Sen o kobietach pięknych i takich sobie

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Dream of fair to middling women
838929138X
powieść irlandzka

Dla swojej pierwszej powieści, napisanej w wieku dwudziestu sześciu lat, genialny pisarz nie znalazł wydawcy i zniechęcony schował ją do szuflady. Sen o kobietach pięknych i takich sobie ukazał się drukiem dopiero po śmierci autora. W barokowym języku książki trudno poznać przyszły ascetyczny styl Becketta, pojawiają się w niej jednak motywy charakterystyczne dla jego późniejszej twórczości. Bohater powieści, będący autoportretem pisarza, cierpi wskutek rozterek egzystencjalnych i licznych romansów, nieprzynoszących mu ukojenia. Wędrujemy wraz z nim między Irlandią, Francją i Niemcami, między językami i konwencjami literackimi, refleksjami nad muzyką czy dziełami Hessego albo Dostojewskiego a rozpasanym absurdem i groteską. Już w tym wczesnym dziele Beckettowskie theatrum mundi to nic innego, jak okrutny teatr marionetek, odnajdywany tak często w jego późniejszych dziełach.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

FrouFrou | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 07 października 2013

„Alba westchnęła. Znowu coś za nic. Aby móc w samotności tak wzdychać boleśnie z brandy, zwróciła nań wzrok, zdjęła fiszbiny i halki spojrzenia, uwolniła haftki i pętelki mózgu, które wypełzły i wpiły się w gbura. Lub ujmijmy to inaczej: ukazała się w oknie na wysokiej wieży, aż przybyły ptaki lecące przez wieczór; zjawiła się jak Florina przy wysokim oknie i zaśpiewała swój kuplet, aż ptaki, rozsiadłe ukradkiem na wielkim cyprysie szpad i sztyletów, cięły nagle skrzydłami, zatrzepotały szponami, a potem wykrakały krwawe krakanie: nigdy, co miłość, nie wiedziałem, póki jak ciebie nie spotkałem. I w całej chmarze ani jednego błękitnego piórka.”

Ta powieść jest niczym patchwork, niczym matrioszka, niczym ciasto filo. Wiele warstw, pomieszanie z poplątaniem, smakowity misz-masz. Podróż w głąb siebie, wyprawa w głąb cielesności kobiet „pięknych i takich sobie”, odsłanianie ich wnętrza i zewnętrza warstwa po warstwie. Rozmaitość gatunków, odwołań do całej europejskiej tradycji...

Klakier | 2013-03-05
Przeczytana: 05 marca 2013

Po książkę sięgnąłem tylko i wyłącznie z ciekawości. Znane nazwisko, do tego debiut autora (choć wydany pośmiertnie), fama zdobywcy literackiego Nobla- to przyciągało.
No i mi się za naiwność oberwało, bo do połowy ledwo da się to czytać. Mamy jakąś tam fabułę, chociaż jest traktowana po macoszemu, bo właściwie mogłoby jej nie być- podróże i próżniacze, na poły pijackie życie Belacquy, alter ego autora. A czy jest o kobietach, tak jak w tytule stoi? W pewnym sensie tak, bo trochę się ich przewija. A już na pewno jest to kopalnia egzaltowanych porównań z dodatkiem wymuszonej erotyki. Całość prezentuje się tak, jakby autor pożarł wiadro słów i zwrotów, wziętych z kilku języków, dolał od cholery alkoholu, położył przed sobą czystą kartkę i na nią narzygał.

Serio, trzeba mieć ikrę żeby z takim bełkotem iść do wydawcy. A i ten drugi musi mieć nierówno pod stropem, skoro za to zapłacił. Czasem się pojawiają jakieś zgrabne porównania, czasem coś dowcipnego rzuci się w oczy, ale są co...

nellanna | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Za życia autora nikt tego nie wydał. I chyba należało na tym poprzestać.Trzeba mieć zryty beret , żeby to przeczytać i jeszcze doszukać się jakiegoś sensu. Pomijając ewidentne błędy stylistyczne, stek bzdur, nawałnica bełkotliwych zwrotów i kilka zdań z sensem, jako takich, za to kompletnie prostych, jak budowa cepa.

Jawtuh | 2014-04-06
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Dawno tak się nie umordowałem czytaniem a przecież mądry ktoś kiedyś rzekł: "Co się krztusisz jak nie musisz?". Może to moje erudycyjne braki a może nie przez przypadek autor nie znalazł wydawcy dla tego gdzieniegdzie ulissesowego epigona.

Karolina Kułakowska | 2014-07-20

Książka bardzo specyficzna. Zabawna, dziwna,
zupełnie do innych nie podobna. Jednak
to, co początkowo bawi, później zaczyna męczyć.
To literatura wybitnie intelektualna,
pełna specyficznych zwrotów (co niektórzy
by napisali o niej "pseudointelektualny bełkot").
Mimo wszystko dla mnie ma jakiś sens, dlatego
postanawiam jej nie skreślać. I wrócić,
gdy będzie czas ku temu.

Anna | 2016-03-21

Po książkę sięgnęłam przez ciekawość; takie znane nazwisko, trzeba sprawdzić, co za nim się kryje. Książka jest dość specyficzna, na pewno nie jest łatwa w odbiorze ale czytałam z zaciekawieniem.

martini | 2015-11-25

Dramat.

tendrzeryja | 2016-12-01
Magdalena Podleś | 2016-10-16
| 2016-09-21
„Konto Godne Polecenia Książkowym Molom” - wyniki konkursu

Właśnie zakończyła się pierwsza edycja konkursu na recenzję miesiąca organizowanego we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK. Z przyjemnością ogłaszamy, kto został szczęśliwym posiadaczem iPada Mini, a kto wygrał czytniki Kindle Paperwhite.

Nieprzeczytywalne

Kiedy krytycy zarzucali Joyce’owi, że „Finneganów tren” nie nadaje się do czytania, Samuel Beckett wyjaśnił im: „Ta książka nie służy do czytania – jest po to, by na nią patrzeć i słuchać jej". Dziś o książkach, których nie sposób przeczytać.