Na dalekiej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny do 1648 roku

Wydawnictwo: Avallon
historyczna

Zamiarem autora było przedstawienie kozackiej codzienności, a także wprowadzenie czytelnika w świat tamtejszych zwyczajów, wierzeń, funkcjonowania instytucji, niezrealizowanych ideałów oraz stosunków panujących wewnątrz ukraińsko-kozackiej społeczności.

Wojciech Gołębiewski | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Z Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego:
"Władysław Serczyk urodził się 23 lipca 1935 roku w Krakowie. W roku 1956 ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a siedem lat później obronił doktorat. W roku 1968 obronił kolokwium habilitacyjne. Profesurę zwyczajną otrzymał w roku 1983. Profesor zmarł 5 stycznia 2014 roku.."

Ta książka napisana 7 lat po "Historii Ukrainy" (1979) jest przeznaczona dla szerokiego czytelnika i przedstawia historię Ukrainy w bardzo interesujący sposób. Komu potrzebna chronologia niech sięgnie po wspomnianą, wcześniejszą pozycję, a w tej, w luźniejszej formie poznajemy ludzi tamtych stron i ich obyczaje. Oczywiście, przeciętny Polak, skażony sienkiewiczyzną, będzie miał problemy w przyswojeniu obiektywnej prawdy, ale to nie wina Serczyka, lecz powszechnej niewiedzy i mitomanii. Aby zamknąć sprawę mitomanii Sienkiewicza, przypomnę, że popularny w Polsce Norman ...

Koronczarka | 2013-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2013

To nie jest typowy bryk historyczny, choć faktów nim co niemiara. ale są także niezwykle ciekawe opisy codziennego życia Kozaków, ich domostw, ubioru, uzbrojenia, pożywienia, obyczajów związanych ze ślubem, pogrzebem, sądowymi sporami itd. Myślę, ze autor ustrzegł się polonocentryzmu i książka rzuca światło na problem niełatwych stosunków polsko-kozackich. Po tak wszechstronnym opisie obyczajów, charakteru i dziejów zatargu z Polakami można sobie wyrobić zdanie na ten temat. Szczególnie dla miłośników Sienkiewicza lektura obowiązkowa.

Balcar | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Niestety, jestem trochę rozczarowany tą książką. Ilość poruszonych tematów w pracy, jest naprawdę spora, co powoduje, że temat został ciekawie przedstawiony, ale jednocześnie lektura jest bardzo nierówna. Świetnie na przykład czyta się fragmenty o Dnieprze czy o polityce, natomiast odniosłem wrażenie, że cała książka jest została napisana chaotycznie, przez co zwyczajnie źle się ją czyta. W jednym rozdziale mamy tak naprawdę wymieszane różne tematy, co dla mnie jest istnym bałaganem. Wspomnę tutaj chociażby o rozdziale czwartym, gdzie czytamy o powstaniu Kosińskiego, po czym dalej mamy przedstawioną strukturę starszyzny. Informacje o rybołówstwie i sposobie przyrządzania ryb, możemy znaleźć za to w dwóch różnych rozdziałach. Generalnie mieszanie tematów politycznych i tych z życia codziennego, uważam za chybione i utrudniające czytanie. Wolałbym klarowny i jasny podział na część poświęconą obrzędom, zwyczajom, pochówkom itp. oraz na część polityczną, która byłaby ułożona...

Patrycja | 2013-08-16

Wzór dla wszystkich jak należy pisać książki historyczne.
Masa szczegółów życia codziennego, postaci opisane barwnie i charakternie, opisy uwarunkowań, przyrody,fortyfikacji działające na wyobraźnię tak, że czytam i widzę.
Nie interesowałam się do tej pory tematem Kozaczyzny, na książkę trafiłam dość przypadkowo i zauroczyła mnie od pierwszego rozdziału, który jest w zasadzie opisem przyrody Ukrainy i Dniepru.
Będąc nieco niedouczona historycznie nie gubię się w szczegółach i postaciach bo autor litościwie opisuje także oczywiste oczywistości.
Na pewno sięgnę niebawem po drugą część.

Dardan | 2016-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Podczas mojej dotychczasowej przygody z historią nie przykładałem wielkiej wagi do Kozaczyzny i stosunków polsko-kozackich. O Kozakach wiedziałem tyle, że byli dobrymi żołnierzami, którzy wywołali wielkie powstanie, które o mało co zrujnowało Rzeczpospolitą. Tyle wyniosłem ze szkoły. Do przeczytania tej książki zachęcił mnie pewien profesor, mówiąc, że to idealna lektura na wakacje :)
Teraz, po przeczytaniu wiem, jak wiele istotnych informacji mi umknęło.
Podczas lektury największą wagę przykładałem do stosunków Kozaków do swych sąsiadów, tj. Rosji, Krymu, Turcji, Rzeczpospolitej. Najwięcej było o Tatarach, Porcie oraz o swych zwierzchnikach.
Teraz już wiem, dlaczego Kozacy pałali taką niechęcią, nienawiścią wręcz do Rzeczpospolitej.
Uświadomiłem sobie też jak wielką siłę stanowili Tatarzy, oraz Ordyńcy.
Czytając nie sposób pominąć obszernych opisów przyrody (szczególnie pierwszy rozdział), obyczajów kozackich, np. sądownictwo, stosunki Kozaków do kobiet, wygląd, uzbrojenie,...

Karakalla | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Bardzo dobra książka przeplatająca tradycje i zwyczaje kozackie z XVI, XVII i XVII wieku z faktami historycznymi. Zawierająca mnóstwo źródeł tekstowych. Obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych historią kozaczyzny, Ukrainy oraz Rzeczpospolitej.

Maria | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Nie do końca przeczytana...
Spodziewałam się czegoś troszkę innego. Liczyłam na więcej faktów z życia codziennego, a mniej polityki.
Tytuł zamyka ramy czasowe na 1648 roku, jednak czytając miałam wrażenie, że Autor nie ogranicza się w czasie - przytacza wiele zdarzeń z lat późniejszych.
Rozdziały (a raczej ich fragmenty), w których opisane były zwyczaje, jedzenie, relacje między "braćmi mołojcami" czytałam z zapartym tchem i już myślami byłam na Zaporożu. Kolejne przytaczanie wszystkim znanych faktów o powstaniach i relacjach z Państwem Moskiewskim i Rzeczpospolitą czytałam jednym okiem.

czarna_87 | 2011-05-22

Wspaniała książka, interesuje mnie jej temat, więc wciągnęła mnie całkowicie. Tak dokładnych opisów życia na Zaporożu nie spotkałam wcześniej, autor podaje nawet historyczne przepisy na wszelkie wyskokowe napoje które jak się okazuje były uznawane za uniwersalne lekarstwo ;) Bardzo ciekawa, doskonale napisana, niedawno do niej wróciłam.

bartek | 2010-07-09

Dla miłośników historii i kresów wschodnich lektura obowiązkowa

irman | 2016-10-15
Na półkach: Wiek XVII, Przeczytane