Diabeł w raju

Wydawnictwo: Czytelnik
Devil in paradise

"Diabeł w raju" to trzecia, po "Uśmiechu u stóp drabiny" i "Kolosie z Maroussi", powieść prezentowana polskiemu czytelnikowi. Napisana już po wojnie, w Kalifornii, gdzie Miller osiadł na stałe, przedstawia trwającą kilka miesięcy udrękę autora spowodowaną zbyt pochopnym zaproszeniem do domu przygodnego znajomego z Europy - astrologa i pseudopisarza.

źródło opisu: Czytelnik, 1981

Medellin | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

"Diabeł w raju" jest swoistą przestrogą dla tych, którzy skorzy są podjąć się opieki nad przypadkowo spotkanym człowiekiem. Moricand, życiowy nieudacznik a jednocześnie sprytny manipulant zostaje wprowadzony do rodziny narratora i zaczyna zachowywać się jak nowotwór wgryzający się w zdrową tkankę życia rodzinnego swego dobroczyńcy. Szybko zaczyna mnożyć wymagania i celowo doprowadza się do choroby aby wzbudzać większą litość i wymusić jeszcze bardziej troskliwą opiekę. Książka jest ciekawym studium toksycznej relacji.

Na półkach: Przeczytane, Amerykańska

Biedny Moricand musi się przewracać w grobie z powodu laurki, którą mu wystawił jego dobroczyńca. Wielu pisarzy tworzy własne biografie, ale Millera należało się strzec. Żadna z ówcześnie żyjących osób po zetknięciu z nim nie powinna już była spać spokojnie. Współczuję człowiekowi zdanemu na jego łaskę i mimo literackich zabiegów nie mam wątpliwości, kto jest prawdziwym diabłem w raju. Miller to niebezpieczny, mściwy manipulant i jako taki demaskuje się sam na kartach własnej książki. Z jednej strony zatem mamy sprawnego literata, a z drugiej kapryśnego pana z władzą nad człowiekiem od siebie finansowo zależnym, słabym i schorowanym. Z czasem pan ugina się pod ciężarem tej zależności, co jest zrozumiałe i próbuje się pozbyć niechcianego balastu, przy czym robi to w sposób mało elegancki, wręcz bezwzględny. Ta książka to nic innego jak rozwlekłe, megalomańskie usprawiedliwienie winnego i zemsta za... no właśnie, za co? za odrzucenie dobrodziejstwa? niedostateczne okazywanie...

Maitten Henget | 2015-03-22

Książka, która niesamowicie mnie denerwowała. Ale nie dlatego, że była źle napisana, czy po prostu nudna. Czytałam ją z niesamowitym zainteresowaniem, z olbrzymią ciekawością i zaangażowaniem. Denerwowała mnie postać jaką jest Moricand, który dla mnie był tytułowym Diabłem. Przez jego zachowanie, przyzwyczajenia, styl bycia znienawidziłam go od samego początku, a to negatywne uczucie pogłębiało się z każdym następnym wątkiem, w którym występował (czyli praktycznie z każdą stroną.) Jednak książka warta polecania, ale dla osób, które faktycznie kochają czytać, dla innych będzie po prostu nudną, papierową masą o egoiście, który mimo raju, wciąż był Diabłem.

Katerina | 2016-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Ja miałam już dosyć tytułowego bohatera po kilku stronach, dlatego gdzieś do połowy książki, bardzo mnie ona męczyła. Na szczęście potem się okazało, że postać znika już z zasięgu pola widzenia autora. Od tego momentu mogłam już spokojnie skończyć lekturę, bez denerwowania się... Nie mam zielonego pojęcia jak autor wytrzymał z tym nieszczęsnym Moricandem tyle czasu :)

Karl | 2012-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kończąc lekturę "diabła w raju" czułem niewysłowione wprost obrzydzenie.

Postawa Millera jest dla mnie niezrozumiała. Jak mógł pomagać Moricandowi wiedząc, że ten jest osobą zwyrodniałą do szpiku kości? Dlaczego podawał rękę gwałcicielowi i pijawce, pozbawionej szacunku nawet dla swych łaskawców?

chinaski | 2014-07-24

Przyjemnie się czyta, czasami miewa lepsze momenty. Do przełknięcia , ze względu na małą objętość tejże książki.

Sebastian Kurzepa | 2017-03-13
Sartor | 2017-01-30