Pasażerka

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza

Lata 60. XX wieku, rejs liniowca z Europy do Ameryki Południowej. Idylliczny nastrój podróżujących bohaterów pryska jak mydlana bańka, kiedy była nadzorczyni obozu koncentracyjnego spostrzega wśród pasażerów okrętu osobę łudząco podobną do pewnej więźniarki z Auschwitz.

Annie | 2011-02-02
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Zofia Posmysz, autorka „Pasażerki” to kobieta bardzo doświadczona przez życie. W czasie II Wojny Światowej została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym, gdzie spędziła kilka lat.
Znając obozową historię pani Posmysz bardzo zdziwiło mnie to, że „Pasażerka” jest napisana z punktu widzenia strony niemieckiej. Główną bohaterką nie jest bowiem pokrzywdzona w trakcie wojny Marta, a Lisa, była esemanka i strażniczka w Auschwitz, obozu w którym więziona była Polka. Obie panie spotykają się na statku, zamkniętej przestrzeni, z której nie ma ucieczki. Przeszłość Lisy zaczyna ją nieubłaganie doganiać, a konfrontacja pań jest nieunikniona. Obie muszą stawić czoła przeszłości i zmierzyć się z dramatycznymi wspomnieniami.
Książka jest niezwykle ciekawa i wciąga już od pierwszej strony. Można się z niej dużo dowiedzieć zarówno o wojnie jak i o samych ludziach. Żaden z bohaterów nie jest krystalicznie czysty, nie ma podziału na tych złych i dobrych, jak można by się spodziewać po...

Avalarte | 2012-09-17

Fantastycznie napisana książka z równie dobrą, choć niedokończoną ekranizacją filmową. Jak się okazuje nie wszystko jest w życiu czarno-białe i Zofia Posmysz potrafiła to w sposób doskonały przedstawić.

Grażyna | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 20 lutego 2014

Katrina | 2015-11-15
Przeczytana: 03 września 2015

Pasażerka nie jest typową książką. Początkowo była słuchowiskiem radiowym - dopiero później autorka postanowiła ją wydać. Poznajemy w niej niemieckie małżeństwo, kilkanaście lat po II Wojnie Światowej. Obydwoje podróżują do Ameryki Południowej. Atmosfera między obojgiem jest wręcz doskonała, gdy główna bohaterka, Liza, spostrzega na pokładzie pewną kobietę... Sparaliżowana strachem, czy chce, czy nie chce, musi wyznać swojemu mężowy prawdę, którą ukrywała przed nim przez lata.
Ta powieść jest zdecydowanie nietypowa. Jej autorka przeżyła trzy lata w Oświęcimiu i można by się spodziewać, że pisząc, będzie stawiała się w pozycji maltretowanego więźnia. Ona jednak na głównych bohaterów wybiera Niemców i... wcale nie potępia w pełni ich zachowania.
Pasażerkę czyta się na prawdę fajnie. Tak, dyskusje Waltera, męża Lizy ze znajomym z pokładu, Bradley'em nieco mnie nużyły, ale sama opowieść głównej bohaterki była na prawdę zajmująca i... szczera. Jakby prawdziwa. Bo kto wie, czy Posmysz...

Katarzyna Kunowska | 2015-06-24

Do tej pory nie słyszałam o Zofii Posmysz i jej wojennych losach.
Była więźniarka Auschwitz napisała książkę o tamtych okropnych czasach,a główną bohaterką, chyba trochę na przekór, uczyniła byłą SS-mankę. Strażniczka z obozu w Auschwitz sama przed sobą (i przed czytelnikiem) szuka odkupienia. Poznajemy jej punkt widzenia, to jak widzi zbrodnię, jak rozumie swoją odpowiedzialność i winę. "Pasażerka" to dobrze napisana trochę psychologiczno-filozoficzna książka. Warto ją znać.

Juta | 2011-05-01
Przeczytana: 15 kwietnia 2011

"Pasażerka" zadziwia swoją treścią, zwłaszcza znając losy autorki książki. Jest napisana "oczami" niemieckiej ss-manki, trąca współczuciem nad jej losem, próbą zrozumienia.
Mnie to nie przekonało, nie wybieliło oprawców, ale zainteresowało mnie spojrzenie autorki na drugą stronę.
Język piękny, opisowy, poetycki wciąga, choć czasem "męczy umysł" zbyt wytężoną pracą wyobraźni.

natqs91 | 2013-06-20

Książka niesamowita, choć pozostawiająca niedosyt. Jak dla mnie za krótka, kiedy wciągnęłam się w tą grę nagle się kończyła. Nie jest to minusem tej książki, jednak jest to tak dobrze napisana z punktu psychologicznego opowieść, że chciałoby się dłużej poprzebywać w tym świecie ciągłej niepewności.

kruk | 2013-08-19

Kobieta, która trafia do pracy do obozu w Oświęcimiu jest dumna, że to właśnie jej zaufano i powierzono tak odpowiedzialne stanowisko -"pracę". Skrupulatnie wykonuje swoje obowiązki, stara się nie dostrzegać zła, które jest wokół.
Mimo prób okazywania "człowieczeństwa" sama obdziera więźniarki z tego "człowieczeństwa".
Jej rozdarcie wewnętrzne, walka z samą sobą -nie wybiela jednak jej postępowania.Z drugiej strony chyba rozumiem jej postępowanie. Wierzyła ludziom, którzy ją tam wysłali -pewnie sama poddałbym się temu, bez dyskusji.
Nie zdarza Wam się być biernym wobec tego co robi nasz rząd i wobec tego czego nie robi! Dookoła jest tyle zła, ciągle na świecie gdzieś toczy się wojna. A my...
Bardzo dobra, trudna książka na "myślenie".

boskipioro | 2014-09-15

zakonczenie niby rozczarowujace, ale jednoczesnie tajemnicze i nie dajace spokoju dlugo po lekturze, bardziej portret psychologiczny bohaterki niz obraz wojny, ktora nie ukazuje tutaj swojego wielkiego okrucienstwa
"- Frau Aufseherin, jest wolnym ten, kto nie ma nic do stracenia. Niewolnikiem czyni czlowieka pragnienie zycia" s.149
czytelnik 1964

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 30 września 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...