Wypominki o pisarzach polskich

Wydawnictwo: Świat Książki
837391501X
pisarze polscy, biografie
Olena

Wypominki to zbiór wspomnień o polskich pisarzach różnych generacji i doświadczeń, od Jana Lechonia do Leopolda Tyrmanda, których - poza fascynacją autorki - łączy wspólny wszystkim tragizm losów. Umierająca na raka w wojennej, obcej jej Anglii Maria Pawlikowska - Jasnorzewska. Przepędzany w latach stalinowskich z literatury i własnego mieszkania Kornel Makuszyński. Dwukrotnie chowany Jan Lechoń - na nowojorskim cmentarzu Calvary i w trzydzieści pięć lat później w podwarszawskich Laskach. Literacki niebyt Stanisława Rembeka. Powalona herodowym ciosem poetka Barbara Sadowska. Uciekający w alkohol Stanisław Grochowiak, Ireneusz Iredyński, Krzysztof Mętrak. Kariery i upadki znakomicie debiutujących; Małgorzaty Hillar, Andrzeja Brychta.

allison | 2019-03-13
Przeczytana: 11 marca 2019

Bardzo lubię i cenię pisarstwo Joanny Siedleckiej, więc po jej "Wypominki" sięgnęłam ze spokojnym sumieniem i bez obaw. I nie zawiodłam się.

Autorka przybliża sylwetki kilkunastu twórców - pisarzy, publicystów, tłumaczy - zarówno tych bardzo znanych, jak i nieco zapomnianych.
Nie są to typowe biografie, raczej zbiory anegdot, ciekawostek dla czytelników obeznanych w literaturze.

Poszczególne teksty mają wspomnieniowy charakter, gdyż Siedlecka dotarła do tych, którzy pamiętają już nieżyjących bohaterów. To zwykle przyjaciele, koledzy po piórze, a najczęściej członkowie rodzin, bywa że ostatni potomkowie. Opowiadają oni o zdarzeniach, których nie znajdziemy w encyklopedycznych notach ani w podręcznikach.
Nieraz to historie bardzo wzruszające i dramatyczne, innym razem rozbrajające, zabawne.

Cennym zabiegiem jest umieszczenie w książce fragmentów listów pisanych i przez pisarzy, i do nich. Z tej korespondencji wyłania się czasem zupełnie nieznana twarz twórcy.

Czyta się z...

Gusiołki | 2019-03-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Taki trochę groch z kapustą,zaciekawił mnie jedynie Rembek,pozostałe mniej.

Zbigniew_Malinowski | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Joanna Siedlecka "Wypominki"
Audiobook, ponad 7 godzin, czyta Blanka Kutyłowska.

W sumie tylko jeden zarzut: te teksty publikowane wcześniej w prasie o kilku polskich pisarzach, zestawione w jeden zbiór, są niespójne. Mają różne style, niektóre są biograficzne, niektóre opowiadają o jakichś zupełnie pobocznych sprawach, niektóre są bogato ilustrowane cytatami, niektóre są zapisami rozmów, niektóre po prostu opowiadaniem. Oddzielnie byłyby dobre, razem spowodowały w mojej głowie zamieszanie.

W każdym razie umocniły mnie w postanowieniu przeczytania całej prozy Stanisława Rembeka.

BuchBuch | 2018-09-19

Bardzo lubię książki wspomnieniowe, które przybliżają biografie moich ulubionych autorów, czasem rzucają na nich inne, nieznane światło, niekiedy odbrązawiają, innym razem ocieplają wizerunek.
Joanna Siedlecka specjalizuje się w tego typu literaturze (choć znane są też jej reportaże), Wypominki zaś kontynuują jej zainteresowania literackie, opierające się na bliskich jej autorach. W zbiorze zebrała piętnaście wspomnień o polskich pisarzach.
Na pierwszy ogień wybrany został Leopold Tyrmand, który we wspomnieniach pierwszej żony jawi się jako człowiek niezwykle oddany przyjaciołom i znajomym, w każdej chwili gotowy nieść im pomoc. Uczynny, opiekuńczy, z sercem na dłoni.
Stefan Kisielewski - dźgający wszystkich tych, na których mu zależało, obojętny wobec reszty, nieoczekiwany, nieobliczalny, zaskakujący.
Maria Pawlikowska - Jasnorzewska we wspomnieniach Haliny Jasnorzewskiej, siostry męża Lilki, jak mawiano o Marii. Ksawery Pruszyński, Bruno Schulz, Ireneusz Iredyński, Władysław...

lubka | 2013-11-13

Wspaniała lektura dla tych, którzy kochają literaturę. Szkoda, że tak krótko...

Jumi | 2013-05-08
Przeczytana: 2005 rok

Wspaniały spacer po przedwojennej Polsce. Książki Pani Siedleckiej darzę wielkim szacunkiem - mało kto bowiem potrafi tak trafnie oddać nastrój i naszkicować tak żywy portret postaci. Bardzo cenna pozycja.

Dotka76 | 2012-07-14
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2012

Ciekawe.
I taka refleksja: bycie pisarzem nie jest wcale łatwe. W opisanych biografiach tyle samotności, cierpienia, alkoholu i ... często egoizmu niestety.
Choć zdarzają się i chlubne wyjątki.
Warto przeczytać.

Magdalena | 2012-06-25

Bardzo lubię biografie a w "wykonaniu" Joanny Siedleckiej szczególnie. Chociaż jest to zbiór swoistych miniatur na temat poszczególnych pisarzy/poetów każda opowieść sprawia, że zaprezentowani ludzie są dużo bliżsi i bardziej "oswojeni" niż po przeczytaniu opasłych tomów krytycznoliterackich rozpraw.

Anna | 2011-09-14
Przeczytana: 2007 rok

Skarbnica wiedzy o wielu barwnych postaciach kultury...

monotema | 2010-07-11
Przeczytana: 01 grudnia 1996

Książka z serii tych odbrązowiających, która w bezpardonowy sposób ściąga z piedestału ludzi literatury. Okazuje się, że nie sami święci tworzą historięe. Książka przypomina w konwencji "Intelektualistów" Paula Jonsona. Przeczytać warto - obie, no i zajrzeć do "Wypominków ciągu dalszego"