Pasażerka

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza

Lata 60. XX wieku, rejs liniowca z Europy do Ameryki Południowej. Idylliczny nastrój podróżujących bohaterów pryska jak mydlana bańka, kiedy była nadzorczyni obozu koncentracyjnego spostrzega wśród pasażerów okrętu osobę łudząco podobną do pewnej więźniarki z Auschwitz.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

zaksięgowana | 2017-03-22

Zanim „Pasażerka” ukazała się w formie powieści funkcjonowała jako słuchowisko, na kanwie którego powstał świetny, aczkolwiek przerwany tragiczną śmiercią reżysera film (Andrzej Munk – „Pasażerka”).
Z uwagi na fakt, iż ekranizacja nigdy nie została dokończona przez lata zastanawiałam się, jak film wyglądałby w całości. W końcu udało mi się dotrzeć do powieści Zofii Posmysz, gorzkiego obrazu II wojny światowej i obozów zagłady.
Fabuła opiera się głównie na wspomnieniach Lizy, Niemki, która podczas podróży transatlantykiem nieoczekiwanie musi zmierzyć się z własną przeszłością. Czy uda się jej odpłynąć od wydarzeń, które miały miejsce w jej młodości i czy tożsamość strażniczki w obozie koncentracyjnym może być koherentna z tożsamością szanowanej i inteligentnej niemieckiej kobiety?
Pozycja jest warta uwagi, szczególnie ze względu na fakt, iż podobnie jak w powieściach E. M. Remarque'a narratorami są Niemcy, co powala spojrzeć na tematykę wojny z innej perspektywy.

Annie | 2011-02-02
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Zofia Posmysz, autorka „Pasażerki” to kobieta bardzo doświadczona przez życie. W czasie II Wojny Światowej została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym, gdzie spędziła kilka lat.
Znając obozową historię pani Posmysz bardzo zdziwiło mnie to, że „Pasażerka” jest napisana z punktu widzenia strony niemieckiej. Główną bohaterką nie jest bowiem pokrzywdzona w trakcie wojny Marta, a Lisa, była esemanka i strażniczka w Auschwitz, obozu w którym więziona była Polka. Obie panie spotykają się na statku, zamkniętej przestrzeni, z której nie ma ucieczki. Przeszłość Lisy zaczyna ją nieubłaganie doganiać, a konfrontacja pań jest nieunikniona. Obie muszą stawić czoła przeszłości i zmierzyć się z dramatycznymi wspomnieniami.
Książka jest niezwykle ciekawa i wciąga już od pierwszej strony. Można się z niej dużo dowiedzieć zarówno o wojnie jak i o samych ludziach. Żaden z bohaterów nie jest krystalicznie czysty, nie ma podziału na tych złych i dobrych, jak można by się spodziewać po...

Avalarte | 2012-09-17

Fantastycznie napisana książka z równie dobrą, choć niedokończoną ekranizacją filmową. Jak się okazuje nie wszystko jest w życiu czarno-białe i Zofia Posmysz potrafiła to w sposób doskonały przedstawić.

Katrina | 2015-11-15
Przeczytana: 03 września 2015

Pasażerka nie jest typową książką. Początkowo była słuchowiskiem radiowym - dopiero później autorka postanowiła ją wydać. Poznajemy w niej niemieckie małżeństwo, kilkanaście lat po II Wojnie Światowej. Obydwoje podróżują do Ameryki Południowej. Atmosfera między obojgiem jest wręcz doskonała, gdy główna bohaterka, Liza, spostrzega na pokładzie pewną kobietę... Sparaliżowana strachem, czy chce, czy nie chce, musi wyznać swojemu mężowy prawdę, którą ukrywała przed nim przez lata.
Ta powieść jest zdecydowanie nietypowa. Jej autorka przeżyła trzy lata w Oświęcimiu i można by się spodziewać, że pisząc, będzie stawiała się w pozycji maltretowanego więźnia. Ona jednak na głównych bohaterów wybiera Niemców i... wcale nie potępia w pełni ich zachowania.
Pasażerkę czyta się na prawdę fajnie. Tak, dyskusje Waltera, męża Lizy ze znajomym z pokładu, Bradley'em nieco mnie nużyły, ale sama opowieść głównej bohaterki była na prawdę zajmująca i... szczera. Jakby prawdziwa. Bo kto wie, czy Posmysz...

