The Chopin Manuscript
dona

W ręce Harolda Middletona, byłego pracownika wywiadu wojskowego, ścigającego bałkańskich zbrodniarzy wojennych, trafia rękopis nieznanej partytury Chopina, pochodzący prawdopodobnie ze zbiorów zaginionych podczas drugiej wojny światowej. Wkrótce zostaje zamordowany warszawski kolekcjoner muzyki, który przekazał mu manuskrypt, a Middleton przekonuje się, że ktoś dybie także na jego życie. Okazuje się, że nuty kryją tajemnicę, która może stanowić śmiertelne zagrożenie dla tysięcy ludzi. Gdy Middleton próbuje ją poznać, zostaje oskarżony o zabójstwo, jest poszukiwany przez FBI i ucieka przed nieznanymi prześladowcami, usiłującymi go zgładzić. Niebawem na jego drodze staje najgroźniejszy z przeciwników - zagadkowy człowiek, którego znał w przeszłości jako Fausta. On także pragnie zdobyć cenny rękopis.

“Manuskrypt Chopina” to jedyny w swoim rodzaju thriller, efekt pracy piętnastu światowej sławy autorów. Jeffery Deaver wymyślił postaci oraz zawiązał akcję, pozostali pisarze napisali kolejno rozdział po rozdziale. Żaden z nich nie wiedział jednak, jak potoczy się akcja, który bohater pozostanie przy życiu oraz które wątki zostaną kolejno rozwinięte. Pomysłodawca “Manuskryptu Chopina” - Jeffery Deaver, zainspirowany swoimi wizytami w Polsce, umiejscowił akcję pierwszego rozdziału w Warszawie oraz w Krakowie. Wiele polskich akcentów można też odnaleźć w całej powieści.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Manuskrypt_Chopina-p-30015-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Manuskrypt_Chopina-p-30015-.html

Dziwi mnie taka niska ocena. Książka bardzo dobra.

lea88 | 2013-11-20

Przeczytałam ze względu na wątek polsko/bałkański. Książka mega dziwna- pisana przez wielu autorów światowego formatu. O dziwo jest bardzo cienka, rozdziałów jest tyle co autorów, ale mają zaledwie po paręnaście stron.
Początkowo nie rozumiałam skąd tyle słabych ocen, bo o dziwo czyta się ją szybko i przyjemnie. Nie widać tak bardzo, że autorzy są totalnie różni w zależności od rozdziału. Ale im dalej w las tym gorzej.. Koło 70 strony odechciewało się aż czytać. Książka mająca naprawdę potencjał przeistoczyła się w prawdziwą amerykańską komerchę. Treść została spłycona, miało się wrażenie, że fabuła tak się zmienia jak się zachce kolejnemu autorowi rozdziału. Już pod koniec męczyłam się strasznie, ale obiecałam sobie że przebrnę dalej. Zazwyczaj cieszyłabym się widząc jak historia okazuje się jednak nierozwiązana i pojawia się zaskakujący zwrot akcji w finale, jednak w tym przypadku wyglądało to tak sztucznie i niedorzecznie, że aż żal. Tak jakby książka miała się skończyć po...

Marta | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Od czasu wydania odstraszała mnie od tej ksiazki liczba autorów. Wydawało mi się, ze piętnaście osób nie potrafi napisać dobrej ksiazki, ze będzie ona chaotyczna i kiepska. Pomyliłam się. Bardzo fajna lektura.

wiejskifilozof | 2012-11-12

Można się trochę przestraszyć , tylu autorów .Ale akcja bardzo wciąga i dzieje się dużo , jak w dobrym thriller .

Anaesz | 2013-12-30
Przeczytana: grudzień 2013

Książkę dostałam w prezencie jako fanka kryminału. Początkowo koncepcja wielu autorów zainteresowała mnie dość mocno i z chęcią sięgnęłam po lekturę. Ciekawie się zaczęła, akcja początkowo toczy się w Warszawie..im jednak dalej tym bardziej się męczyłam..niby była zagadka, zbrodnia i wszystko to co w kryminale jest istotne..jednak nie wciągneła mnie ta historia, i trochę się męczyłam mimo że książka nie jest obszerna..nie wiem czy to przez fakt wielu autorów,odmiennych stylów ..ale brakowało mi spojności..Czytając dobry kryminał nie mogę się oderwać, doczekać co bedzie na następnej stronie. Tu odliczałam kartki do końca..cóż..szkoda.

