Wyzwanie czytelnicze LC

Polscy seryjni mordercy

Seria: Literatura faktu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Aktywa
6,57 (75 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
9
8
5
7
23
6
22
5
7
4
3
3
4
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788394652821
liczba stron
276
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
halvdan

Zaduma po ciekawej lekturze. Dla mnie obowiązkowej. I wspomnienia. Potok powracających myśli. Przecież poznałem osobiście kilku polskich seryjnych morderców. Uścisnąłem im rękę. Dłoń, którą zabijali. Spojrzałem im w oczy. Była w nich pustka, a spodziewałem się mroczności. O kilku innych dowiedziałem się od prokuratorów, sędziów i ostatniego kata wykonującego wyroki śmierci w PRL-u. Także od...

Zaduma po ciekawej lekturze. Dla mnie obowiązkowej. I wspomnienia. Potok powracających myśli. Przecież poznałem osobiście kilku polskich seryjnych morderców. Uścisnąłem im rękę. Dłoń, którą zabijali. Spojrzałem im w oczy. Była w nich pustka, a spodziewałem się mroczności. O kilku innych dowiedziałem się od prokuratorów, sędziów i ostatniego kata wykonującego wyroki śmierci w PRL-u. Także od księży, którzy spowiadali morderców.
- Wielu z nich nie miało świadomości swoich czynów – powiedział jeden z kapłanów – Oni wstępowali w zło jak do zakonu, oddawali się nienawiści i odrazie do bliźnich. Do dziś modlę się za nich....

Autor od strony naukowej próbuje odkrywać mroczne tajemnice ludzkiego bestialstwa. Z precyzją analizuje od strony psychologii przyczyny, które doprowadzają do zbrodni oraz ich przebieg. To taka sekcja zbrodni. Ze spokojem i cierpliwością próbuje poznać motywy kierujące seryjnymi zabójcami. Każdemu szczegółowi przygląda się przez przysłowiowe szkło powiększające. Jak doświadczony detektyw usiłuje ustalić zależność między różnymi czynnikami, głównie środowiskowymi, a przestępczością. Przytacza liczne przykłady, gdy urazy psychiczne, jakich człowiek doznaje w dzieciństwie i wczesnej młodości, często bywają przyczyną patologicznych zachowań w późniejszym życiu.

Nie trzeba być psychologiem, żeby to zrozumieć. Znam opinie psychiatrów, że oznaki zwiastujące powołanie do zabijania dają się zauważyć już od najwcześniejszego dzieciństwa. Zgroza! W kontaktach dziecka z kotkiem lub pieskiem można zaobserwować symptomy zwiastujące uzależnianie się od przemocy. W większości przypadków istnieją jednak znacznie bardziej skomplikowane przyczyny działań morderców, a kierujące nimi motywy często pozostają tajemnicą.

Litania polskich seryjnych morderców jest długa - 38 osób! Autor przedstawia ich postacie, dodatkowo kreśląc sylwetkę typowego seryjnego mordercy oraz sposób jego działania.

Jerzy Andrzejczak
Autor: „Spowiedź polskiego kata”

 

źródło opisu: https://web.facebook.com/1771722023118604/photos/a...(?)

źródło okładki: https://web.facebook.com/1771722023118604/photos/a...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (424)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1248
Sabcia100 | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

W "Polskich seryjnych mordercach" Jarosław Stukan przedstawia nam (mniej lub bardziej szczegółowo) sylwetki 38 rodzimych zbrodniarzy (w tym Lucjana Staniaka, który okazał się tylko krążącym mitem i legendą). Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć tych najbardziej znanych nazwisk, które swego czasu często przewijały się w mediach, jak chociażby Mariusz Trynkiewicz. Autor dosyć szczegółowo przestawia jak przebiegały poszczególne zbrodnie - wymienia po kolei ofiary i opisuje sposób działania sprawcy oraz skupia się na jego motywach. Czasami było to dla mnie trochę męczące, zwłaszcza gdy wymienianych ofiar było sporo i opis każdej zbrodni wyglądał niemalże identycznie, także było to takie czytanie w kółko o tym samym.

