Diabeł w raju

Czytelnik
1981-01-01
1981-01-01
Barbara Rewkiewicz-Sadowska

Biedny Moricand musi się przewracać w grobie z powodu laurki, którą mu wystawił jego dobroczyńca. Wielu pisarzy tworzy własne biografie, ale Millera należało się strzec. Żadna z ówcześnie żyjących osób po zetknięciu z nim nie powinna już była spać spokojnie. Współczuję człowiekowi zdanemu na jego łaskę i mimo literackich zabiegów nie mam wątpliwości, kto jest prawdziwym diabłem w raju. Miller to niebezpieczny, mściwy manipulant i jako taki demaskuje się sam na kartach własnej książki. Z jednej strony zatem mamy sprawnego literata, a z drugiej kapryśnego pana z władzą nad człowiekiem od siebie finansowo zależnym, słabym i schorowanym. Z czasem pan ugina się pod ciężarem tej zależności, co jest zrozumiałe i próbuje się pozbyć niechcianego balastu, przy czym robi to w sposób mało elegancki, wręcz bezwzględny. Ta książka to nic innego jak rozwlekłe, megalomańskie usprawiedliwienie winnego i zemsta za... no właśnie, za co? za odrzucenie dobrodziejstwa? niedostateczne okazywanie wdzięczności, skargi zamiast peanów pochwalnych na cześć gospodarza? W takim razie mógł był napisać krótko: "przygarnąłem tego kundla znajdę a on mi nalał na dywan". Tyle że Moricand nie był żadnym przypadkowym gościem, który wpadł na chwilę i się zasiedział. Miller, podpisując odpowiednie papiery stał się sponsorem Moricanda i tym samym zaoferował mu dożywotnią gościnę. Dlaczego? Co kierowało pisarzem, gdy decydował się przyjąć pod swój dach obcego, karmić go i poić? Bo nie uwierzę w tę bajkę o egzemplarzu "Serafity" przekazanym ongiś Millerowi przez Moricanda, będącym jakoby impulsem jego działań, odczytanym jako znak z nieba wywołujący w niezrozumiały dla zwykłego śmiertelnika sposób pokłady wdzięczności oraz uczucie powinowactwa tararara.
Istnieją listy Millera do Moricanda sprzed całej afery, z których przebija entuzjastyczny podziw amerykańskiego autora dla Francuza. Pisarz dziękuje mu w nich za wspólnie spędzony czas, wyraża wdzięczność za okazaną pomoc i jasno pisze że ma wobec niego dług. Może ten dług właśnie próbował Miller w dobrej wierze spłacić lecz zobowiązanie okazało się zbyt ciężkie na jego barki. Przykro czytać jak Moricand całe dnie przesiaduje w swojej klitce tak dusznej że świeczki gasną lub miota się bez celu z kąta w kąt w poszukiwaniu jakiegoś zajęcia, w miejscu oddalonym od świata i ludzi tak że wrony zawracają. Raj Millera był dla niego piekłem, grobowcem, w którym został żywcem pogrzebany. Czy Moricand to poczciwy dziadunio z laską? Z pewnością nie i łatwo zrozumieć frustrację autora w związku z całą sytuacją, w końcu, jak to się mówi, "gość psuje się od głowy" a człowiek to nie kociak, któremu wystarczy rzucić ochłap mięsa, nalać mleka do miski i będzie happy.
Miller spuścił sobie z krzyża jak mógł i jak potrafił, Moricand skończył w domu starców, niemy, nie licząc dzienników czy listów, które przeczytało może z pięć osób.

Ja miałam już dosyć tytułowego bohatera po kilku stronach, dlatego gdzieś do połowy książki, bardzo mnie ona męczyła. Na szczęście potem się okazało, że postać znika już z zasięgu pola widzenia autora. Od tego momentu mogłam już spokojnie skończyć lekturę, bez denerwowania się... Nie mam zielonego pojęcia jak autor wytrzymał z tym nieszczęsnym Moricandem tyle czasu :)

Książka, która niesamowicie mnie denerwowała. Ale nie dlatego, że była źle napisana, czy po prostu nudna. Czytałam ją z niesamowitym zainteresowaniem, z olbrzymią ciekawością i zaangażowaniem. Denerwowała mnie postać jaką jest Moricand, który dla mnie był tytułowym Diabłem. Przez jego zachowanie, przyzwyczajenia, styl bycia znienawidziłam go od samego początku, a to negatywne uczucie pogłębiało się z każdym następnym wątkiem, w którym występował (czyli praktycznie z każdą stroną.) Jednak książka warta polecania, ale dla osób, które faktycznie kochają czytać, dla innych będzie po prostu nudną, papierową masą o egoiście, który mimo raju, wciąż był Diabłem.

"Diabeł w raju" jest swoistą przestrogą dla tych, którzy skorzy są podjąć się opieki nad przypadkowo spotkanym człowiekiem. Moricand, życiowy nieudacznik a jednocześnie sprytny manipulant zostaje wprowadzony do rodziny narratora i zaczyna zachowywać się jak nowotwór wgryzający się w zdrową tkankę życia rodzinnego swego dobroczyńcy. Szybko zaczyna mnożyć wymagania i celowo doprowadza się do choroby aby wzbudzać większą litość i wymusić jeszcze bardziej troskliwą opiekę. Książka jest ciekawym studium toksycznej relacji.

Przyjemnie się czyta, czasami miewa lepsze momenty. Do przełknięcia , ze względu na małą objętość tejże książki.

Kończąc lekturę "diabła w raju" czułem niewysłowione wprost obrzydzenie.

Postawa Millera jest dla mnie niezrozumiała. Jak mógł pomagać Moricandowi wiedząc, że ten jest osobą zwyrodniałą do szpiku kości? Dlaczego podawał rękę gwałcicielowi i pijawce, pozbawionej szacunku nawet dla swych łaskawców?

Kończąc lekturę "diabła w raju" czułem niewysłowione wprost obrzydzenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Literatura amerykańska
  • Amerykańska
  • W biblioteczce
  • Beletrystyka

Dodaj cytat z książki Diabeł w raju