Seryjni Mordercy

Wydawnictwo: Prometeusz
literatura faktu
ravenstag

Książka, którą oddaję do rąk czytelnika nie wyjaśnia, skąd się biorą seryjni mordercy. Odpowiedź na to pytanie jest niewątpliwie najtrudniejsza i wymaga wielu lat pracy oraz kontaktu ze sprawcami. Na podstawie zebranego materiału mogę jedynie przedstawić sylwetkę typowego, seryjnego mordercy oraz niektóre różnice występujące między sprawcami. Szczególne znaczenie przywiązuję do przedstawienia całokształtu działania seryjnych morderców, który jak myślę, może być przydatny w ich ściganiu.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Panio | 2016-03-11
Przeczytana: 07 marca 2016

Pierwsze moje zetknięcie z tego typu literaturą w formie książkowej, na pewno nie ostatnie.
Temat bardzo interesujący, czytałem trochę o seryjnych mordercach na portalach internetowych poświęconej tego typu tematyce, przeglądałem różne artykuły i ciekawostki. Niewątpliwym plusem tej pozycji są 3 pierwsze rozdziały podające nam definicje czy też poglądy na temat stawania się przez ludzi seryjnymi mordercami, urozmaicone solidną dawką statystyk i danych.
Niestety książka ma parę poważnych wad. Wiele błędów ortograficznych które wesoło pasają od strony do strony a także sposób napisania książki w zasadniczym rozdziale dotyczących najważniejszych/ największych morderców na świecie. O ile systematyka jest ciekawa (wg domniemanej liczby morderstw) tak książka bardzo kuleje jeśli chodzi o esencję. Niektórych morderców autor wydawałoby się potraktował ze szczególną atencją rozpisując się w szczegółach, a w wielu przypadkach ograniczał się tylko do paru zdań, nie podając np. domniemanej...

Elwira | 2013-09-30
Przeczytana: 2013 rok

Boziuniu, ale się wkurzyłam! Myślę sobie - poczytam ciekawą książkę, dowiem się czegoś nowego o przyczynach/rodzajach/motywach seryjnych morderców, a tu... Zamiast skupić się na treści, zaczęłam z dość sporą złośliwością zaznaczać karteczkami samoprzylepnymi błędy interpunkcyjne, ortograficzne, wszelkiego formatu literówki itp. Pytam się - gdzie jest pan korektor owego tekstu?? Wytknąć mu amatorszczyznę to mało. Tylko żółtych karteczek żal.

Daeris | 2013-04-23

Bardzo słaba pozycja. Książka nie dość, że zawiera masę błędów merytorycznych, to jeszcze edytor odwalił fuszerkę. Autor raz opisuje danego mordercę przez kilka stron, innym razem ledwo o danej postaci wspomina. W dodatku zupełnie przeze mnie niezrozumiała segregacja wg. ilości ofiar, co w wielu przypadkach nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jak bardzo lubię tematykę, tak bardzo książki nie polecam.

Hekate | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Zauważyłam, że większość osób zaczęła od razu od III części, tak więc ja zacznę od początku.
Analiza dzieciństwa, przyzwyczajeń czy ogólne profile psychologiczne sprawców oraz opisy ich odchyleń to świetny pomysł na dłuższy wstęp do głównej, trzeciej części.
Niestety, wstęp napisany jest dość topornie i 'sztywno' mimo, że seryjni mordercy to bardzo wdzięczny temat.
W oczy rzucają się od razu liczne tabele. Jako osoba o ścisłym umyśle zareagowałam na nie bardzo entuzjastycznie. Niestety, każda z nich cechuje się zupełnie inną grupą badawczą, przez co z analitycznego punktu widzenia stają się bezużyteczne.
Jeśli zaś o III część chodzi, to początkowo myślałam, że rozbieżność w długości i szczegółowości opisów zależą od stopnia poznania bądź dostępności informacji o sprawcy. Trafiając jednak na kilka znanych mi już nazwisk zauważyłam, że ich historie okrojone są bez większej przyczyny, innym zaś razem autor podaje nic nie wnoszące szczegóły, lub nie mające większego sensu wątki...

Nens | 2012-10-15

Dziwna książka. Niektóre postacie opisane na kilku stronach, inne w jednym zdaniu. Gdziegdzie autor pokusił się o portret psychologiczny mordercy, a kiedy indziej opisuje jedynie to co skazany zjadł przed egzekucją... Zamiast skatalogować morderców ze względu na rodzaje zbrodni to uszeregował ich pod względem ilości ofiar.
Dostajemy morderców w pigułce, ale jakiejś takiej niezjadliwej.

PaniNibelungowa | 2015-08-07

Jak ktoś po raz pierwszy czyta o mordercach, a zwłaszcza tych seryjnych to może mieć powody do marudzenia-że napisano ogólnikowo o jednych przestępcach,a o drugich szczegółowo, że nie opisano przyczyn takich zachowań itd. Ale jak ktoś leci od razu do III części książki to się nie dziwie, że mu się nie podoba. Uważam, że autor wywiązał się ze swojego zadania, przedstawił najpierw wykresy,statystyki, psychologiczne wyjaśnienia poczynań tych "ludzi". Na końcu mamy całą mini encyklopedie seryjnych zabójców. Autor nawet uwzględnił tych,którzy nigdy nie zostali złapani. Warto dodać, że są tu wymienieni nawet nasi rodzimi mordercy.

Zaczytany | 2015-11-06

Bardzo słaba praca, przypominająca wypracowanie pisane na studiach a nie książkę. Niestety dla każdego kto jest zainteresowany rzeczową wiedzą na ten temat i posiada rozeznanie w prezentowanej tematyce, czytanie tego "dzieła" aż boli.

Sol | 2010-12-25
Przeczytana: grudzień 2010

Kompendium wiedzy o seryjnych mordercach. Szczegółowe opisy morderstw i dokładna analiza psychiki oraz motywów zbrodni największych zbrodniarzy w historii. Polecam.

Kuroneko | 2011-03-25
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Należałoby chyba zacząć od tego, że jest to zdecydowanie jedna z najlepszych książek poświęconych seryjnym mordercom. Od dokładnego i fachowego przedstawienia charakterystyki, zarówno morderców (motywacji, płci, wykształcenia, dzieciństwa itp.) jak i ich ofiar, przez wyróżnienie obliczy, po kronikę, zawierającą plejadę seryjnych morderców z całego świata. Książkę czyta się ze zgrozą pomieszaną z fascynacją, zwłaszcza jeśli interesuje nas zawiłość ludzkiej psychiki i motywy jakie kierują nim podczas dokonywania zbrodni. Życiorysy sprawców rzucają światło na ogół ich poczynań i warunkują wybory jakich dokonują. Bardzo dobre kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tematem.

przmo | 2015-06-18

Ta książka to tylko puste informacje i statystyki. Brak refleksji i czegoś własnego autora. Zwyczajny zbiór danych ale może być gdyż ta tematyka na polskim rynku jest omijana i książek jak na lekarstwo.