwych walorów „Filatelisty”, debiutanckiej powieści Zbigniewa Wojtysia, należało umiejscowienie akcji w Poznaniu, a poprzez brawurowe połączenie historii nazizmu i okultyzmu z elementami fantasy nadanie temu miastu wręcz magicznego charakteru. „Pierścień Bolesława” spięty z „Filatelistą” osobą głównego bohatera Aleksandra Caseya, to powieść sensacyjna z elementami kryminału. Znajdujemy w niej historyczne odniesienia sięgające dziejów pierwszych Piastów i postaci Bolesława Zapomnianego.
Warto wspomnieć o miejscu akcji – starych dzielnicach Poznania, Ostrowie Tumskim a szczególnie zabytkowej Śródce, gdzie w kamienicy pod numerem 13 następuje skrzyżowanie wielu wątków i losów ludzkich.
Dzięki barwnym opisom miejsc bliskich mieszkańcom Poznania, dajemy im szansę na spacer wraz z bohaterem i odkrywanie innego oblicza ulic, kamienic, ośrodków ważnych religijnie czy kulturowo.

[opis wydawcy]

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie!

I tak jest w naszej literaturze. Niestety.
Pierścień Bolesława nie otrzymał zbyt wiele pochlebnych opinii na LC, a muszę przyznać, że książka jest rewelacyjna.
Broni się ogólnym pomysłem tzn nawiązaniem do średniowiecznego władcy Bolesława Zapomnianego, syna Mieszka II i wnuka Bolesława Chrobrego. Jego istnienie pozostaje do dziś w kwestii spornej między historykami i mediewistami.
Broni się wartką akcją, bardzo dynamiczną, nietuzinkowymi postaciami i super dialogami.
Ma słabsze strony, jak choćby wspomniane wcześniej ciągłe karmienie kotów i szczegółowe informacje związane z tym, natomiast w ciągu czytania i chęci poznania dalszych losów Aleksandra Caseya jest to element jak dla mnie zupełnie nieprzeszkadzający.

Oceniam ją też pod kątem tego, że wyszła z pod pióra polskiego pisarza (którego twórczości nie znałam dotąd), i moim zdaniem jest bomba, nie ma się czego czepiać, zachęcam do lektury, nie pożałujecie!

W zamyśle powieść miała chyba być polskim odpowiednikiem Dana Browna. Jest zatem chrześcijaństwo, pogańskie symbole, rzekome rewelacje dotyczące dawnej historii - oraz naziści, komuniści i SB. Właśnie z tego powodu pokusiłam się o zakup (może raczej z powodu ceny w taniej księgarni, choć to już wskazówka, że książka nie sprzedawała się najlepiej i należy czas poświęcać czemu innemu...) - zaciekawiło mnie, jak też autor przedstawi intrygę dotyczącą początków państwa polskiego pomieszaną z okultyzmem III Rzeszy. Podczas kartkowania natrafiłam w dodatku na scenę, w której Niemiec dowodzi normańskiego pochodzenia Piastów - sądziłam, że to zapowiedź jakiejś walki ideologicznej, zbijania argumentów...

I cóż, oczywiście spotkał mnie ogromny zawód. Nie tylko zawód - rozpacz w ciapki wręcz. Tyle tutaj niekonsekwencji, nieporadności na każdym poziomie (prowadzenie fabuły, kreacja postaci, konstrukcja intrygi właśnie), że ocenę podnoszę na 2 za w miarę lekki styl. Jako czytadło się to...

kobietazasciankowa | 2015-07-02

Nie lubię literackich rozczarowań i trudno mi o tym pisać. Rzadko mi się zdarza źle ocenić książkę po przejrzeniu jej w księgarni. Tym razem tak właśnie się stało. Nie odważę się recenzować tej pozycji, opiszę tylko kilka moich subiektywnych wrażeń.
Nabyłam książkę w taniej księgarni. Ucieszyła mnie nie tylko cena, ale także solidna objętość oraz temat: Bolesław Zapomniany. Nieco wcześniej skończyłam lekturę doskonałej powieści pani Cherezińskiej (drugi tom nieco słabszy niż pierwszy, lecz nadal znakomity)i prawdopodobnie dlatego zasugerowałam się opisem na okładce oraz kilkoma przejrzanymi fragmentami. Przyznaję - Autora nie znałam.
Gdyby rozczarowanie dotyczyło jedynie tematyki (średniowiecznego Bolesława jest w tej powieści tyle co kot napłakał, a tematyka II wojny światowej niewiele mnie interesuje), uznałabym, że to jedynie mój błąd przy zakupie nieodpowiedniej dla mnie książki.
Jednak kompozycja powieści, sposób prowadzenia akcji, kompletnie oderwane od psychologicznego...

