Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-01194-9
historia
piotrex

Habent sua fata libelli. Tak, również i książki mają swój los, swoją historię, swoje przygody. Oczywiście nie wszystkie. Są i takie - a jest ich chyba większość - których poród w każdej epoce odbywa się bez konfliktów i perturbacji i poprzedza monotonny żywot, sprowadzający się do cierpliwego oczekiwania w księgarni na czytelnika. W okresie PRL tytułów takich ukazały się tysiące, gdyż niezależne od generalnie negatywnej jego oceny, był to okres książce sprzyjający. Szkopuł jednak w tym, że nie każdej. Były i takie, na których drodze od autora do czytelnika piętrzyły się przeróżne bariery i szlabany. Przede wszystkim, choć nie wyłącznie, odnosiło się to do książek usiłujących przekazać odbiorcy prawdę i tylko prawdę o najnowszych dziejach jego ojczyzny. Fakt, iż prawda ta z reguły różniła się znacznie od wersji lansowanej przez tych, którzy sprawowali w tej ojczyźnie uzurpatorskie rządy i przez posłusznych im historyków, sprawiał, że droga takich książek do czytelnika była w pełnym znaczeniu tego słowa drogą przez mękę.

“Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego to reportaż historyczny na temat działalności zgrupowań partyzanckich podczas okupacji na terenach Kielecczyzny. Ale nie tylko, jest to także, a może przede wszystkim historia mjr Jana Piwnika “Ponurego” znanego też pod pseudonimem “Donat”.

książek: 2007

Niesamowita opowieść o legendarnym bohaterze Armii Krajowej, cichociemnym - Janie Piwniku. Czytałem tę książkę "jednym tchem", jak dobrą powieść sensacyjną - chwilami aż trudno było uwierzyć, że opisywane wydarzenia miały miejsce naprawdę, a nie są tylko wytworem wyobraźni autora.

Matylda | 2011-02-18

To wspaniała opowieść o Janu Piwniku "Ponurym" i jego żołnierzach.
Mjr Jan Piwnik "Ponury" to postać legendarna – cichociemny, dowódca II odcinka "Wachlarza", szef największego zgrupowania Kedywu – Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, kawaler Virtuti Militari.
Warto wybrać się na Wykus w Góry Świętokrzyskie, gdzie są namacalne ślady działalności Piwnika. W czerwcu 1988 r. "Ponury" został pochowany w kościele w Wąchocku - pamiętam były tłumy ludzi, harcerzy - był to powtórny pogrzeb Ponurego. Nigdy tego nie zapomnę. Polecam.

Katarzyna | 2014-08-20

Książka świetna...czytałam 'jednym tchem" , być może dlatego ,że odwiedziłam Wykus 3 sierpnia 2014 r. , usiadłam wśród szumiących drzew i wczułam się w atmosferę tamtych dni.. , a być może dlatego ,że mój teść walczył u oddziałach " Mariańskiego". Przyjechałam z Wykusu i od razu krzyże walecznych i inne... mojego zasłużonego teścia znalazły się na ścianie,traktuję je jak relikwie i mam bardzo duży szacunek do nieżyjącego teścia jak i do walczących dla nas "Akowców". Chwała im!

Antoniuss | 2016-06-22
Na półkach: Biografie, Historia, Przeczytane
Przeczytana: październik 2010

Książka Cezarego Chlebowskiego jest biografią popularnonaukową, żeby nie powiedzieć - powieścią opartą na faktach. Nie jest to nie zwykłe, gdyż życie Jan Piwnika jest doskonałym materiałem na powieść sensacyjną. Kapitan Ponury z oficera szkółki policyjnej stał się cichociemnym i jednym z najskuteczniejszych dowódców partyzanckich podczas drugiej wojny światowej. Mimo talentu i odwagi, był on dowódcą trudnym we współpracy, który sprawiał masę problemów swoim przełożonym, nie potrafiącym poradzić sobie z jego samodzielnością i brawurą. Autor wiele razy podkreśla trudny charakter kapitana (stopień majora otrzymał pośmiertnie, z resztą został potem awansowany również na pułkownika, zatem tytuł jest nieaktualny), będąc przyczyną wielu problemów jeszcze przed wybuchem wojny. Z drugiej strony, umiejętność improwizacji i odwaga ,,Ponurego" pozwoliła mu uniknąć niewoli, gdy w 1940 jego żołnierze odbili barkę desantową od chcących kapitulować Francuzów - wywołując przy tym niemały skandal...

archaii | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Niesamowita książka o wyjątkowych ludziach.

To reportaż, który potęguje dumę z bycia Polakiem i uzmysławia wielkość ducha, jaki płonął w żołnierzach oddziałów leśnych, a zwłaszcza w "Ponurym". Moim zdaniem powinna być to jedna z lektur szkolnych, by młodzi ludzie - zanim zaczną narzekać, że Polska im nic nie dała - pomyśleli o "Robocie", "Korebce", "Nilu", "Ponurym" i wielu innych, którzy poświęcili swoje wygody, rodziny i życia. To właśnie ich dała nam Polska.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, jak wiele trudu wymagało od autora zebranie wszystkich informacji, wykorzystanych w reportażu.

Polecam!

Snoopy | 2012-02-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane, 2012

Kilka książek o podobnej tematyce przewinęła się przez moje ręce i muszę przyznać, że historia majora "Ponurego" jest wyjątkowa. Jestem pod wielkim wrażeniem Jego dokonań. Wydarzenia opisywane przez pana Chlebowskiego wprowadzają człowieka jednocześnie w podziw i zdziwienie. Bo czytając oprócz zachwytu nad wyczynami oddziału partyzanckiego, pojawiało się pytanie skąd ci ludzie brali tyle sił i odwagi, żeby przetrwać niejednokrotnie ciężkie warunki bojowe (wydawałoby się że bez wyjścia), jak i "mieszkaniowe". Chyba z wiosną czas ruszyć w góry...tym razem Świętokrzyskie

Iron_Elwa | 2014-03-08
Przeczytana: sierpień 2013

Ta książka jest tak wybitna jak postać, o której opowiada. Ukazana jest tu najprawdziwsza walka o ojczyznę, przeprowadzone brawurowe akcje, które stają się wzorem do naśladowania dla aliantów. Jan Piwnik jest moim bohaterem i każda książka poświęcona jego osobie jest dla mnie wprost świętością. Oprócz tego styl Chlebowskiego jak najbardziej mi odpowiada i mimo tego że w jego książkach wiele faktów się powtarza to wciąż z chęcią po nie sięgam, bo kiedy je czytam to jestem dumna z tego, że jestem Polką.

Kondotier | 2016-01-10
Przeczytana: styczeń 2016

Absolutnie genialny reportaż historyczny. Czytasz i czujesz falę ciepła bijącą z partyzanckiego ogniska :-)

adalbert | 2016-10-14
Przeczytana: 20 stycznia 1995

Mam nadzieję,że postać głównego bohatera - "Ponurego" opisana została w sposób rzetelny i nieprzerysowany.

patelka | 2015-04-24

Świetna książka. Nie chce się wierzyć histori tam opisanej, Chlebowski prowadzi nas przez książke trzymając się cały czas dokumentów, faktów równocześnie opowiadajc historie pełną napiec, znoju partyzanckiego życia.