W pierwszej części poznamy między innymi definicję seryjnego morderstwa oraz dowiemy się czym różni się ono od zabójstwa, bowiem między jednym a drugim pojęciem często BŁĘDNIE stawia się znak równości. Przeczytamy też czym różni się morderca zorganizowany od...

książek: 1128
noodla_books | 2018-10-18
Przeczytana: 16 października 2018

"Na to co robi każdy seryjny morderca, składa się skomplikowany splot bardzo wielu czynników. Aczkolwiek wszystkie osadzone są w dzieciństwie każdego z nich".
Nie była to dla mnie łatwa lektura. Dość opornie się zaczęło, jednak po naukowym wstępie pojawiły się fakty z życia kilkudziesięciu seryjnych morderców, które mnie dosłownie wybudziły z letargu. Jest to zdecydowanie najmocniejsza książka, jaką czytałam, zagłębiając się w psychikę bestii w ludzkim ciele.
Autor przedstawia nam, skąd wzięła się definicja „seryjnego morderstwa”, jakie są zaburzenia osobowości no i przede wszystkim skupia się na motywacji sprawców zbrodni. Zapisy obejmują badania, wnioski i hipotezy stawiane przez J. Stukana. Jak stosowanie różnego rodzaju przemocy w dzieciństwie może wpłynąć na rozwój umysłu seryjnego mordercy?
Opisywane zbrodnie są bardzo szczegółowe i niejednokrotnie były dla mnie drastyczne w odbiorze. Podane są informacje: gdzie, kiedy, w jaki sposób, co ofiara miała ubrane na sobie, jak...

książek: 347
Joanna | 2018-10-03
Na półkach: Studia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 września 2018

"Polscy seryjni mordercy" to książka, w której znajdziecie informacje na temat, jak sam tytuł wskazuje, naszych rodzimych seryjnych morderców. Każdy przypadek jest opisany krótko i zwięźle, ale czy na temat? Nie mi oceniać wiedzę autora, ale wyłapałam błędy rzeczowe, które sprawiły, że nie czytało mi się jej z przyjemnością.

Autor podzielił swoją pracę na dwie części: pierwsza z nich to część teoretyczna, z której czytelnik dowiaduje się między innymi czym jest seryjne morderstwo oraz czym różni się morderca niezorganizowany od zorganizowanego. Zaś druga część składa się już z opisów sprawców. Autor początkowo skupia się na sprawach bardziej znanych, a następnie przechodzi do sprawców mniej "popularnych", gdzie dane o nich i popełnionych zbrodniach są słabo dostępne. Przy tzw. doniesieniach czułam niedosyt, ponieważ wiele rzeczy zostało niedopowiedzianych.

Według mnie książka wiele też traci przez korektę. Dodatkowo, osoba niezwiązana z psychologią, nie będzie wiedziała o czym...

książek: 1446
Przeczytana: 16 lipca 2015

Cóż mogę powiedzieć książka zawiera sobie treści, które można streścić następująco: krótko, jasno i na temat...Możemy odnieść wrażenie,że autor czyni z książki jakoby formę wykładu.W klarowny i przy tym prosty sposób (dzięki czemu książka jest zrozumiała nawet dla laików) objaśnia ciekawe przypadki fenomenu jakim jest morderca (nie tylko seryjny) a, także w jaki sposób człowiek może "przeobrazić się" w kogoś, kogo przeciętny szary człowiek nazywa "potworem" - mam na myśli tu nie tylko wydarzenia jakie miały miejsce w życiu seryjnych morderców ,ale także ich predyspozycje na gruncie, której "wyrosła" taka a nie inna osobowość.Książka może wydawać się nieco chaotyczna co spowodowane jest swobodnym stylem wypowiedzi autora, ale mnie osobiście to nie przeszkadzało w lekturze,także serdecznie polecam zwłaszcza tym którzy dopiero zagłębiają się specyfikę tego tematu.

książek: 268
Katarzyna | 2014-02-17
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Przeczytałam kilka książek o mordercach. Co nimi kierowało, w co wierzą, na czym im tak naprawdę zależy. Dla zdrowego normalnego człowieka jest nie do pojęcia, że młody chłopak marzy o zabijaniu, że można zrobić krzywdę niewinnemu dziecku. Gdy czytam takie właśnie książki wtedy jak najbardziej jestem za karą śmierci. Oko za oko, ząb za ząb wtedy zastanowią się nad tym aby bawić się w Boga.

książek: 72
Zaczytany | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane

Praca odrobinę lepsza od poprzedniej, jednak nadal zawiera mnóstwo błędów rzeczowych. Widać że autor zgłębiał temat tylko analizując internetowe źródła, żadnego wkładu własnego. Przywołuje na przykład postać Czerwonego Pająka, która jest po prostu miejską legendą.

