Zaginione dziewczyny

Okładka książki Zaginione dziewczyny
John Glatt Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach reportaż
reportaż
Filia na faktach
The Lost Girls: The True Story of the Cleveland Abductions and the Incredible Rescue of Michelle Knight, Amanda Berry, and Gina DeJesus
Filia
2021-09-02
2021-09-02
9788381956109
Kinga Markiewicz
literatura faktu kobiety przetrzymywanie Syndrom sztokholmski Uprowadzone True story

Podziwiam te kobiety że umieją żyć dalej po tym piekle i że nie zostały złamane wczesniej wytrzymując tyle lat.. to jest niesamowite

Zaginione dziewczyny" Johna Glatta to wstrząsająca i poruszająca książka oparta na prawdziwej historii trzech kobiet: Amandy Berry, Giny DeJesus i Michelle Knight, które zostały porwane i przetrzymywane w piwnicy domu w Cleveland przez dziesięć lat. Glatt z dużą empatią i rzetelnością opisuje traumatyczne doświadczenia ofiar. Odkrywa przed nami mroczne zakamarki psychiki porywacza, Ariela Castro, i ukazuje, jak zdołał on kontrolować i manipulować swoimi ofiarami.
Książka jest pełna emocji. Czytelnik przeżywa wraz z bohaterkami ich lęk, ból i nadzieję. Nie sposób pozostać obojętnym na ich cierpienie. Glatt nie tylko opisuje tragedię ofiar, ale też analizuje szerszy kontekst. Zastanawia się nad kwestią bezpieczeństwa kobiet, nad rolą mediów w nagłaśnianiu takich spraw, a także nad psychologicznymi aspektami porwania i uwięzienia.
"Zaginione dziewczyny" to nie tylko wstrząsająca historia, ale też ważny głos w dyskusji o przemocy wobec kobiet. Książka skłania do refleksji i zmusza do zadawania trudnych pytań.

8/10

Historia trzech kobiet, które zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach.
Autor opisuje prawdziwe wydarzenia, które wydarzyły się w Ameryce.
Pewien mężczyzna porwał i molestował owe kobiety przez okres 10 lat. W końcu jednej z nich udało się uciec i pomogła uratować dwie pozostałe.
Glatt jak zwykle opisuje wszystko ściśle i bardzo szczegółowo. Wyczytuje się w fakty, które dotknęły wielu mieszkańcy Ohio w tamtym czasie. Ich walkę o przetrwanie ale także nadzieję.
To już 4 książka od Glatta, którą przeczytałam. Zdecydowanie dzięki niemu polubiłam literaturę faktu. Nigdy nie jest nudno, chociaż historie są bardzo wstrząsające.

8/10

Historia trzech kobiet, które zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach.
Autor opisuje prawdziwe wydarzenia, które wydarzyły się w Ameryce.

Ta historia dosłownie jest porażająca, wiele emocji podczas czytania odczuwałam, niedowierzanie, szok, bezsilność, współczucie, wściekłość, litość itd. warto przeczytać emocje są wielkie!

Wstrząsająca.

Wstrząsająca.

,, Zaginione dziewczyny'' to książka z gatunku true crime autorstwa Johna Glatta. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, wcześniej czytałam dwie jego książki i przyznam,że podoba mi się sposób w jaki opisuje sprawy kryminalne-rzeczowo, skrupulatnie , z dbałością o szczegóły. Tym razem Glatt zrelacjonował sprawę ,, potwora z Cleveland" Ariela Castro. Ten Portorykańczyk uprowadził i więził przez 10 lat trzy nastolatki. Dziewczyny przeszły prawdziwe piekło, gwałty, bicie ,znęcanie psychiczne i fizyczne, głód to tylko niewielka część tego co zafundował im Castro. Książka jest przejmująca, aż trudno uwierzyć ,że człowiek może być do tego stopnia zdemoralizowany i zły. Książka jak najbardziej godna polecenia.

Nie za bardzo lubię takie książki ale przeczytałam bo nie mieściło mi się w głowie do czego dochodzi na świecie.
Ciężko mi się ustosunkować...

Ciężko mi się ustosunkować...

Polecam serdecznie!

Polecam serdecznie!

Dla mnie najsłabsza ze wszystkich, dostępnych w Polsce, książek tego autora. Powtarzane treści, od połowy nuży. Choć sama historia godna uwagi

Książka opowiada opartą na faktach historię Ariela Castro, który uprowadził i więził przez 10 lat trzy dziewczyny. Amanda Berry, Gina DeJesus i Michelle Knight były gwałcone, katowane, głodzone w piwnicy jego domu. Pierwsza z wymienionych urodziła córkę Jocelyn, która w dniu uwolnienia miała już 6 lat. Doszło też do 5 kolejnych zapłodnień, które Ariel przerwał głodząc i kopiąc w brzuch ciężarną. Na górze przyjmował swoją dziewczynę z którą prowadził normalny związek i grywał na gitarze z członkami
zespołu.

Myślę, że historia jest tak głośna, że to co napisze nie będzie dla nikogo spojlerem. Wystarczy wpisać imię i nazwisko tego psychopaty w google a znajdziemy go nawet w polskich faktach. Zawsze czytając książki true crime ogarnia mnie zajebista wściekłość. Ariel jako młody mężczyzna poznaje kobietę z którą zakłada rodzinę. Mają kilkoro dzieci. Nie przeszkadza mu to w tym, żeby lać ją na potęgę, wybijać jej zęby czy walić ciężarkiem w brzuch kiedy jest w ciąży. Nikt nie wnosi oskarżenia, następuje rozwód i jest czysty jak łza. Kolejno spotyka się z nową kobietą w normalnym nie przemocowym związku przez trzy lata. W między czasie czegoś mu jednak brakuje i zaczyna porywać młode dziewczyny w wieku jego córki. Zamyka je w piwnicy. Po kilka razy dziennie gwałci je, bije, przypina łańcuchami. I tak przez dziesięć lat! W między czasie jest kierowcą autobusu szkolnego, gra w zespole i prowadzi normalne życie. Po złapaniu skurwiel mówi, że był molestowany w dzieciństwie, jest chory i po kilku tygodniach w więzieniu wiesza się. W celi pod ścisłym nadzorem. Jak można było to tak zjebać. Powinien odczuć chociaż ułamek tego co sam zrobił. Pierdolony tchórz. Koniec mojego przeżywania :D Książka ogromnie warta przeczytania.

• Literatura faktu