Lucas

Wydawnictwo: Media Rodzina
Lucas
lucas brooks
Natalia

Caitlin, piętnastoletnia narratorka, snuje opowieść o wydarzeniach ubiegłego lata. Wspomnienia rozpoczyna w momencie, kiedy na jej wyspie, z pozoru spokojnej i sennej pojawia się - by od razu stać się jedną z najważniejszych postaci w jej życiu - tajemniczy chłopak znikąd. Lucas - przystojny, bezpośredni, obdarzony niezwykłą umiejętnością czytania w innych i przewidywania ich poczynań. Mieszka z dala od wszystkich i zdaje się nie potrzebować nikogo i niczego. Miejscowi nie rozumieją go i zaczynają się go bać, co doprowadzi do dramatycznych wydarzeń na wyspie, których Caitlin nie zapomni.
Niezwykła, poruszająca love story autora "Martyna Piga" i innych poczytnych książek o niełatwym świecie młodości.

Stworek | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Chodź do mojej „bazy”. Tu między krzesłami i fotelem, gdzie rozciągnęłam koc, upinając go klamerkami do bielizny, znajdzie się miejsce dla Ciebie. Jest spokojnie, zacisznie, nikt nam nie przeszkodzi, kiedy będę Cię zapoznawać z dwójką moich przyjaciół. Zapomnij, że będziemy opowiadać sobie historie o duchach! Mam dla Ciebie coś zdecydowanie lepszego: opowieść o życiu w niewielkiej społeczności, o nieznanym, ale… Ludzie nie lubią nie wiedzieć, kim jesteś; nie lubią rzeczy, które odstają od reszty, to ich przeraża. Wolą diabła, którego znają, niż tajemnicę, której nie rozumieją. Zaryzykujesz? Tylko weź latarkę. I chusteczki, chusteczki koniecznie!

Nad niewielką wyspą, otoczoną grzęzawiskami, bagnem i morzem, unosi się magia. Roztacza się już od strony mostka, na którym jadąc z Caitlin samochodem mijamy młodego chłopca, Nieznajomego, przybysza, który wyróżnia się na tle społeczności tym, że jest… tajemniczy. Nie ma ze sobą smoków, nie posiada nadzwyczajnych mocy (no dobra… wielu...

"Ludzie nie lubią nie wiedzieć, kim jesteś, nie lubią rzeczy, które odstają od reszty, to ich przeraża. Wolą diabła, którego znają, niż tajemnicę, której nie rozumieją. W takim miejscu jak to strach dopada i rozprzestrzenia się, żerując na samym sobie."

Nie pierwszy raz przekonałam się, że nie należy sugerować się opisem wydawcy na okładce książki... "Poruszająca love story". Serio?!

To nie jest książka o miłości. To ciężka i cholernie przygnębiająca książka o uprzedzeniach, nienawiści, zaślepieniu i reakcjach tłumu... Pełno w niej okrucieństwa, przemocy, obojętności na innego człowieka... Tutaj ludzie nie są ludźmi, tylko bestiami, które są w stanie kogoś zaszczuć, rozszarpać na strzępy. I wierzą w to, co nie jest prawdziwe i wierząc w ten fałszywy obraz rzeczywistości zamieniają się w potwory, żądne krwi i pozbawione człowieczeństwa.

Potem, gdy tłum się rozprasza, przychodzi opamiętanie, ale wtedy na ogół już jest za późno i wyrządzonego zła nic nie jest w stanie...

Inka | 2012-04-06
Przeczytana: 17 marca 2012

"Zanim potępisz człowieka za jego inność, zdefiniuj wpierw czym jest normalność i pokaż jak sam zgodnie z nią żyjesz."

Caitlin miała piętnaście lat, gdy poznała Lucasa. Nastoletni chłopak zaintrygował ją na tyle, że nie potrafiła przestać o nim myśleć. Wciąż wspominała jego pozbawioną emocji twarz i głębokie, wyrażające pewność siebie oczy. Lucas nie urodził się na wyspie. Był obcy. Inny. A jednak... Jakaś część duszy Caitlin rwała się do niego. Chciała z nim przebywać. Wiedziała, że ten chłopak jest wyjątkowy. Lucas był raczej małomówny. Nie lubił wspominać przeszłości. Nie chciał o niej rozmawiać. Poruszał inne tematy i dogłębnie je realizował. Potrafił dostrzec to, co było niewidzialne dla innych. Był spostrzegawczy, bystry, a także umiał czytać w myślach innych i przewidywał, co zrobią w przyszłości.

Po tym krótkim opisie wydawać by się mogło, że "Lucas" to jakaś paranormalna historia, bo kto potrafi czytać w myślach? Na myśl przychodzi mi od razu Edward ze "Zmierzchu" i...

Lenalee | 2010-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Cait miała piętnaście lat, gdy poznała Lucasa. To wydarzenie na zawsze odmieniło jej życie, choć zupełnie się tego nie spodziewała. Znajomość ta była jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy w jej życiu. Problem w tym, że chłopak był obcy. Był intruzem na małej wysepce, gdzie wszyscy znają się od dawien dawna. A intruzów nikt nie lubi. Choć opis na okładce książki brzmi: "Poruszająca Love story" historia ta wcale, a wcale nie jest usłana różami. A wręcz przeciwnie...

