Zagadnienia i kierunki filozofii. Teoria poznania. Metafizyka

Wydawnictwo: Antyk
83-89372-02-9
filozofia i etyka
Natalia

W książeczce niniejszej znajdzie czytelnik przegląd najważniejszych zagadnień zaliczanych zgodnie z tradycją do tzw. teorii poznania oraz metafizyki. Znajdzie w niej również przegląd najczęściej spotykanych w dziejach filozofii sposobów rozwiązywania tych zagadnień, a więc przegląd tzw. kierunków filozoficznych z dziedziny teorii poznania i metafizyki. Obok suchego przedstawienia samych tez charakteryzujących różne kierunki, czyli tzw. stanowiska filozoficzne, naszkicowany jest też, w większości wypadków, tok myśli, który prowadził do tych stanowisk, streszczona bywa też niekiedy polemika, jaką toczyli ze sobą przedstawiciele zwalczających się kierunków.

Marek | 2014-06-20
Przeczytana: styczeń 2002

Na przełomie roku 2001/2002 przeczytałem ten tekst sześć razy przygotowując się do egzaminu z filozofii. Pierwszy termin oblałem potem jakoś sobie poradziłem. Od tamtej, pamiętnej dla mnie zimy, co pewien czas wracam do znakomitej lektury i co jest dla mnie ważne ukończyłem także filozofię. A wszystko to zawdzięczam lekturze tej książki...

Florianf | 2015-01-18

TO jest jedna z najlepszych książek filozoficznych jakie czytałem. Mała książeczka napisana przez geniusza, który potrafi przedstawić zawiłość myśli fajnie, interesująco, zrozumiale i bez wyróżniania ich, czy potępiania nawet jeśli się z nimi nie zgadza. Prawdziwa przyjemność czytać takie dzieło.

Jones | 2016-01-16

NAJLEPSZE WPROWADZENIE DO FILOZOFII EVER!!!
Mimo że zacząłem ją czytać gdy już coś tam wiedziałem to i tak lektura tej książki była niezwykłą przyjemnością i pomogła mi bardzo ustematyzować posiadaną już wiedzę. Przez kolejne strony się dosłownie płynie, wszystkie pojęcia są jasno zdefiniowane, autor sukcesywnie prowadzi czytelnika przez kolejne zagadnienia pokazując możliwe rozwiązania, ich konsekwencję, wątpliwości i wyrosłe z tego opozycje. Z książki przebija klarowność i bezbłędna logika wywodu, wydaje się że żadne zdanie nie zostało tu napisane na marne i żadnego nie zabrakło, chociaż oczywiście książka nie wyczerpuje w 100% poruszanych tematów. Nie mamy tu typowej dla niektórych "filozofów" podręcznikowej paplaniny i kręcenia się w kółko, a mimo ścisłości autor nie tonie w dystynkcjach i niepotrzebnym rozróżnieniach lingwistycznych które może byłyby wskazane na wyższych latach studiów, ale które nader często zbijają z toku rozumowania tak że traci się obraz całości i poczucie...

ziombel | 2016-08-09
Na półkach: Polska, Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Według mnie dzieło Kazimierza Ajdukiewicza jest doskonałym wyjaśnieniem podstaw związanych z teorią poznania oraz metafizyką, czyli podstawami filozofii. Autor w dwóch częściach przedstawia podstawowe zagadnienia z tych dziedzin. Według mnie książkę powinien przeczytać każdy interesujący się filozofią. Książka została napisana prostym językiem i łatwo się ją czyta. Zagadnienia zostały opisane bardzo pobieżnie, co jest jednocześnie zaletą, ponieważ łatwo się to czyta, jak i wadą, ponieważ niektóre zagadnienia mogłyby być lepiej wyjaśnione. Poniżej są moje notatki zrobione podczas czytania:

Autor rozpoczyna od różnych sposobów definiowania prawdy. Według klasycznej definicji prawdziwe jest to, co jest zgodne z rzeczywistością. Problemem jest jednak stwierdzenie, co jest rzeczywiste, a co subiektywnym odczuciem. Dlatego też wielu filozofów greckich odeszło od klasycznej definicji prawdy na rzecz innych, np. zgodnych z jakimiś kryteriami, które miewają takie same problemy jak...

Maciek | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Książka ta bardzo często służy za podręcznik wprowadzający na pierwszym roku studiów filozoficznych - przynajmniej tak było gdy studiowałem na UJ. Bardzo szeroki i złożony zakres materiału traktuje ona zwięźle, choć w sposób interesujący. Ajdukiewicz rezygnuje z pełnej precyzji na rzecz przystępności, mimo to jest to lektura wymagająca pełnego skupienia. Bardzo dobra pozycja, którą polecam wszystkim interesującym się filozofią.

Zaba_podniebna | 2011-01-02

Świetna książka. Z tych, których przeczytanie za dziesiątym razem nie gwarantuje zaspokojenia ciekawości. Tak podejrzewam, czytam dopiero trzeci raz, ale czuję, że w miarę zdobywanej wiedzy uchylają się klapki i można spostrzec w niej coraz więcej i więcej. Polecam.

Tomasz Czech | 2015-04-12

Krótka i treściwa książka, w której Ajdukiewicz zawarł zwięzłe omówienia najważniejszych nurtów filozoficznych. Dobre przykłady i w miarę przystępny język.

Bearcupy | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Bardzo przystępny język, wiele trafnie dobranych przykładów wyjaśniających podstawowe meandry filozofii. Pozycja obowiązkowa dla każdego laika, który nie miał dotychczas wiele wspólnego z ta dziedziną a chciałby.

Andrzej | 2013-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 10 listopada 2013

Dobra książka, zwłaszcza jako uporządkowanie wiedzy, tym samym nie jest to tylko wprowadzenie. Krótko - pożyteczna lektura.

kass | 2013-03-10
Przeczytana: 04 marca 2013

Polecam każdemu, kto zainteresowany jest podstawową problematyką filozoficzną.