ilo99 | 2018-02-18
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 18 lutego 2018

Powieść równie chaotyczna, jak chaotyczne są wspomnienia. Zwłaszcza takie, do których nie chce się wracać. Takie, które przypominają o chwilach pełnych wstydu. Momentach, gdy zachowaliśmy się zgodnie z regulaminem, tyle że przepisy były nieludzkie. Dniach, napełniających nas obecnie odrazą do samego siebie. Wspomnienia budzą lęk, obawę i wstyd. Główna bohaterka, Annelise Franz, była przez pół roku stażystką w Auschwitz, dowodziła komando selekcjonującym rzeczy pozostawiane przez ludzi udających się do komór gazowych. Książka przejmująca, gdy ukazuje retrospekcje z obozu. Niestety, również drażniąca napuszonym stylem, gdy przytacza pełne patosu rozmowy Waltera z Amerykaninem, Bradleyem. Zamysł autorki, aby ukazać drugą wojnę światową oczami Niemców, ciekawy, aczkolwiek nie jestem w stanie zweryfikować na ile wiarygodny. Powieść dobra, lecz tylko dobra.

iwonaiwona | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

"Piekło Europy" widziane oczami SS-manki, "dobrej" SS-manki. Znakomite studium oprawcy, który potrafi tak zapamiętać rzeczywistość, że właściwie staje się ofiarą. Zostawiła mnie z myślą czy tego typu ludzie nie są bardziej winni niż zwyrodnialcy, którzy nie szukali rozgrzeszenia ani u siebie ani u innych. Polecam

natqs91 | 2013-06-20

Książka niesamowita, choć pozostawiająca niedosyt. Jak dla mnie za krótka, kiedy wciągnęłam się w tą grę nagle się kończyła. Nie jest to minusem tej książki, jednak jest to tak dobrze napisana z punktu psychologicznego opowieść, że chciałoby się dłużej poprzebywać w tym świecie ciągłej niepewności.

Katarzyna | 2015-06-24

Do tej pory nie słyszałam o Zofii Posmysz i jej wojennych losach.
Była więźniarka Auschwitz napisała książkę o tamtych okropnych czasach,a główną bohaterką, chyba trochę na przekór, uczyniła byłą SS-mankę. Strażniczka z obozu w Auschwitz sama przed sobą (i przed czytelnikiem) szuka odkupienia. Poznajemy jej punkt widzenia, to jak widzi zbrodnię, jak rozumie swoją odpowiedzialność i winę. "Pasażerka" to dobrze napisana trochę psychologiczno-filozoficzna książka. Warto ją znać.

Grażyna | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 20 lutego 2014

kruk | 2013-08-19

Kobieta, która trafia do pracy do obozu w Oświęcimiu jest dumna, że to właśnie jej zaufano i powierzono tak odpowiedzialne stanowisko -"pracę". Skrupulatnie wykonuje swoje obowiązki, stara się nie dostrzegać zła, które jest wokół.
Mimo prób okazywania "człowieczeństwa" sama obdziera więźniarki z tego "człowieczeństwa".
Jej rozdarcie wewnętrzne, walka z samą sobą -nie wybiela jednak jej postępowania.Z drugiej strony chyba rozumiem jej postępowanie. Wierzyła ludziom, którzy ją tam wysłali -pewnie sama poddałbym się temu, bez dyskusji.
Nie zdarza Wam się być biernym wobec tego co robi nasz rząd i wobec tego czego nie robi! Dookoła jest tyle zła, ciągle na świecie gdzieś toczy się wojna. A my...
Bardzo dobra, trudna książka na "myślenie".