Dancing w kwaterze Hitlera

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
literatura polska
Snoopy

Inne wydania

Dwa opowiadania, w których pojawiają się wątki wojny i niemieckiej okupacji. Oba poruszają tematy związane z młodymi ludźmi, rozliczeniem przeszłości ale i spojrzeniem w przyszłość. Ich akcja rozgrywa się powojennej rzeczywistości Polski. Zawarte są tu utwory: Wycieczka: Auschwitz-Birkenau, Dancing w kwaterze Hitlera.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: allegro.pl

książek: 1901
Gosia | 2014-06-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Autor - Andrzej Brycht - zupełnie mi nie znany. Książka zawiera dwa dłuższe opowiadania: "Wycieczka: Auschwitz - Birkenau" oraz tytułowy "Dancing w kwaterze Hitlera". Po tytule sądziłam, że akcja będzie się toczyć podczas wojny. Autor jednak osadze akcję w latach 1964-65, sobie współczesnych, a narracja w pierwszej osobie sprawia, że można by się tu dopatrywać wątków autobiograficznych.
Opowiadania są całkiem, dobre, wiele przemyyśleń na temat zaglady Żydów, bestialstwa hitlerowców, godzenia się z obecnością współczesnych Niemców w powojennej Polsce, rozterkipisarza i młodego niedoświadczonego w miłości chłopaka.
Główna myśl tych utworów to fakt, że wojna już dawno się skończyła, a nadal trwa w świadomości nawet młodych ludzi, którzy nie doświadczyli jej na własnej skórze. Warte przeczytania.

monotema | 2015-01-14
Na półkach: Przeczytane, Z archiwum X
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Tytuł książki bardziej kojarzy się zapewne z filmem o takim samym tytule, który powstał na podstawie prozy Brychta.
"Dancing" to jedna z pierwszych książek, którymi zasłynął autor. Wcześniej pojawił się tom opowiadań "Suche trawy". Książki przyniosły autorowi sławę, a "Raport z Monachium" - pieniądze i uznanie ówczesnych władz. Dowodem wdzięczności za zaangażowanie w sprawy komunistycznego kraju był przydział w 1968 na alfę romeo od władz. Fanatyk motoryzacji Brycht czuł się spełniony, choć był to początek końca dobrze zapowiadającego się pisarza. Zamiast pisać, wojażował po całej Polsce z odczytami, które przynosiły mu duże dochody. Po "Raporcie" żądano od Brychta literatury na zamówienie, a pisać na zamówienie nie potrafił. Życie Brychta było bogate i same w sobie było literaturą, z której Brycht brał garściami. Kanwę utworów stanowiły jego własne doświadczenia i przeżycia. I tylko tak potrafił pisać.

"Dancing w kwaterze Hitlera" zawiera dwie nowelki - tytułowy...

tazi | 2014-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Dwa opowiadania duszne, ciężkie, męczące, niejasne, pełne skrótów w miejscach niepotrzebnych, pełne zachowań przewidywalnych, dramatów niezrozumiałych. Pierwsze opowiadające o nieplanowanej wycieczce do Oświęcimia miało jak mniemam pokazać kontrast pomiędzy lekceważącym nastawieniem bohatera do miejsca, które zwiedzał, a przemianą jaką w nim wspomnienie obozu wywołało. Niestety opis zwiedzania nie pozwala poczuć czytelnikowi tego co przeżył bohater więc koszmary i męczarnie psychiczne nawiedzające go po powrocie do Warszawy sprawiają wrażenie sztucznych i przerysowanych. Drugie i tytułowe opowiadanie nieco bardziej logiczne i konsekwentne- nawet momentami wciągające mimo wszystko pozostawia pytanie czym tak na prawdę jest ten wielki wstyd bohatera? Niestety mimo majaków na horyzoncie nie odkryłem tej tajemnicy. Jeżeli już ktoś sięga po tę lekturę proponuję wcześniej naocznie zapoznać się z obozami w Oświęcimiu- Brzezince oraz z ruinami bunkrów w Wilczym Szańcu.

Fasola | 2013-09-23

Gdy znalazłam tę książke nie wiedziałam czego sie spodziewać.Wątek ciekawy,zaskakujący.Niewiele fragmentów historycznych a byłam ciekawa ile tytuł ma wspólnego z całością, otóż tylko troszkę :D Nie zawiodłam się ale też nie była to książka według mnie szczególnie wyjątkowa,warto jednak przeczytać

Meehoow | 2012-07-22

Sentyment do książki, sentyment do filmu, sentyment do miejsca...

Agulaaa | 2016-11-12
Mormak | 2016-02-17