Król Murgów

Wydawnictwo: Amber
King of the Murgos
malloreon, belgarion, belgarath
Pablos

Zandramas porywa syna Gariona, by wypełnić przepowiednię o ostatecznej rozprawie pomiędzy Dziećmi Światła i Dziećmi Mroku. Król Rivy wraz z żoną Ce'Nedrą, i kilkoma towarzyszami rzuca się w pościg za porywaczami. Przemierzając nieprzyjazne ziemie pełne pułapek członkowie ekspedycji docierają przed oblicze władcy swoich wrogów - króla Murgów...

Bacha85 | 2013-10-07
Przeczytana: październik 2013

„Król Murgów” stanowi drugą część Malloreou i siódmą już opowieść o losach Gariona, rivańskiego króla. W przeciwieństwie do pozostałych ten tom nieco mnie znużył, zwłaszcza na początku. Obwiniam tu prolog, który jest zwyczajnym streszczeniem tego, co działo się wcześniej. W pierwszej księdze Malloreonu oraz w Belgariadzie, streszczenie dotychczasowych wydarzeń stanowiło tylko część wstępu, a było ujęte w formę różnych tekstów i proroctw, wnosząc też tło do wydarzeń, które miały miejsce.

Bohaterowie tego tomu po raz pierwszy zwiedzają południe zamieszkiwanego kontynentu. Począwszy od Tolnedry, poprzez Nyissę, docierają do krain, o których geografii mieli dość nikłe pojęci. Nie obyło się więc bez przewodnika, którym został poznany już w Belgariadzie naczelny eunuch Salmissry Sadi. Eddings udowadnia czytelnikowi, że jego wyobraźnia nie ma ograniczeń i choć konsekwentnie trzyma się reguł według, jakich działa stworzone przez niego uniwersum, niejednokrotnie potrafi zaskoczyć...

Artur | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 listopada 2014

Kontynuujemy poszukiwania porwanego syna Gariona. Drużyna "ratunkowa" podąża śladem porywacza, a jednocześnie postępując zgodnie z proroctwami. Co ciekawe - ścieżki te nie zawsze wydają się ze sobą zgodne. Pomimo wewnętrznego sprzeciwu obydwojga rodziców, grupa podąża taką drogą jaką nakreśla los. Powoduje to ciekawe sytuacje, wystawianie bohaterów na coraz to nowe niebezpieczeństwa i niespodzianki. Również i nas, czytelników, kilka razy uda się autorowi zaskoczyć.

W takiej ogólnej ocenie można by oczywiście napisać kilka słów o delikatnej naiwności książki, pewnej niekonsekwencji w fabule, o wszechwiedzy i wszechmocy bohaterów, a przy tym ich pewnej niemocy względem przeciwności. Jednakże to wszystko tak naprawdę jest zupełnie nieważne. Nie czyta się książek Eddingsa dla analizy, ale dla przeżycia przygody. Dla tego obszernego świata, dla bohaterów którym się towarzyszy, dla niespodzianek i z czystej ciekawości.

Przygody zaś tutaj nie brakuje... :)

| 2013-06-16
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Nie ma to jak podróż utartymi szlakami oraz odświeżanie starych znajomości... nieprawdaż, eunuchu Sadi? Drużyna Belgariona po raz kolejny wyrusza w podróż dookoła świata: słowa Proroctwa prowadzą ją poprzez wyjątkowo ośnieżone w tym roku trakty Tolnedry, najeżone niebezpieczeństwami bagna Nyissy, a nawet sprażone słońcem piaski murgoskiej pustyni Araga. Wszystko po to, aby bohaterowie mogli stanąć przed obliczem Urgita - półkrwi Drasanina, zasiadającego na tronie Cthol Murgos.

Bardzo podoba mi się pomysł spokrewnienia króla Urgita z naszym ukochanym Silkiem. Daje on nadzieję nie tylko na to, że rządy w Cthol Murgos obejmą wreszcie osoby kompetentne, ale także na potencjalne przymierze dwóch opętanych odwieczną, wzajemną nienawiścią ras. Mam nadzieję, że nić sympatii, jaka związała Belgariona z Urgitem, zaowocuje w przyszłości trwałą ugodą pomiędzy Alornami oraz Murgami. Racja, poglądy osób pokroju Hettara ciężko byłoby odmienić, jednakże... Ten świat wypił już za dużo krwi. Czas...

Lavon | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Uff. Skończyłam, w końcu. Chyba najgorsza jak do tej pory część z serii przygód Gariona i jego przyjaciół. Mocno okrojona ze srarych bohaterów, nowi praktycznie w większości nie przypadli mi do gustu ani nie prezentowali sobą nic ciekawego, a ci "starzy znajomi" jakby stracili trochę kolorytu (nie wszyscy oczywiście). Do tego zmienił się trochę klimat, terytorium itd. - za dużo jak na jeden raz.

Cóż.. Ogólnie to mam mieszane uczucia. Mimo, że czytało się szybko to trochę męczył ten tom, nie mogłam doczekać się końca - ale niestety nie z tych przyjemnych powodów jakim jest np. ciekawość.

A Silk jak zwykle trzyma poziom i może tego będę się trzymać :)

Moridin | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Książka bardzo dobra godna polecenia

NonReal | 2016-12-02
Na półkach: Fantasy, Przeczytane