Gosia_7 | 2017-02-06
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Jeffery Deaver dokonał czegoś niezwykłego: otóż zebrał piętnastu autorów (w tym siebie), których zadanie polegało na dopisaniu rozdziału tego thrillera tak, aby stworzyć spójną całość. Nie za bardzo wiedziałam czego się spodziewać po tym eksperymencie literackim, ale na pewno nie spodziewałam się świetnej zabawy. Jednak jak zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać od lektury. Są w tej powieści bardzo sympatyczni polscy bohaterowie, są też polskie wątki, ale nie tylko. Akcja rozpoczyna się w Warszawie i pędzi na łeb na szyję przez różne kraje i kontynenty. Otóż to właśnie w Warszawie zostaje w bestialski sposób zamordowany stroiciel fortepianów. Zaraz potem na podkrakowskim lotnisku Balice policja zatrzymuje Amerykanina Harolda Middletona, który jako ostatni widział się ze stroicielem fortepianów. Middleton jest ekspertem od muzyki poważniej i sądzi, że został zatrzymany z powodu manuskryptu utworu muzycznego rzekomego autorstwa samego Fryderyka Chopina. Ma on za zadanie sprawdzić...

emindflow | 2012-03-02
Przeczytana: marzec 2012

Porażka.
15 osób to może zaśpiewać "Sto lat" na imieninach cioci, ale nie napisać książkę. Skusiły mnie nazwiska na okładce, ale szybko zorientowałem się, że to zwykła strata czasu. Ta książka to klasyczne zagranie komercyjne, skok na kasę. Każdy z autorów osobno napisałby to o wieeele lepiej, bo pomysł jakiś jednak jest.
Zdecydowanie odradzam, są setki o klasę lepszych pozycji w tym gatunku.

SickSense | 2016-03-24
Przeczytana: 05 września 2013

Nie sądziłam, że z 200 stronicową książką można się aż tak męczyć. Strasznie nudny początek. Fakt akcja toczy się jak szalona, ale niektóre wątki są jak dla mnie bardzo naciągane i czasem wręcz niezrozumiałe. Zakończenie warte uwagi, choć nie zdołało zatrzeć złego wrażenia. Jakoś koncepcja książki napisanej przez 15 autorów do mnie nie przemówiła. A szkoda.

sininesilm | 2011-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2011

Książka przeczytana przy pierwszym podejściu. lecz nie zaliczam jej do książek wysokich lotów. Rozpraszało mnie to że każdy rozdział jest pisany przez kogoś innego, gdy już zaczynam się wczuwać w akcję, nagle CIACH koniec. Kolejny rozdział i kolejne przyzwyczajanie się. Przy 8 rozdziale miałam nadzieje że już się przyzwyczaiłam do tych nagłych zmian, ale nie. Myliłam się. Z każdym rozdziałem było coraz gorzej. Daję 3 gwiazdki głównie za to że pomimo trudów w dobrnięciu do końca, to zakończenie wydaje się całkiem sensowne. No i oczywiście plusem jest to że część akcji dzieje się w Polsce i bohaterami są częściowo polacy

killersteward | 2014-05-13

Historyjka jest całkiem znośna i pędzi do przodu niczym pospieszny, bez przystanków. Ale czytając widać, że jest to powieść pisana przez 15 autorów. Poszczególne rozdziały nie trzymają poziomu i często wnoszą niepotrzebny element chaosu. Jednak na duży plus zasługuje to, że Polska i Polacy odgrywają tu ogromną rolę, co w powieściach znanych amerykańskich pisarzy nie jest raczej regułą. Ogólnie rzecz biorąc - pozycja do przeczytania na raz w sam raz. :)