Okruchy filozoficzne. Chwila

Tłumaczenie: Karol Toeplitz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Philosophiske Smuler. Øieblikket
83-01-07401-9
filozofia i etyka
Tabard

Kierkegaard bronił (...) chrześcijaństwa, ściślej: jego radykalnie ponadhistorycznego charakteru. Z tego też powodu takie pojęcia, jak: `chrześcijańskie państwo`, `chrześcijańska sztuka`, `chrześcijańskie społeczeństwa` - są dlań puste i, co wychodzi na to samo, są wypaczeniem idei chrześcijaństwa, to znaczy chrystianizmu. Każda instytucjonalizacja relacji jest dlań przejawem braku zaufania ludzi do siebie, jest przejawem depersonalizacji stosunków międzyludzkich, dowodem zaniku zegzystencjalizowanej wiary, przejawem psychologicznej i empirycznej dążności do uzyskania gwarancji i totalnej racjonalizacji powtarzanych aktów wiary, jest szukaniem gwarancji w opozycji do ryzyka i niepewności. To pseudokonieczność obrony przed siłami zewnętrznymi tego, czego się bronić nie da, zrodziła elitę, która tworzy i ogarnia zupełnie nową teorię, wyalienowując ją i siebie z idei chrześcijańskiej. Antychrystem okazuje się nie ateista, lecz instytucja Kościoła wraz z wszystkimi przyległościami.
Fragment Wstępu

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/okruchy-filozoficzne-chwila/

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/196092

wicher_Lab | 2012-12-29

Dwa w jednym, sama esencja kierkegaardowskiego podejścia do wiary w "Okruchach filozoficznych" i dziesięć dźgnięć, ataków na "świat chrześcijański" (instytucję kościoła) w postaci artykułów ("tekstów budujących"), które autor zamieszczał w duńskim piśmie.

Książka zdaje się być najlepiej uargumentowanym i niezwykle ostrym w tonie atakiem na kościół. Być może nawet za ostrym i za celnym. Każdy kto ją przeczyta dozna ciężkiego nokautu, po którym straci przytomność. Potem przebudzi się i nie będzie pamiętał, co się w właściwie wydarzyło. A naprawdę nie będzie chciał pamiętać, bo oto Kierkegaard poinformował go, że jest (czytelnik) malutką zakłamaną osóbką, hipokrytą i w ogóle powinien się wstydzić, że żyje i miałby autor rację. Będzie ją miał najprawdopodobniej na wieki.

Dzieła nie należy ograniczać do świata ludzi wierzących. Na myśli Duńczyka opiera się późniejszy egzystencjalizm, a chrześcijanina można zamiennie traktować z człowiekiem autentycznym (np. autentyczna egzystencja...

Pierwsze czytanie na baczność, w stanie uniesienia ducha mocnym, bo czułam, jakbym stała przed samym Kierkegaardem, który z ogromnej ambony by w pustym pomieszczeniu właśnie do mnie to wszystko wygłaszał.

panbarney | 2016-11-11
Łachim | 2016-08-25