Śmierć Iwana Iljicza i inne opowiadania

Okładka książki Śmierć Iwana Iljicza i inne opowiadania Lew Tołstoj
Okładka książki Śmierć Iwana Iljicza i inne opowiadania
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Arcydzieła Literatury Rosyjskiej literatura obyczajowa, romans
Arcydzieła Literatury Rosyjskiej
Hachette Polska
2019-01-01
2019-01-01

W obliczu śmierci zmienia się wszystko. A bez śmierci nie ma człowieka; stałym elementem każdego ludzkiego życia jest śmierć.

Bardzo zbliżone przemyślenia jak w "Spowiedzi" tylko tu uplatane jest w fabułę i motyw umierania, ostatnich dni życia. Przerażający realizm. Człowiek leży, nie śpi nocami i myśli, o całym swoim dotychczasowym życiu. Ma straszne bóle, dogorywa w cierpieniu. I za Chiny nie potrafi znaleźć przyczyny, przez którą musi się tak męczyć. Rozlicza swoje życie, i w zasadzie nie znajduje, co mógłby zmienić. To naprawdę wstrząsającą lektura, która daje pewne katharsis dla ludzi zmagających się ze śmiercią. Ta przecież dotyczy każdego, po bliskich, przyjdzie na nas.

Jest coś bardzo osobliwego w literaturze rosyjskiej... może to, że tak dokładnie potrafi oddać zawiłości ludzkiej psychiki? Że sięga w głąb duszy i obnaża najbardziej skrywane z ludzkich emocji? Bardzo ujęło mnie to kiedyś u Dostojewskiego, a teraz także w tym krótkim opowiadaniu Tołstoja.

"Śmierć Iwana Iljicza" bardzo prostym językiem ukazuje najpierw życie, a następnie chorobę i śmierć tytułowego bohatera. Jak przez lupę obserwujemy jego zachowanie, relacje z innymi ludźmi i kłamstewka, którymi się karmi; samotność w chorobie, zawiść względem innych, frustrację z powodu bezsilności lekarzy, refleksje na temat minionego życia i konsekwencje podjętych decyzji.

Towarzyszenie Iwanowi Iljiczowi w chorobie i umieraniu mnie także skłoniło do refleksji na temat tego, kto zostałby przy mnie w tak trudnych chwilach, i czego ja żałowałabym w obliczu śmierci. Ta gorzko-słodka historia z pięknym zakończeniem na długo zostanie w mojej pamięci.

Realistyczne i dojrzałe przedstawienie umierania. Główny bohater, rzeczony Iwan Iljicz, podsumowuje swoje życie i widzi kto z ludzi, którymi się otaczał, prawdziwie go kochał. Jeśli chodzi o moc przekazu dla wielu depresyjnego opowiadanie można przyrównywać do opasłych powieści, na przykład tych Dostojewskiego.

Niestety za mały mam warsztat aby mądrze zdefiniować co tak mnie fascynuje w dziełach Tołstoja, Dostojewskiego czy Gogola, które dotychczas popełniłem. Ale niech bedzie, że to ten surowy klimat w jakim dzieją sie wydarzenia wszelakie na styku ciała i ducha bohaterów. Język prawie jak zero-jedynkowy kod maszynowy operuje na najniższych rejestrach ludzkiego jestestwa, którego trafność oraz bezpośredniość jest zwyczajnie poruszająca.
W trakcie odprowadzania Iwana do jego ostatniego przystanku wiele razy przeiwjały mi się obrazy ks. Kaczkowskiego. Którego droga prowadziła w tym samym kierunku jednak jakże była inna. Zdaje się, że spore znaczenie ma tu różnica w świadomości medycznej ta bezsilność, na którą był skazany Iwan dodaje nam dodatkowa warstwę, autor wyraźnie to sygnalizował ale z oczywistych względów nie ma tej perspektywy jak my w XXI wieku.

Lew Tołstoj ze swoimi ponadczasowymi dziełami wszedł do kanonu literatury. Rosyjski pisarz popełniał również opowiadania i ta pozycja jest właśnie krótką formą.
Tytułowy bohater jest człowiekiem, którego nagle dotknęła choroba, w konsekwencji której zmarł. Na kartki tej książki Tołstoj przelał rozterki głównego bohatera, jego fizyczne i psychiczne cierpienie, jest tu trochę metafizycznych wątków, czy też filozoficznych.
Całość podana w dość lekkiej i przystępnej formie. Jednakże w mojej ocenie nie jest to arcydzieło.

Krótkie opowiadanie w którym gł. bohater zmaga się ze śmiercią. Jak to w rosyjskiej literaturze, zaglądamy poprzez pisarza w duszę, próbując się dowiedzieć za co przyszła, śmierć... by wreszcie ją zaakceptować i odejść z ulgą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początkowo to opowiadanie bardzo mi się podobała, jak to z rosyjską proza przedrewolucyjną. Jednak po 3/4 treści historia umierającego rosyjskiego prawnika wydała mi się trochę napuszona.

Arcydzieło. Genialny zmysł obserwacji, brutalna wiwisekcja ludzkiej psychiki. Rzecz o chorobie i egzystencji. Z metafizyką w oddali.

Główny bohater umiera i choć zastanawia się nad własnym życiem, to jednak nie skłania go ta sytuacja ku jakiejś głębszej refleksji na temat swoich ziemskich poczynań. Dobry wstępniak do dłuższych dzieł.

• Literatura rosyjska
  • Literatura rosyjska