Polskie królowe. Żony Piastów i Jagiellonów

Wydawnictwo: Instytut Prasy i Wydawnictw Novum
historia, Polska, królowe
historyczna
bursian

Historia kobiet, które niejednokrotnie stały za sukcesami swoich mężów. Autor bardzo rzeczowo przedstawił wpływ płci pięknej na losy naszego kraju, od Jadwigi Kaliskiej (żony Władysława Łokietka) do Katarzyny Austriaczki (żony Zygmunta Augusta).

paweł | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Życie Polskich królowych, wcale nie było łatwe,jak wynika z książki.Mimo,że zasiadały na tronie,miały wiele trosk,a to spiski,a to intrygi dworskie i knowania a to walka o sukcesje.Prawie zawsze o ich małżeństwie decydowała racja stanu i czyjeś ambicje.Książka dość obszerna,a treść zagmatwana jak czasy które opisuje,ale dobrze znać historie swojego kraju.

Artur Schodziński | 2014-12-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Zacznę od tego, że Autor jest profesorem medycyny (alergologii). Pasja historią zaowocowała wieloma książkami.
Polskie Królowe to dość wnikliwe i ciekawe dzieło. Jednak niepozbawione wad.
1. Więcej o Jagielle niż Jadwidze. I tak w przypadku większości opisywanych par królewskich.
2. Często osoby królowych gubią się w tle historycznym. Wiem, że małżeństwa były sprawami politycznym, ale jak dla mnie, Rudzki przeakcentował tę kwestię.
3. Częste ucieczki od głównego tematu. Autor powtarza się nawet w ramach jednego rozdziału.
Czy warto czytać? Zainteresowanym historią polecam, chociaż nie znajda tu wielu nowych informacji, raczej zebranie informacji o Królowych. Ja sięgam po II tom.

Pozycja modelowa jeśli chodzi o biografie naszych królowych. Bardzo kulturalna, wyważona, napisana pięknym językiem. Bez karkołomnych spekulacji, bez opierania się na plotkach. Taka powinna byc każda popularna książka historyczna. Jedynym co może tu nieco razić to pewne nadużywanie sformułowania "ujrzała światło dzienne", które warto byłoby czasem zastąpić innymi słowami.

Vega_Gudleivsdatter | 2016-06-22
Na półkach: Przeczytane, Historia

Historia polskich monarchiń przedstawiona została przystępnym, kulturalnym językiem. Ogromną zaletą książki (a dla niektórych być może wadą) jest nakreślenie sylwetek bohaterek w kontekście polityczno-historycznym. Moim zdaniem - to jeden z atutów książki (obok stylu autora), dzięki czemu szlachetnie urodzone stają się postaciami z krwi i kości a nie li i jedynie "encyklopedycznymi hasłami". Pan Edward Rudzki jest wspaniałym przykładem tego, że nie będąc wykształconym historykiem, dzięki pasji i pogoni za prawdą historyczną można stworzyć niesamowitą, godną przeczytania książkę.
Serdecznie polecam!

martabmw | 2017-04-08