Atlas kanapek świata

Wydawnictwo: G+J
Atlas, kanapek, świata
dona

Trudno sobie wyobrazić świat pozbawiony kanapek. Gdyby ich nie było, na pewno byśmy je wymyślili. Kanapki towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Bez względu na szerokość geograficzną, kanapka na zakładkę (wrap), dwie kromki chleba z kotletem karkowym (sandwich) czy pajda z masłem i pomidorem - sycą, pocieszają, krzepią. Obecne w tornistrach uczniów, kieszeniach robotników i teczkach urzędników. Podbiły oba bieguny, zdobyły najwyższe szczyty i dotarły nawet na orbitę okołoziemską. Paćkają wyciekającym dżemem, plamią masłem, tytłają majonezem, a my i tak za nimi przepadamy, gotowi zlizywać z elementarza resztki maślano-wiśniowych delicji." ze wstępu Adrianna Ewa Stawska i Paweł Loroch stworzyli niezwykłą książkę kulinarną, pełną barwnych, ciekawych i smacznych kanapek ze wszystkich stron świata. Z ich niezliczonej ilości starannie wybrali i podzielili na grupy te, które przez lata ugruntowały swoją pozycję w kulturze danego regionu. Czytelnik dowie się skąd pochodzi każda kanapka i jak ją przyrządzić, prócz tego znajdzie w książce mnóstwo smakowitych ciekawostek, historycznych informacji i apetycznych zdjęć autorstwa Pawła Lorocha.

Ola | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Pyszna, apetyczna, inspirująca. Mimo, że kanapki to tylko kanapki, to aż chce się jeść. Publikacja zawiera mnóstwo pomysłów, jest pięknie wydana i dołączona ciekawa historia do każdej kanapki. Brawo!

Paulina Majewska | 2013-01-01

Moja ocena uwarunkowana jest świetnymi zdjęciami i inspirującymi pomysłami na kanapki. Książka chodziła za mną już od pewnego czasu i muszę przyznać, że miałam o niej lepsze mniemanie zanim ją nabyłam i zaczęłam czytać.
Wszystkie opisy i teksty w książce zgrzytają dziwaczną, potoczną polszczyzną. Figlaski z masy kawiorowej, tuńczyki rozdeptane widelcem, brioszki z cycuszkami czy loczki z masła sprawiają wrażenie, że książkę pisały osoby, które nie do końca potrafią posługiwać się językiem polskim. To nie jest jedna ze stylizacji językowych pokroju luźnego pisarstwa kulinarnego Jamiego O. Nawiasem mówiąc, autorzy nazwali imieniem tego Brytyjczyka kanapkę z przemysłowymi paluszkami rybnymi i ketchupem, co jest zabawne w kontekście jego stołówkowej krucjaty przeciwko owym paluszkom.
Ponadto brak jest przejrzystego spisu treści, w którym przepisy ułożone są alfabetycznie. Gdy chcę znaleźć przepis na french toast muszę go szukać w kategorii tosty i sandwiche na ciepło, a nie pod literką...

Pejah | 2015-02-21
Na półkach: K u c h n i a, Przeczytane