Na dalekiej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny do 1648 roku

Wydawnictwo: Avallon
7,66 (64 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
12
8
21
7
13
6
8
5
5
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788360448441
liczba stron
366
kategoria
historyczna
język
polski

Zamiarem autora było przedstawienie kozackiej codzienności, a także wprowadzenie czytelnika w świat tamtejszych zwyczajów, wierzeń, funkcjonowania instytucji, niezrealizowanych ideałów oraz stosunków panujących wewnątrz ukraińsko-kozackiej społeczności.

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (163)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2016-04-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Z Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego:
"Władysław Serczyk urodził się 23 lipca 1935 roku w Krakowie. W roku 1956 ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a siedem lat później obronił doktorat. W roku 1968 obronił kolokwium habilitacyjne. Profesurę zwyczajną otrzymał w roku 1983. Profesor zmarł 5 stycznia 2014 roku.."

Ta książka napisana 7 lat po "Historii Ukrainy" (1979) jest przeznaczona dla szerokiego czytelnika i przedstawia historię Ukrainy w bardzo interesujący sposób. Komu potrzebna chronologia niech sięgnie po wspomnianą, wcześniejszą pozycję, a w tej, w luźniejszej formie poznajemy ludzi tamtych stron i ich obyczaje. Oczywiście, przeciętny Polak, skażony sienkiewiczyzną, będzie miał problemy w przyswojeniu obiektywnej prawdy, ale to nie wina Serczyka, lecz powszechnej niewiedzy i mitomanii. Aby zamknąć sprawę mitomanii Sienkiewicza, przypomnę, że popularny w Polsce Norman ...

książek: 2729
Koronczarka | 2013-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2013

To nie jest typowy bryk historyczny, choć faktów nim co niemiara. ale są także niezwykle ciekawe opisy codziennego życia Kozaków, ich domostw, ubioru, uzbrojenia, pożywienia, obyczajów związanych ze ślubem, pogrzebem, sądowymi sporami itd. Myślę, ze autor ustrzegł się polonocentryzmu i książka rzuca światło na problem niełatwych stosunków polsko-kozackich. Po tak wszechstronnym opisie obyczajów, charakteru i dziejów zatargu z Polakami można sobie wyrobić zdanie na ten temat. Szczególnie dla miłośników Sienkiewicza lektura obowiązkowa.

książek: 279
Balcar | 2016-08-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Niestety, jestem trochę rozczarowany tą książką. Ilość poruszonych tematów w pracy, jest naprawdę spora, co powoduje, że temat został ciekawie przedstawiony, ale jednocześnie lektura jest bardzo nierówna. Świetnie na przykład czyta się fragmenty o Dnieprze czy o polityce, natomiast odniosłem wrażenie, że cała książka jest została napisana chaotycznie, przez co zwyczajnie źle się ją czyta. W jednym rozdziale mamy tak naprawdę wymieszane różne tematy, co dla mnie jest istnym bałaganem. Wspomnę tutaj chociażby o rozdziale czwartym, gdzie czytamy o powstaniu Kosińskiego, po czym dalej mamy przedstawioną strukturę starszyzny. Informacje o rybołówstwie i sposobie przyrządzania ryb, możemy znaleźć za to w dwóch różnych rozdziałach. Generalnie mieszanie tematów politycznych i tych z życia codziennego, uważam za chybione i utrudniające czytanie. Wolałbym klarowny i jasny podział na część poświęconą obrzędom, zwyczajom, pochówkom itp. oraz na część polityczną, która byłaby ułożona...

książek: 778
Patrycja | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane

Wzór dla wszystkich jak należy pisać książki historyczne.
Masa szczegółów życia codziennego, postaci opisane barwnie i charakternie, opisy uwarunkowań, przyrody,fortyfikacji działające na wyobraźnię tak, że czytam i widzę.
Nie interesowałam się do tej pory tematem Kozaczyzny, na książkę trafiłam dość przypadkowo i zauroczyła mnie od pierwszego rozdziału, który jest w zasadzie opisem przyrody Ukrainy i Dniepru.
Będąc nieco niedouczona historycznie nie gubię się w szczegółach i postaciach bo autor litościwie opisuje także oczywiste oczywistości.
Na pewno sięgnę niebawem po drugą część.