Pierwsze, co najbardziej rzuca się w oczy w owej książce, to przedstawienie mieszkańców Wyspy. Nie zostali przedstawieni oni jak ludzie, zostali przedstawieni jak zwierzęta. Zwierzęta, które nie kierują się rozsądkiem, tylko instynktem. Sugerują się opinią tłumu, nie własnego serca czy sumienia. Ludzie ci wierzyli w to, w co chcieli wierzyć, widzieli to, co chcieli widzieć i to ich zaślepienie doprowadziło do tragedii, która znów mnie doprowadziła do łez. Podczas czytania "Lucasa" czułam głęboką nienawiść do tych...

Natalia | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Ta powieść dla młodzieży zdradza całą prawdę o ludziach. Nie lubimy nikogo kto jest inny, kto się od nas różni. To przykre, że tak szybko oceniamy ludzi.
Polecam wszystkim nastolatkom. Jest to mądra książka, którą trzeba przeczytać, by uświadomić sobie jak ulotne są chwile i jak wyrobić sobie swoje zdanie nie zważając na tłum.

nadzieja1925 | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Cała historia jest bardzo smutna, w każdym fragmencie książki czuć ból pochodzący z postaci. W powieści zawartych jest wiele emocji, nie tylko ból, smutek, ale również złość. Złość na ludzi, którzy tak źle i niesprawiedliwie traktują Lucasa.

Nie nazwałabym tej książki love story! Ta książka jest bardzo dobra, podziwiam Kevin Brooks, że udało mu się wcielić w rolę 15/16latki! Ta powieść zostaje...

Hovering | 2013-08-06

„I może tak jest lepiej, bo niektóre rzeczy nie powinny być niczym więcej, jak tylko chwilą.”

Caitlin wiedzie spokojne życie nastolatki. Różni się od swoich rówieśników głębszą dusza. Wieczorne spacery ze swoim psem są dla niej chwilą wytchnienia i pozwalają odpocząć od codzienności.
Pewnego dnia, podczas wieczornego spaceru pies Caitlin - Deefer prowadzi ją wprost do nieznajomego chłopca. Lucas wzbudza sympatię Caitlin nie tylko swoją osobą, ale i opowieściami, które snuje. Bohaterka zdaje sobie sprawę, że nie poznała jeszcze nigdy kogoś takiego jak jej nowy towarzysz. Lucas różni się od rówieśników z jej wioski, spokojny, opanowany i emanujący wewnętrznym blaskiem, który ciągnie Caitlin wprost ku niemu. Poza tym wydaje się całkowicie niezainteresowany jej osobą.
Jest tylko jeden zasadniczy problem - Lucas nie jest miejscowym chłopcem. Ludność określa go mianem "przybłędy". Nikt, poza Caitlin nie traktuje go poważnie, nikt nie widzi w nim człowieka.
Bohater musi stawić czoło...

"Ludzie nie lubią nie wiedzieć, kim jesteś; nie lubią rzeczy, które odstają od reszty, to ich przeraża. Wolą diabła, którego znają, niż tajemnicę, której nie rozumieją."

Krótko i na temat - powinna być lekturą obowiązkową dla każdego.

mój_diabeł_stróż | 2013-05-31
Przeczytana: 12 maja 2012

"- Cait, oni nie mogą mnie zranić. Tylko tyle. Nie są w stanie mnie zranić, więc nie ma się czym martwić.
- Nie rozumiem.
- Uwierz mi, wszystko będzie dobrze.
Popatrzyłam mu prosto w oczy.
- Dlaczego ? Dlaczego nie są w stanie Cię zranić ?
- Nie ma czego ranić."

"Lucas" to nie książka fantasy, nie jest też to kryminał. To młodzieżówka, która przedstawia stosunek dorosłych i rozpieszczonych nastolatków do obcych, innych. Nie da się jej po prostu nie kochać. Wzrusza i trzyma w napięciu, aż do samego końca. Szkoda tylko, że nie każda historia (nie ważne, czy prawdziwa, czy fikcyjna) ma swój happy end.

Wybacz mi, Nino Reichter, autorko "Ostatniej spowiedzi", ale nic nie przebije tej książki. Choć książkę "Lucas" przeczytałam dużo wcześniej, a "Ostatnią spowiedź" dużo później, moja fascynacja książką K. Brooks'a nie uległa zachwianiu. Cóż mogę powiedzieć ? Jest to piękna książka, jedna z nielicznych, na której płakałam.

Alieonora | 2011-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Drogi Panie Brooksie! 15 letnia dziewczyna nie wypija na raz trzech filiżanek MOCNEj, CZARNEJ kawy (i wciąż czuje się podle) a 16-latka nie jeżdzi z upitym niewiele starszym bratem samochodem. Poza tym, bardzo mi się podobała.