The Stranger Beside Me

9780451203267
literatura faktu
angielski
ravenstag

Utterly unique in its astonishing intimacy, as jarringly frightening as when it first appeared, Ann Rule's The Stranger Beside Me defies our expectation that we would surely know if a monster lived among us, worked alongside of us, appeared as one of us. With a slow chill that intensifies with each heart-pounding page, Rule describes her dawning awareness that Ted Bundy, her sensitive coworker on a crisis hotline, was one of the most prolific serial killers in America. He would confess to killing at least thirty-six young women from coast to coast, and was eventually executed for three of those cases. Drawing from their correspondence that endured until shortly before Bundy's death, and striking a seamless balance between her deeply personal perspective and her role as a crime reporter on the hunt for a savage serial killer -- the brilliant and charismatic Bundy, the man she thought she knew -- Rule changed the course of true-crime literature with this unforgettable chronicle.

Betoniarka | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

W drodze do zrozumienia jak bardzo nasze mózgi mogą pójść w złą stronę, przeczytałam już sporo książek o seryjnych mordercach. Ta jest jednak inna.

W wyniku dziwnego splotu zdarzeń (czy też, jeśli ktoś wierzy w przeznaczenie, to za jego pomocą) nasza autorka podpisała kontrakt na napisanie książki o niewyjaśnionych na ten moment zaginięciach kobiet. Śledztwo trwało, a autorka nie była jeszcze wtedy świadoma, że poszukiwanego przestępcę, który te kobiety porywa i zapewne morduje, zna i to dość nieźle. Na olbrzymim terenie USA jest to niesłychany zbieg okoliczności.

Do czasu odnalezienia i oskarżenia Teda Bundy'ego, autorka i wierzyła i nie wierzyła i miała podejrzenia i przeczucia, ale generalnie spychała je w głąb podświadomości i oprócz wskazania policji Bundy'ego, a raczej jego charakterystycznego samochodu, nie zrobiła nic więcej. Takich zgłoszeń było tysiące. Do czasu złapania Teda zginęło o wiele więcej kobiet niż musiało. Czy należy autorkę obwiniać? Myślę, że nie, bo Ted...

AisogHIStory | 2017-09-11
Przeczytana: 11 września 2017

Wreszcie mam tą książkę na własność! Czytałam ją w PDF ładnych parę lat temu, ale nic nie zastąpi papieru. Ale do rzeczy.
Chyba każdy, kto sięga po tą książkę wie, kim jest główny bohater - człowiek o wielu twarzach, owiany tajemnicą.
Znienawidzony przez wielu, ale i przez wielu uwielbiany. Postać, która na dobre wpisała się w historię i którą nikt by nie podejrzewał o coś takiego.
Autorka w książce przez pewien czas pracowała z Bundy'm i przyjaźniła się z nim, wymieniała listy. W swojej " spowiedzi " szuka odpowiedzi dlaczego taka tragedia miała miejsce, próbuje przeanalizować wszystkie zbrodnie swojego " przyjaciela ", opowiada o spotkaniach z nim i opisuje jego historię.
Tytuł sam w sobie jest wyjaśnieniem - " Nieznajomy koło mnie ". Ann opisuje swojego przyjaciela, którego tak naprawdę nigdy nie znała.
Bardzo dobra, do dzisiaj się zastanawiam czemu nie została przetłumaczona na polski. Sama w sobie jest świetnym kryminałem, a fakt że historia jest autentyczna dodaje...

PedroP | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Widziałem już kilka dokumentów na temat Theodora Bundy, ale książka Ann Rule jest zdecydowanie najlepszym studium przypadku. Dowiadujemy się o jego dzieciństwie, i czy ono było głównym powodem wybrania drogi sadystycznego mordercy. Dzięki chronologicznemu przedstawianiu faktów widzimy kulminacyjny moment, w którym nastąpiło przeobrażenie i podjęcie decyzji obrania ścieżki zabijania. Poza tym dokładne opisy "polowań" na ofiary wraz z wyszczególnieniem zadanych obrażeń, poszukiwań przez policję z jednej i tragedią bliskich z drugiej. I tu muszę przyznać, że choć siedzę w true-crime od kilku dobrych lat, to zestawienie czarującego i przystojnego "Teda" z jego prawdziwą twarzą potwora w ludzkiej skórze, jest szokujące i wstrząsające. Jego modus operandi oparty na sprycie, wręcz wojskowym zorganizowaniu, sposób w jaki porywał ofiary niczym nieuchwytny duch, drwił z policji, wg mnie czyni go najbardziej przerażającym seryjnym mordercą. Autorka przytacza również korespondencję prowadzoną...

Cudak | 2017-12-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Warto przeczytać tą książkę, jeśli ktoś interesuje się tematem seryjnych morderców, głównie ze względu na niezwykłą perspektywę autorki - dobrej znajomej Teda Bundy. Dla mnie jednak napisana zbyt rozwlekle, ciężko mi było przez nią przebrnąć.

Milena | 2018-08-15
elensar | 2017-02-10