Relax - Antologia opowieści rysunkowych. Tom 1

Okładka książki Vahanara! Mieczysław Derbień, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Jerzy Wróblewski
Vahanara! Mieczysław Derbień,...
Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Legendy polskie Leszek Moczulski, Grzegorz Rosiński, Barbara Seidler
Legendy polskie Leszek Moczulski, G...
Okładka książki Człowiek za burtą Władysław Krupka, Grzegorz Rosiński
Człowiek za burtą Władysław Krupka,&n...

Okładka książki Opowieści z Mirmiłowa. Obłęd Hegemona Piotr Bednarczyk, Krzysztof Janicz, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Norbert Rybarczyk, Tomasz Samojlik
Opowieści z Mi... Piotr Bednarczyk, K...
Okładka książki Bradl tom 1 Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Bradl tom 1 Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Gotham Central: Klauni i szaleńcy Ed Brubaker, Michael Lark, Greg Rucka
Gotham Central... Ed Brubaker, Michae...
Okładka książki Ekspedycja - Bogowie z kosmosu Alfred Górny, Arnold Mostowicz, Bogusław Polch
Ekspedycja - B... Alfred Górny, Arnol...
Okładka książki Sokrates półpies Christophe Blain, Joann Sfar
Sokrates półpies Christophe Blain, J...
Okładka książki Lobo: Portret bękarta Simon Bisley, Keith Giffen, Alan Grant, Sam Kieth
Lobo: Portret ... Simon Bisley, Keith...
Okładka książki Funky Koval. Wydanie kolekcjonerskie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Jacek Rodek
Funky Koval. W... Maciej Parowski, Bo...

Całkiem interesujące wznowienie jednego z kultowych magazynów komiksowych - Relaxu. Pierwszy tom przedstawia wyselekcjonowane, najciekawsze historie ludzi, którzy obecnie są klasykami, a w czasach gdy Relax się ukazywał, dopiero stawiali swoje pierwsze kroki w komiksie.

Bardzo dobra pozycja dla tych, którzy chcą sobie odświeżyć stare Relaxy i poczytać dobre historie!

Powrót do czasów dzieciństwa. Polecam.

Powrót do czasów dzieciństwa. Polecam.

7,5/10

7,5/10

Dla tych, którzy nie wiedzą czym był "Relax" śpieszę z wyjaśnieniem. To bodajże najbardziej znane czasopismo komiksowe, które ukazywało się w Polsce. Wszystko działo się jeszcze w czasach słusznie minionych, a dokładnie w latach 1976-1981, kiedy to na rynek trafiło 31 numerów tego magazynu. Dla ówczesnych fanów komiksu "Relax" był obowiązkowym punktem programu,
światełkiem pośród szarej, komunistycznej rzeczywistości. Magazyn współtworzyli tacy giganci polskiej sceny jak Rosiński, Christa, Szyszko czy Baranowski.
W roku 2016, w ramach obchodów stulecia polskiego komiksu, wydawnictwo Egmont postanowiło wypuścić na rynek wydanie zbiorcze najlepszych dzieł, które doczekały się publikacji w tym piśmie.
Pierwszy tom antologii był jednocześnie albumem z numerem 1000 w ramach Klubu Świata Komiksu. Publikacja wydana na najwyższym poziomie jakościowym, a i wydawnictwo zadbało o szum medialny wokół tego wydarzenia. Bo trzeba jasno powiedzieć, że dla ludzi, których dzieciństwo i młodość upłynęły podczas lektury "Relaxu", wydanie tej antologii na pewno było sporym
wydarzeniem. Ja urodziłem się kilka lat po tym, jak pismo przestało się ukazywać więc na temat nie patrzę przez filtr wspomnieniowy. Szanuję legendę, doceniam wysiłek Egmontu, z ciekawością zajrzałem do komiksowej izby pamięci. Nie ma jednak co zaklinać rzeczywistości. Większość z tych komiksów zestarzała się w fatalnym stylu. Z 13 opowieści przyjemnie czytało mi się
jedynie "Tajemnicę Kipu". Wizualnie broni się jeszcze Christa, fajnie popatrzeć na dojrzałe jak na tamte czasy ilustracje Wróblewskiego. I to niestety byłoby tyle jeśli chodzi o plusy. Gdyby nie kontekst historyczny to ta pozycja byłaby trudna do przebrnięcia. Polecam tylko fanom epoki, bo dla reszty spotkanie z polskim komiksem z tamtego okresu może być bolesnym doświadczeniem.

światełkiem...

