Całość i nieskończoność. Esej o zewnętrzności

Tłumaczenie: Małgorzata Kowalska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Współczesnych Filozofów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Totalité et infini
filozofia i etyka
Jadwiga Zając

Książka jest próbą przebudowy metafizyki, dla której doświadczeniem fundamentalnym nie jest intencjonalny akt poznawczy, skierowany ku bytowi lub byciu, lecz akt separacji i ściśle z nim związane pragnienie drugiego i przez niego nieskończoność, a więc akt moralny. Dla Levinsa podstawowym pytaniem metafizyki nie jest to, które sformułował Leibniz, a rozpatrywał później Heidegger: Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Istnienie jest faktem, pytać zaś trzeba, czyśmy je usprawiedliwili, innymi słowy: czy można być, nie zabijając, przeciwnie, ponosząc ofiarę dla innych.

źródło opisu: http://alejka.pl/calosc_i_nieskonczonosc.html

źródło okładki: http://alejka.pl/calosc_i_nieskonczonosc.html

Wojciech Gołębiewski | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Levinasa w Polsce promował przede wszystkim Tischner, a w świecie zachodnim, m.in. na uniwersytetach amerykańskich jest stale modny. Znalazłem w "Moim Pod Ręczniku" notatkę nt jego dzieła:
" TISCHNER tak streszcza myśl Levinasa /o dobrze/: „Tym co jest poza bytem i niebytem jest dobro. O dobru nie można powiedzieć, że już jest, bo gdyby było, nie wzywałoby nas do urzeczywistnienia. Nie można również o nim powiedzieć, że go nie ma, bo gdyby całkiem nie było, nie byłoby też wezwania do jego realizacji. Dobro „jest” w dosłownym tego słowa znaczeniu „metafizyczne”: jego miejsce znajduje się poza fizyką świata, przy czym do fizyki należy również zaliczyć ontologię, która jest jej przedłużeniem. Dobro „jest” wyższe od bytu Jeśli byt ma jakiś sens, to kryje się on w dobru. Dobro usprawiedliwia byt w jego ...

scarpeta | 2014-11-02

Długo nie dawała mi o sobie zapomnieć. Piękna i trudna. Levinas usiłuje w niej inaczej sformułować relację Ja - Inny. nie wiem czy mu się to udaje, ale sam tekst ma przemożną siłę uwodzenia i sprawia, że się chce z tym wszystkim dyskutować.

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Z archiwum P, Przeczytane

Muszę coś wyznać: sam wyraz "metafizyka" powoduje, że odkładam książkę i nigdy nie wracam. Levinas jest jednak wyjątkiem. To całe jego głaskanie, ten taniec wokół Ja i Inny, ma swój urok, a do tego sens. Na pewno nie jest to książka, którą się zapomni. Zostaje w człowieku na długie lata.

Asasello Astrowariat | 2013-11-04
Przeczytana: 2012 rok

Niezwykle trudna, ale zawierająca ważkie intuicje pozycja wciąż nieodkrytego filozofa podmiotowości, krążącego pomiędzy inspiracjami fenomenologicznymi a mądrością żydowską i nurtem filozofii dialogu. Kontrowersyjna propozycja uprawiania metafizyki w oparciu o etykę, o bezpośrednią relację z drugim człowiekiem.

bies | 2016-10-17
Trithemius | 2016-07-09