Jarmo | 2010-12-10

Pozycja w wielu miejscach naciągana, w niektórych miejscach przekłamana, jednak pomimo tego godna polecenia.

Dodatkowym plusem jest czytanie książki osadzonej w realiach własnego miasta. Zupełnie inaczej odbiera się wtedy przygody bohatera.

Nemeni | 2010-08-31
Przeczytana: sierpień 2010

Książka Zbigniewa Wojtysia wpisuje się w modny ostatnio na całym świecie nurt odkrywania tajemnic historii . Pojawiło się wiele różnych ekranizacji, książek podejmujących taką tematykę, a w naszym rodzinnym kraju mamy wysyp wszelkich rekonstrukcji, inscenizacji, odtworzeń bitew i walk, od czasów zamierzchłych po historię najnowszą. I bardzo dobrze, bardzo mnie to cieszy, że zaczęliśmy i my wreszcie doceniać, jakie bogactwo stanowi historia, jak ważne jest poznanie i odkrycie tego, co niesie ze sobą .

Ale do rzeczy. O czym jest ta książka? Polak irlandzkiego pochodzenia Cassey dostaje od pewnej pary propozycję zamiany mieszkania. Propozycję o tyle dziwną, że pochodzi od zupełnie nieznanych mu ludzi, do tego przenieść się ma z lokalu mniejszego do ogromnego, kilkupokojowego i to zupełnie bez finansowej rekompensaty dla właściciela. Jest mu to na rękę, gdyż w obecnym mieszkaniu prześladują go jakieś duchy z przeszłości, koszmary, złe sny.(Aby dowiedzieć się szczegółów...

Marta | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Opinie o tej książce lekko mnie przestraszyły, w związku z tym - zabierając się za nią - nie miałam zbyt wygórowanych oczekiwań. Tak naprawdę miała być to pozycja, która pozwoli mi odpocząć, przenieść się w inny świat. I jeśli mamy tylko takie oczekiwania, to jak najbardziej polecam. Bardzo lubię książki z intrygą nawiązującą do historii. Mnie akcja wciągnęła. Nie jestem historykiem, więc nie będę się wypowiadać w zakresie rzetelności przekazów historycznych(w tym przypadku nie ma to dla mnie znaczenia). Momentami intryga rzeczywiście wydała mi się przekombinowana. Mam wrażenie, że w pewnym momencie się zagubiłam (a może autor) i nie wiem, czy wszystko do końca dobrze zrozumiałam. Jednak przyjemnie się tę książkę czytało i myślę, że przy okazji sięgnę po "Filatelistę" tego samego autora.

michal-100 | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Posnania
Przeczytana: 22 września 2013

Tak jak w przypadku poprzedniego "Filatelisty" pomysł książki tyleż niezwykły co dziwny. Zresztą sama treść jest trochę pokręcona. Pojawiające się co rusz "zbiegi okoliczności" i "przypadki" okazują się być... No właśnie: żeby za dużo nie zdradzać napiszę tylko, że cała sprawa okazuje się (niestety) nie tym, na co początkowo wygląda.
Książka według mnie o wiele lepsza, od wspomnianego debiutu, chociaż częściowo go naśladująca w atmosferze i sposobie prowadzenia akcji (to akurat dobrze, że naśladuje). Rozwiązanie (chociaż jak wspominałem inne od oczekiwanego przez czytelnika) ciekawe i na pewno bardziej sensowne niż w "Filateliście".

CzaRna1988 | 2016-08-25
Przeczytana: 26 lutego 2016

Podczas czytania zdarzały się momenty, że przysypiałam ale jakoś dotrwałam do końca książki. Przemyślenia bohatera, łączenie wątków i rozwiązywanie kolejnych zagadek tworzą razem dobrą, historyczną książkę.

Sygryda | 2012-05-16
Przeczytana: 06 lipca 2010

Książka bardzo wciągająca.Napisana płynnie z energią i błyskotliwością.Treść ciekawa i zaskakująca.Znakomicie rozrysowana osoba główngo bohatera,którego charakteryzuje autoironia,spostrzegawczość i wyjątkowa zdolność analizowania świata.Może trochę mało w tej książce samego Bolesława,ale pierścień i cała niesamowita intryga jest przedstawiona wyjątkowo porywająco.Akcja fascynuje i zmusza do pełnego zaangażowania ciekawego finału czytelnika.Książka zawołała mnie z półki-przeczytał ja jednym tchem.

Luzme | 2014-07-21
Przeczytana: 15 lipca 2014

Książka przeciętna. Ciekawe sa wątki historyczne, które tocza sie na dwóch poziomach: drugiej wojny światowej i prl-u oraz początków państwa polskiego. Fabuła jest za to bardzo naiwna i słabo napisana.