Pamiętam kiedy ojciec mi kupił pierwszego Relax'a. Było to w latach 80', na stacji kolejowej niewielkiego miasta na Pomorzu Zachodnim. Miałem już za sobą oczywiście lektury Kajka i Kokosza oraz Tytusa, Romka i A'Tomka ale TO było niesamowite! Pamiętam jak dzisiaj opowieść o UFO które wylądowało gdzieś na Polskiej wsi (Emilicin) narysowaną przez Grzegorza Rosińskiego. Nigdy tego nie zapomnę.

Co tu dużo mówić :) Relax to kultowe czasopismo które wydało kultowe komiksy. Nazwiska takie jak Rosiński, Christa, Szyszko czy Wróblewski są legendarne. Wspaniale, że EGMONT wydał tą antologię... chociaż marzy mi się by nie była to antologia ale by wydano kompletne wydania zbiorcze Relax'ów - włącznie z tymi propagandowymi artykułami rocznicowymi. To signum temporis, takie były czasy.

Antologia opatrzona jest wstępem Tomasza Kołodziejczaka (znanego z "Kolory sztandarów', "Schwytany w światła") a posłowiem Adam Rusek. Oba teksty genialnie dopełniają antologię umiejscawiając ją w czasie i historii. Dzięki niej młodsze pokolenie komiksiarzy uzyska wgląd a niektóre fakty mogą zaskoczyć i starych komiksiarzy.

Cudownie jest zobaczyć jak legenda powraca :0 Pozycja obowiązkowa dla miłośników polskiego komiksu.

Ma to być wydanie wspomnieniowe. I jest. Dlatego należy nie czepiać się zbytnio kreski, tematów itp. Lecz z drugiej strony trudno oczekiwać bezrefleksyjnego zachwytu współczesnych czytelników, ponieważ moim zdaniem, te komiksy jednak trochę się zestarzały, pokryły kurzem. Dobrze na nie spojrzeć, niektórym może i łza się w oku zakręci, jednak raczej trudno się spodziewać, że będą czytane z zapartym tchem, a czytelnik z roztrzęsionymi dłońmi będzie się uganiał za kolejnymi tomami. Niemniej jednak poczytać nie zawadzi.

Pięć lat, które zmieniło polski komiks. Niby niewiele a jednak dzięki magazynowi „Relax” nic już nie było takie same. Tam wykuwała się przyszłość a jednocześnie testowano rozmaite stylistyki. Od twardych scifi po lekkie a nawet frywolne okrągłe rysunki. W „Relaksie” były już uznane i przyszłe sławy: Baranowski, Christa, Polch, Rosiński, Szyszko i Wróblewski.
Trudno dzisiaj pokazać, czym był wtedy „Relax” dla miłośników komiksu. Jako nieco spóźniony z PRL-em fan popkultury mogę jedynie napisać, że dla mnie i znajomych zdobycie egzemplarza, z reguły podniszczonego, było niczym nowa kaseta do C64 :) Dla nieco starszych ode mnie „Relax” był niczym skrzyżowanie zabawek z Peweksu z pismami obrazkowymi dla koneserów damskiego piękna… Krótko – był skarbem i świętością. Jak zatem po latach odbieram antologię wydaną przez Egmont?
---

Trudno dzisiaj...

To było moje marzenie: dostać komiksy z dzieciństwa zebrane i wydane na nowo. Marzenie się spełniło (przynajmniej w pewnej mierze). Zastanawiam się tylko, czy nie warto było zrezygnować z jednej z dłuższych opowieści (kiedyś już osobno wydawanej) na rzecz większej liczby zapomnianych perełek.

RELAX to pozycja dla mnie kultowa. Pamiętam, że w podstawówce wszyscy się nim zaczytywali. Fajnie było wrócić do tych obrazków :)

Oba tomy świetne, przypominają o latach świetności polskiego komiksu. Autorzy znani i lubiani: m.in. Christa, Polch, Wróblewski, Rosiński. Wszystkie ich komiksy pochłaniałam kiedyś na potęgę, czyhając na kolejne. Niektóre z komiksów zawartych w obu tomach znam z osobnych zeszytów, bo "Relaxa" jako takiego nie pamiętam. Zniknął,zanim zaczęłam przygodę z komiksem.
Historie różne, śmieszne, sci-fi-, historyczne, opowieści rodem z PRLu czyli harcerze na tropie pewnej szajki handlującej dziełami sztuki, kryminalne i inne. Każdy coś tu dla siebie znajdzie.
POLECAM zagorzałym wielbicielom komiksu, a także tym, którzy z komiksem dopiero zaczynają przygodę. Na chłodne , jesienne wieczory-rewelacja! :)

Historie...

• Komiksy