książek: 369
Dardan | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Podczas mojej dotychczasowej przygody z historią nie przykładałem wielkiej wagi do Kozaczyzny i stosunków polsko-kozackich. O Kozakach wiedziałem tyle, że byli dobrymi żołnierzami, którzy wywołali wielkie powstanie, które o mało co zrujnowało Rzeczpospolitą. Tyle wyniosłem ze szkoły. Do przeczytania tej książki zachęcił mnie pewien profesor, mówiąc, że to idealna lektura na wakacje :)
Teraz, po przeczytaniu wiem, jak wiele istotnych informacji mi umknęło.
Podczas lektury największą wagę przykładałem do stosunków Kozaków do swych sąsiadów, tj. Rosji, Krymu, Turcji, Rzeczpospolitej. Najwięcej było o Tatarach, Porcie oraz o swych zwierzchnikach.
Teraz już wiem, dlaczego Kozacy pałali taką niechęcią, nienawiścią wręcz do Rzeczpospolitej.
Uświadomiłem sobie też jak wielką siłę stanowili Tatarzy, oraz Ordyńcy.
Czytając nie sposób pominąć obszernych opisów przyrody (szczególnie pierwszy rozdział), obyczajów kozackich, np. sądownictwo, stosunki Kozaków do kobiet, wygląd, uzbrojenie,...

książek: 229
miAu | 2016-12-11

Typowa cegła historyczna. Nudno, ale na wysokim merytorycznym poziomie. Jedna z niewielu pozycji, która oprócz dziejów politycznych, próbuje także naświetlić codzienne życie Kozaków. Mimo wszystko sporo niedosytu,ale wynikającego raczej z braków istniejącej bazy źródłowej (z pustego i Salomon nie naleje). Dobry punkt wyjścia do bardziej szczegółowych studiów.

książek: 192
Karakalla | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Bardzo dobra książka przeplatająca tradycje i zwyczaje kozackie z XVI, XVII i XVII wieku z faktami historycznymi. Zawierająca mnóstwo źródeł tekstowych. Obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych historią kozaczyzny, Ukrainy oraz Rzeczpospolitej.

książek: 290
Maria | 2014-03-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2014

Nie do końca przeczytana...
Spodziewałam się czegoś troszkę innego. Liczyłam na więcej faktów z życia codziennego, a mniej polityki.
Tytuł zamyka ramy czasowe na 1648 roku, jednak czytając miałam wrażenie, że Autor nie ogranicza się w czasie - przytacza wiele zdarzeń z lat późniejszych.
Rozdziały (a raczej ich fragmenty), w których opisane były zwyczaje, jedzenie, relacje między "braćmi mołojcami" czytałam z zapartym tchem i już myślami byłam na Zaporożu. Kolejne przytaczanie wszystkim znanych faktów o powstaniach i relacjach z Państwem Moskiewskim i Rzeczpospolitą czytałam jednym okiem.

książek: 719
czarna_87 | 2011-05-22

Wspaniała książka, interesuje mnie jej temat, więc wciągnęła mnie całkowicie. Tak dokładnych opisów życia na Zaporożu nie spotkałam wcześniej, autor podaje nawet historyczne przepisy na wszelkie wyskokowe napoje które jak się okazuje były uznawane za uniwersalne lekarstwo ;) Bardzo ciekawa, doskonale napisana, niedawno do niej wróciłam.

książek: 58
Polikarp17 | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane

Merytorycznie na najwyższym poziomie, ale wbrew pozorom jest to wadą tej książki, gdyż czytelnik może mieć problemy z umiejętnym wykorzystaniem jej treści. Mnie osobiście irytowały całe szeregi wstawek źródłowych, których było zdecydowanie zbyt dużo.

zobacz kolejne z 153 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd