Dziewczynki ze Świata Maskotek

Wydawnictwo: Świat Książki
Lemmikkikaupan tytöt
978-83-247-1929-7
Dorota_1988

Poruszająca powieść wybitnej skandynawskiej autorki. Dlaczego czternastoletnia Jasmin zaczęła oddawać się starszym panom? Co się zdarzyło, że pewnego dnia zniknęła z miasta w towarzystwie jednego z nich? Jak działa podziemny seks-biznes z udziałem nieletnich? Autorka oświetla sprawę Jasmin ze wszystkich stron. Na powieść składają się: dziennik Jasmin, obecne dwudziestosześcioletniej, wspomnienia jej matki, lekarki, opowieść o pedofilu – znanym intelektualiście, który porwał Jasmin oraz historia ludzi, organizujących cały proceder.

Opinie czytelników (1939)
kamyk576 | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Liczba stron: 270
''Czy wiesz,skąd Twoja córka ma pieniądze? Czy wiesz,z kim się przyjaźni? Czy wiesz,co robi,gdy jest poza domem? Matka Jasmin nie wiedział.''

Spotykamy się często z sytuacjami,kiedy to młodzież robi co chce,chodzi gdzie chce.Rodzicie są tylko zapatrzeni w swoją pracę i karierę. Raz na jakiś czas spytają co u nich. Tak było w przypadku Jasmin-głównej bohaterki powieści Anji Stellman''Dziewczynki ze świata maskotek''. Tytuł zachęcił mnie bardzo. Od samego początku zastanawiałam się jakim miejscem jest świat maskotek.
To poruszająca i wstrząsająca opowieść o zaginięciu 14-latki,prostytucji i wykorzystywania nastolatek.Warto przeczytać tę książkę,gdyż autorka daje nam rady i oświetla dzisiejsze problemy.
A za książkę dziękuję mojej ukochanej przyjaciółce:-)
Polecam!!

Monika Adamczyk | 2011-02-18
Przeczytana: 10 lutego 2011

Prostytucja, pornografia, zwłaszcza dotycząca nieletnich dziewczynek, to trudne i szokujące tematy. Taka też jest powieść Anji Snellman - niezwykle mocna i przeraźliwie oddziałująca na naszą wyobraźnię.

Historii o dziewczęcej prostytucji i uprowadzeniach słyszy się sporo. Przyznam jednak, że nigdy nie czytałam tak świetnie napisanej powieści na ten trudny temat. Snellman opowiada o piętnastoletniej Jasmine, która zaginęła w niewyjaśnionych przez policję okolicznościach. Konstrukcja powieści jest mistrzowsko pomyślana. Z każdym kolejnym rozdziałem odkrywane są nam nowe infromacje dotyczące Jasmine. Szokujące opowiadanie piętnastolatki przerywane są przez rozdziały poświęcone matce porzukującej córki, dowiadującej się o jej zaginięciu podczas feralnego poniedziałku, a także przez rozdziały dotyczące osób z kręgu klubu Wet Pet Club, w którym przed zaginięciem potajemnie npracowała Jasmine i jej koleżanka.

Mocne opisy dotyczące przeżyć dziewczynki, aktów sekaualnych, którym była...

Lenalee | 2011-05-15
Przeczytana: 08 maja 2011

Przyznam szczerze, że lubię kontrowersyjne tematy. W tym wypadku jednak, o ile homoseksualizm jest dla mnie tematem szalenie fascynującym, to w kwestii prostytucji nigdy nie odczuwałam tak wielkiego zainteresowania, nigdy nie zaczytywałam się w artykułach, nie oglądałam filmów, nie czytałam książek. Do tej pory przechodzę obok tego tematu obojętnie, jednak, gdy w ręce przypadkiem wpadnie mi jakaś książka, zwykle chętnie do niej zaglądam. „Dziewczynki ze Świata Maskotek” to książka w pełni poświęcona prostytucji, zagłębiająca się w ten temat poprzez historię Jasmin, czternastoletniej dziewczyny, która miała niemalże wszystko, jednak wybrała drogę sprzedawania swojego ciała w zamian za pieniądze. Anja Snellman odważnie podeszła do poruszonego przez siebie tematu i nikogo nie oceniając, przedstawiła historię Jasmin i jej bliskich w jak najprostszy sposób.

W pewnym momencie Jasmin wraz ze swoją przyjaciółką całkowicie zniknęły z życia swoich rodzin. Nie wiadomo gdzie i dlaczego,...

Monika | 2013-03-14
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 marca 2013

Zauważyłam pewną prawidłowość w audiobook'ach. Im bardziej lubiana przeze mnie aktorka czyta książkę, tym gorzej jej to wychodzi. I odwrotnie: niezbyt lubiana aktorka robi to świetnie. Za Marią Seweryn, jako aktorką, nie przepadam, ale pani Mario....proszę mi czytać bez końca :)
Książka porusza temat ważny, jakim jest prostytucja nieletnich. Dla mnie jednak najciekawsze w książce były dwa inne tematy.
Pierwszy to kontakt matki z córką. Połączone niegdyś pępowiną, teraz są sobie niemal obce, tak przeraźliwie mało wiedzą o sobie nawzajem, że aż serce boli.
Drugi to rozpacz osób, którym zaginął ktoś bliski. Czytałam czy słyszałam gdzieś kiedyś, że taka sytuacja robi się z czasem gorsza do wytrzymania niż śmierć osoby. Niepewność i niewiedza gorsza niż śmierć? A jednak!

kasandra_85 | 2011-08-30
Przeczytana: sierpień 2011

Małgorzata Warda | 2011-01-28
Przeczytana: 24 stycznia 2011

„Dziewczynki ze świata maskotek” Anji Snellman to powieść, której nie byłam w stanie czytać jednym tchem. Czytałam po kilka stron i odkładałam, a po chwili znowu sięgałam po książkę ubraną w czarno – białą okładkę, gdzie na zdjęciu nachmurzona nastolatka o ślicznej buzi dojrzewającego dziecka, unika patrzenia nam w oczy.

Jej opowieść wstrząsa, zdumiewa, oburza. Jej historia jednak niestety nie jest wyjątkowa.

Autorka z chłodnym obiektywizmem opisuje świat nastolatek – dziewczynek, które są spragnione dorosłości, przesiąknięte klimatem hollywoodzkich, pełnych seksu idolek, poddane modzie i pełne oczekiwania na coś nowego, fantastycznego.

Jaśmin Martin – bohaterka powieści, to jedna z tych szesnastolatek, których zdjęcie można znaleźć na kartonie od mleka, na plakacie rozpiętym na ogłoszeniowym słupie oraz na stronach porno, gdzie rozbiera się, przyodziana w perukę i nazwana nowym imieniem.

Jaśmin przeprowadza nas przez swoją historię, która jest tak...

Dariusz Karbowiak | 2012-12-16
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Książka trafiła do moich rąk z polecenia Pani z Biblioteki Publicznej. Jednak mimo świetnej zapowiedzi na okładce, książka mnie rozczarowała i w pełni zgadzam się z opinię kolegi Jestemtu (jedna z opinii o książce czytelnika klubowicza portalu LC). Chyba najlepiej książkę oddaje cytat ten o udomowionych ptakach które z czasem wariują. No bo cóż maja robić domowe ptaki? Jedzenie przyniesione, zagrożenia zlikwidowane, cała troska udomowionego ptaka to jaką kupić kolejna torebkę, albo trzeba znaleźć sobie zagrożenie, aby życie było bardziej ekscytujące.
Jasmin główna postać wokół której rozgrywa się książka. Pędzi właśnie takie życie. Trafia na koleżankę równie znudzoną codziennością jak i ona, a w konsekwencji trafiają do "świata maskotek" - sklepu zoologicznego z erotycznym zapleczem. Dzisiaj nikt mi nie wmówi ze biedne dziewczynki nie wiedziały jak to się skończy. Nawet jeżeli mieszkały w miasteczku O. Tak w większości kończą się przygody.
Książka nie wnosi nic nowego, nie stara...

