Kultura i fetysze

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielcy Filozofowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
filozofia, Kołakowski, kultura, fetysz
filozofia i etyka
piotrex

Zbiór esejów z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Rozważania dotyczą klasycznych problemów filozoficznych i podstawowych pojęć, wokół których organizuje się kultura. Istota filozofii, natura prawdy, mechanizmy i typy osobowości, problem decyzji, autorytetu, religii, wreszcie (autoironiczne po części) pytanie o znaczenie humanistyki i humanistów – to zagadnienia, które Profesor bada ze swobodą i zainteresowaniem wytrawnego filozofa i historyka. Dla polskiego czytelnika uderzający jest szczery szacunek dla myśli Marksa, oparty na dogłębnej lekturze i prawdziwym zrozumieniu, oraz niechęć do wszelkich upraszczających interpretacji Marksowskiej filozofii. Cała tak książka bowiem to krytyka niesamodzielności myślowej, banalności w refleksji, urzeczawiającego i abstrakcyjnego podejścia do świata i życia.

"Ludzki punkt widzenia pozwala nam nieograniczenie rozszerzać wiedzę o świecie, ale wszechświat nasz będzie miał zawsze tyleż wymiarów, ile my sami. Będzie on również w tym stopniu zamknięty albo otwarty, w jakim jest każdy z nas."

Fox Mulder | 2011-08-03
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, Posiadam

Jedna z najbardziej dyskursywnych książek Kołakowskiego. Tym razem mniej sceptycyzmu, więcej rozważań na temat kultury.

asiula1000 | 2016-10-05
Przeczytana: 25 stycznia 2016