Małżeństwa królewskie. Jagiellonowie

Bellona
2013-01-01
2013-01-01
Jagiellonowie historia bellona

Po przeczytaniu tej zajmującej lektury wiem na pewno, że królewną, ani tym bardziej królową w tamtych czasach, to ja być bym nie chciała. Co rok to prorok i tak aż do śmierci, najczęściej dość szybkiej. O obyczajach i higienie osobistej małżonków - królów nie wspomnę, bo aż strach. Czasy Jagiellonów, w moim przekonaniu, pod względem małżeństw zacne nie były, zapewne nie tylko tych królewskich. Za to książka o nich i owszem, polecam.

Książka niewielka, jak na tak olbrzymi temat. Poznajemy towarzyszki życia, a uściślając - żony władców dynastii Jagiellonów, począwszy od Jagiełły aż do ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta. Muszę przyznać, że książka bardzo ciekawa, dosyć konkretne informacje dotyczące udziału małżonek na życie osobiste i polityczne wspomnianych władców.
Minusem jest, że natknęłam się, niestety, na błędne daty i pewne nieścisłości.
Ale jednak warto sięgnąć po tę pozycję, by wrócić do epoki Jagiellonów.

Minusem jest, że natknęłam...

Moim ulubionym przedmiotem bez wątpienia zawsze była historia. Życiorysy królów, ich panowanie, wielkie miłości, pożądania i intrygi królewskie - oto co działo się na dworach.

W tej książce znajdziecie to wszystko. Tu mamy opisaną dynastię Jagiellonów -wybitnych władców, świetnych polityków, połączenie Polski i Litwy.

Polecam. Świetnie napisane, przyjemnie się czyta, lekki styl przystępny język.

Jeszcze raz polecam.

Polecam. Świetnie napisane, przyjemnie się czyta,...

Czyta się z przyjemnością równie wielką, jak część pierwszą ("Małżeństwa królewskie. Piastowie") - i tym razem bez problemów z redakcją tekstu; nie zauważyłam właściwie żadnych "zgrzytów" językowych, czyli błędów w składni czy ortografii i interpunkcji:)
Jerzy Besala przybliża nam prywatne życie naszych władców w sposób wciągający, jednocześnie prowadząc czytelnika przez meandry wielkiej polityki średniowiecznej i renesansowej Europy. I mimo że z historią jako taką przestałam mieć do czynienia po zakończeniu nauki w liceum - chociaż książki z tej dziedziny bardzo chętnie czytam do dziś - to moja zapewne dość znikoma (bo typowo szkolna) znajomość tematu zupełnie nie przeszkadzała mi w śledzeniu skomplikowanych powiązań dynastycznych i politycznych opisywanych przez autora. Plusem - dużym - są też snute przez Besalę rozważania dotyczące przyczyn takich, a nie innych zachowań naszych książąt i królów, oparte na współczesnej wiedzy z dziedziny psychologii, psychiatrii, behawioryzmu...
Generalnie jest to pozycja warta polecenia - książka nie tylko dla znawców historii, ale dla każdego, kto lubi od czasu do czasu zagłębić się w przeszłość...
(tę recenzję umieściłam też na portalu goodreads)

Tak jak przy "Piastach": maksimum gwiazdek, maksimum satysfakcji. Nieco więcej napiszę po "Królach elekcyjnych", to juz niedługo. A raczej chyba trochę dłuzej, bo rozpocząłem rozdział-esej o Janie Kazimiezu i Ludwice Marii Gonzagadze.

Lubię historię i często sięgam po książki które opisują interesujące mnie okresy w dziejach Polski i świata.
Panowanie dynastii Jagiellonów to czas kiedy nasz kraj i jego znaczenie na arenie międzynarodowej rosło w siłę dzięki mądrości i waleczności władców ale również dzięki udanym mariażom małżeńskim.
Jerzy Besala bardzo dokładnie opisuje związki małżeńskie królów oraz ich wpływ na losy Polski.

