Most Królowej Jadwigi

Wydawnictwo: Pomorze
83-7003-101-3
historia, Polska, wojna
Kejdi

"Most..." to powieść o Polsce międzywojennej, o wojnie, nie tej z frontu czy podziemia, ale o codzienności okupacji i czasach powojennych, kiedy Polska budziła się z koszmaru niewoli. To opowieść chłopca, który dorasta wśród zawieruchy historii. Jerzuś opisuje świat, który go otacza, w sposób inny niż oczekiwaliby piewcy polskiego patriotyzmu, antysemici czy faryzeusze. Widzi ludzi takimi,...

To opowieść chłopca, który dorasta wśród zawieruchy historii. Jerzuś opisuje świat, który go otacza, w sposób inny niż oczekiwaliby piewcy polskiego patriotyzmu, antysemici czy faryzeusze. Widzi ludzi takimi, jacy są. Nie dopatruje się zła w każdym Niemcu, nikogo nie usprawiedliwia, nie przemilcza niewygodnych faktów. Przedstawia problemy różnych grup społecznych, posługując się ciekawym językiem (gwara Pomorza i Kujaw, germanizmy). Nie stroni też od zabawnych anegdot i autoironii. Karty sagi tchną życiem i prawdą.

Dla tych, co pochodzą z rejonów dawniejszego zaboru pruskiego, lektura pierwszorzędna, pozwalająca zrozumieć to, o czym mówili nasi dziadkowie. Dla pozostałych – tryskająca humorem książka o CZŁOWIEKU.

Abee | 2016-01-14
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 26 grudnia 1988

Nastrojowa książka, której bohaterką jest też Bydgoszcz. Oddaje ducha tego, co bezpowrotnie przeminęło. Może być inspiracją spacerów po mieście. Może i miejscami trąci myszą, ale myślę, że warto przeczytać. Jeśli się tam mieszka lub wybiera się z wizytą, warto znać.

Emsi | 2015-01-20
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Zgoła nużąca. Taka wydawała mi się przed otworzeniem, gdyż sama świadomość tego, że muszę ją przeczytać (na potrzeby miejsca, w którym pracuję) sprawiała, że miałam opory przez rozpoczęciem czytania. Po pierwszych akapitach okazała się pochwałą Bydgoszczy i bydgoszczan z międzywojnia. Momentami aż na wyrost pojawiały się nazwy ulic, czy dzielnic. Okazała się też zbiorem wyrażeń i słów pochodzących z gwary bydgoskiej (cudowne uczucie, mieć styczność z wieloma słówkami, których używa moja babcia, czy rodzice, chociaż wcale nie są bydgoszczanami).

Nie dzieje się tutaj zbyt wiele, czas zdaje się płynąć powoli, na życie nie składa się pośpiech i stres jak dziś, ale rodzinne spędzanie czasu i domowe czynności tak w obecnym czasie zapomniane. Któż by pomyślał, jak wielkim wydarzeniem mogą być trzy dni robienia prania, które równoznaczne jest z rodzinna kąpielą i niepowtarzalną atmosferą.

Ciekawie nakreślona jest narracja (kojarzy mi się notabene z opowiadaniem Pawła Huelle -...

Karaś | 2014-11-09

W tej powieści nie ma akcji, nie ma nawet jako takiej rozwojowej fabuły. To opowieść o życiu w Bydgoszczy w późnych latach trzydziestych, tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Opowieść o zwyczajach bydgoszczan będąca zarazem doskonałym i najpełniejszym dotychczas świadectwem gwary bydgoskiej, napisana w formie zbliżonej do strumienia świadomości. Szkoda tylko, że Sulima-Kamińskiemu nie udało się oddać atmosfery przedwojennego napięcia między Polakami a Niemcami.

Powieść klimatyczna, przenosząca nas w - z biegiem lat i kartek coraz bardziej - "troskie" lata trzydzieste. Napisana w sposób bardzo lekki, połyka się ją momentalnie. Powieść obowiązkowa dla Bydgoszczaków, ale spodoba się nawet bosym antkom.

LukMan | 2014-01-01

Znakomita lektura dla miłośników starej Bydgoszczy. Historia miasta od czasów przedwojennych do wczesnych powojennych. Stara Bydgoszcz ożywa wraz ze starymi budynkami które zostały zniszczone w czasie wojny. Czytelnik ma wrażenie, że przenosi się w czasie. Polecam.

Yvonne | 2014-10-07

Bydgoszcz to miasto, z którym związał mnie los. Tutaj spędziłam dzieciństwo oraz okres nastoletni, by po studiach w innym mieście powrócić do niego jakby przyciągana magnesem, któremu nie sposób się oprzeć. Z roku na rok widzę, jak Bydgoszcz pięknieje, jak w cudowny sposób odkrywa swoje uroki dla mieszkańców i dla turystów. To miasto położone nad malowniczą rzeką Brdą ma magnetyczny wręcz urok, który jest najbardziej odczuwalny w tak charakterystycznych miejscach, jakimi są: park nad Starym Kanałem Bydgoskim, śluzy Starego i Nowego Kanału znane doskonale miłośnikom serialu „Czterej pancerni i pies”, czy jedyna w swoim rodzaju Wyspa Młyńska. Spacerując tymi urokliwymi miejscami, często zastanawiam się, jak wyglądały one dawniej. Oraz jak wyglądali i zachowywali się mieszkańcy dawnej Bydgoszczy. Jak i gdzie się ubierali? Jak spędzali czas? Czym zajmowali się w wolnym czasie? Jak wyglądały spotkania rodzinne i przyjacielskie?
Dzięki jednemu z najsłynniejszych piewców uroku naszego...

Luu | 2012-02-08

Trudna, przyciężkawa ale nieoceniona pozycja dla fascynatów przede wszystkim międzywojennej Bydgoszczy

kasiakos | 2014-01-12
Przeczytana: 2010 rok

Cóż mogę powiedzieć...książka o moim mieście .....więc bardzo mi się podobała)))

cariad | 2016-11-07
Margita | 2016-02-16