| 2011-02-14
Przeczytana: 2011 rok

"Zaginęłam dwanaście lat temu w pierwszym tygodniu grudnia w mieście O. Po raz ostatni mnie i moją przyjaciółkę, która zaginęła w tym samym czasie co ja, widziano na pewno - tak uznała policja i taką informację przekazano mediom - na klatce schodowej jej domu w piątek pierwszego grudnia około osiemnastej trzydzieści."

Takimi słowami rozpoczyna się poruszająca powieść Anji Snellman - wybitnej skandynawskiej autorki, która w swoich dziełach idealnie łączy świetną psychologię z opisem współczesnej obyczajowości i diagnozę ważnych problemów społecznych.

W swoim dziele z 2007 roku pisarka przedstawia nam historię dziewczynki z całkiem dobrego domu, która z pełną premedytacją zaczyna oddawać się starszym panom. Na samym początku nikt niczego nie podejrzewa. Nastolatka systematycznie uczestniczy w różnego rodzaju kółkach zainteresowania, a w wolnym czasie podejmuje się pracy przy opiece nad zwierzętami. Wszystko wychodzi na jaw w momencie, w którym Sara Martin wraca z tygodniowej...

Nazywam się, a zresztą pomińmy to, ponieważ bardziej znacie mnie, jako Jasmin, dziewczynkę ze Świata Maskotek. Jestem określana, jako ladacznica, prostytutka albo cichodajka. Ilu jest mężczyzn tyle jest określeń, na to, co właściwie z nimi robię. Do zainteresowania się tym zajęciem skłoniła mnie nuda i fascynacja sferą lubieżnego seksu.

Nikt o tym głośno nie mówi, nikogo nie obchodzi, dlaczego to robię, ale ważne, że poświęcają mi uwagę, jakiej nie miałam ze strony matki. Oczywiście jej pracoholizm nie tłumaczy mojego postępowania. Ta choroba to zmora XXI wieku, ale dla młodej dorastającej nastolatki to nie ma znaczenia.

Dla mnie brak bliskiej przyjaciółki w roli matki to luka, której nie wypełni nawet najwyższy standard życia. W takich okolicznościach poznałam moją psiapsiółkę Lindę Rossi. Jej obeznanie ze światem mężczyzn i brak zażenowania pozwoliło mi odkryć, że mogę podobać się nie tylko wyrostkom jak mój boyfriend Tom.

Linda wielokrotnie powtarzała mi, że on nie jest...

malwina | 2013-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2013

Boze wkoncu!!!!! Juz myslalam, ze nigdy nie uda mi sie przebrnac przez ta ksiazke. Wsciekla na siebie ze tyle innych, ciekawych czeka na mnie. Meczyla sie ...i udalo sie...

"Dziewczynki ze swiata maskotek", gdy po raz pierwszy zobaczylam ksiazke, przeczytalam ten tajemniczy tytul wiedzialam, ze musi byc moja i niespoczne do poki jej nie dostane...dzieki Bogu zostala mi udostepniona w formie ebook a nie kupiona przeze mnie w formie ksiazki papierowej

Ksiazka miala poruszac temat trudny jednak bardzo szybko szerzacy sie- prostutucji nieletnich. I szczerze mowiac myslalam, ze na tym sie skupi. Jednakmjak dla mnie ksiazka jest totalnym chaosem miedzy pamienikiem Jasmin - prostytulujacej sie 14latki, a przemysleniami jej matki. Szczerze to czasem za duzo bylo jak dla mnie opowiesci z gabinetu ginekologicznego (mama Jasmin jest ginekologiem niz glownego tematu).
Szczerze ksiazka nie przybliza nam tez obiecanego zagadnienia. Wszystko jak dla mnie opisywane jest ' po lebku '.

Temat...

zobacz kolejne z 1929