Obawiałam się że książka ta będzie zbiorem sensacji, ploteczek i pikantnych szczegółów na temat władców i ich żon. Na szczęście autor podszedł do tematu z pełną powagą i obiektywizmem. Dzięki temu pozycja ta jest rzetelnym źródłem informacji podanych jednak w sposób ciekawy i nie pozbawiony obiektywizmu (no może oprócz roli królowej Bony która ukazana jest jako postać negatywna).

To na pewno pozycja dla osób którzy choć trochę interesują się historią bo Jerzy Besala zwraca się do czytelnika który ma co najmniej podstawową wiedzę historyczną. Nie unika odwołań do wcześniejszych wydarzeń, dat, cytatów czy nazwisk licznych postaci historycznych które pojawiają się na kartach książki. Mimo to książkę czyta się jak świetną, wciągającą opowieść bo takie też było życie władców z dynastii Jagiellonów i ich żon. Serdecznie polecam!

Jerzy Besala bardzo dokładnie opisuje związki małżeńskie królów oraz...

Rzetelnie i dobrze napisana, ale brakuje "tego czegoś". Drażnił mnie sposób stawiania diagnoz psychologicznych nop. o wpływie Długosza na ukształtowanie osobowości. królów.

Zawsze lubiłam historię, chociaż książki historyczne nie są do końca moją domeną. Po tą jednak sięgnęłam "z polecenia" i stwierdziłam, że czyta się zaskakująco łatwo, pomimo dość trudnego języka. Powiedziałabym, że wciąga prawie jak beletrystyka. Widać, że autor poświęcił dużo czasu na opracowanie tematu. Przedstawia sporo trafnych spostrzeżeń, ciekawe hipotezy i rozprawia się ze stereotypami. Chociaż może psychologiczną analizę zachowań mógłby sobie w niektórych miejscach darować. Warta zachodu!

Książka prezentuje losy i życie osobiste władców Polski z dynastii Jagiellonów oraz ich żon i dzieci – od Jagiełły do Zygmunta Augusta. Mamy tu siedmiu bohaterów i ich 11 małżeństw, kilka nieudanych prób małżeńskich (bo dwóch spośród naszych bohaterów pozostał w stanie bezżennym),oraz kilka związków mniej czy bardziej nieformalnych. Średnia małżeńska niezła, prawda? Ale trzeba przyznać, że „wyrobili” ją pierwszy i ostatni przedstawiciel rodu.

Jagiellonowie jako dynastia przedstawieni są jako mężczyźni zgodni, prostolinijni , wręcz dobroduszni (zwłaszcza w porównaniu z okrutnymi Piastami). Autor zaprezentował nam ciekawe portrety psychologiczne Jagiellonów i niektórych ich małżonek. Zwrócił także uwagę na rolę uzależnień panujących od alkoholu i seksu – tu nic się nie zmienia od wieków – oraz na zmiany zachodzące w kulturze i obyczajowości ówczesnej Europy (przejście od średniowiecza do renesansu).

Autor wykonał ogromną pracę opierając opracowanie głównie na materiałach źródłowych, pamiętnikach, listach, itp. Interesujące wydają mi się zwłaszcza rozdziały dotyczące mniej znanych i popularnych Jagiellonów - Jana Olbrachta i Aleksandra. Podoba mi się, że autor stara się nie ferować własnych ocen – wyjątek stanowi tu postać Bony Sforzy, która przedstawiona została w jednoznacznie złym świetle. Język książki jest prosty, przystępny, a jednocześnie plastyczny. Drażnią jedynie liczne powtórzenia – jakby autor zapomniał, że w poprzednim rozdziale już o tym pisał, używając nawet tych samych sformułowań.

Podsumowując – w książce nie znajdzie się nowych, odkrywczych faktów z historii Polski, ale można poznać naszych władców z innej, bardziej ludzkiej strony.

Może ocena trochę na wyrost, ale co tam!
Czytało się świetnie (zwłaszcza w kontekście wystawy, która jest obecnie prezentowana w Muzeum Narodowym "Europa Jagellonica":)
Nie drażniły nawet psychologiczne interpretacje wydarzeń, którymi dość często częstuje czytelników autor (zresztą niejednokrotnie wydają się trafne).
Polecam!

Może ocena trochę na wyrost, ale co tam!
Polecam!

• Historia Polski