książek: 21
Na półkach: Przeczytane

Książka merytorycznie słaba. Stanowi psychologiczny bełkot, naszpikowany "mądrymi" określeniami i fachową nomenklaturą. Wg autora to książka literatura faktu, więc czemu znajduje się w niej opis fikcyjnego mordercy? Zainteresowani tematem powinni wiedzieć o kim mowa. Co prawda w innej swojej książce autor tłumaczy się z tego faux pas, co nie zmienia faktu, iż autor nie jest profesjonalistą i nie konsultował informacji w pewnych źródłach lecz kierował się własną bezkrytyczną nieomylnością. Inne błędy merytoryczne to: Leon Wachholz, Edmund Chróścielewski i Władysław Nasiłowski nie byli lekarzami sądowymi - to wybitni polscy medycy sądowi. Autor traktuje nadzwyczaj te określenia wymiennie jako synonimy, choć różnica między nim jest olbrzymia. Medyk sądowy nie jest tożsamym z lekarzem sądowym. Ponadto podejrzany i oskarżony podczas prowadzenia czynności procesowych nie "zeznaje" lecz "wyjaśnia". Innym kardynalnym błędem jest nagminne używanie przez autora określenia gwałtu na...

książek: 140
Adrian Burz | 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2013

Polacy nie gęsi i swoich seryjnych morderców mają. I to czasami nie "gorszych" od tych z zachodu, a przy tym tak bardzo polskich. Okradają swoje ofiary, przestępstw dokonują po flaszce wódki, a i zeznania które po wszystkim składają aż kipią słowiańską duszą. Autor odwalił kawał dobrej roboty, umieszczając tu mnóstwo szczegółów, których nie znajdziemy w żadnym numerze "Detektywa" a przy tym starał się opisać wszystko bezstronnie. No widać że jedynie w przypadku pedofilii pokusił się czasem o nienawistne komentarze, ale ogólnie to do czytelnika należy ocena sytuacji.

Niestety mam zastrzeżenia co do stylu pisania. Książka cechuje się sztywnym, uniwersyteckim tonem. Miałem wręcz wrażenie jakbym czytał pracę doktorską, gościa który strasznie chce się podlizać promotorowi. Mnóstwo fachowej terminologii, do bólu poprawne zdania, zbyt długi pierwszy rozdział pełen statystyk w które i tak mało który czytelnik będzie się zagłębiał. Może faktycznie przesadzam, w końcu to praca naukowa, a...

książek: 96

Autor pierwszą częścią delikatnie poprzez wprowadzenie o podłożu psychologicznym przygotowuje nas na to co nastąpi w drugiej połowie książki, gdzie wbijając nam sztylet w brzuch i przekręcając go o 180 stopni sprawia, że mamy ochotę wypluć wszystkie swoje wnętrzności.

Chciałam dodać jakieś mocne cytaty ale stwierdziłam, że nie będę was obrzydzać fragmentami z pamiętników morderców dotyczących kopulacji z krowami i innymi zwierzętami...A innym nie będę psuła przyjemności z czytania tej lektury.

Zbrodnie popełnione przez polskich seryjnych morderców są tak makabryczne i brutalne, że momentami człowiek zastanawia się jakim cudem można być tak nieludzką bestią...
Wchodząc w historię poszczególnych popaprańców na ustach cisęły mi się tylko jedne słowa,których tu nie użyje bo nie chce dostać bana.

W każdym razie czuję, że moja psychika została mocno sponiewierana.
To lektura do której wizyta u psychoterapeuty powinna być dołączana w gratisie lub przynajmniej z 99% rabatem.

To...

książek: 125
Marta Świć | 2013-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Literatura bardzo specyficzna. Autor próbuje ukazać, że nikt nie rodzi się zły. Człowiek rodzi się i jego życie jest "jak biała kartka" Jest wiele przyczyn, dla których zapisuje ją w sposób okrutny.

Ja tą książkę jeszcze mam, ale wystawiam ją na aukcji Allegro WOŚP. Dokładny link do aukcji znajduje się tutaj:
http://aukcje.wosp.org.pl/polscy-seryjni-mordercy-seryjni-mordercy-i717517

zobacz kolejne z 414 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd