Strzały królowej

Tłumaczenie: Leszek Ryś
Cykl: Trylogia Heroldów Valdemaru (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Arrows of the Queen

Królestwo w niebezpieczeństwie... Uciekająca z domu Talia zostaje odnaleziona przez magiczną, podobną do konia istotę. Jest nią Rolan - Towarzysz o niewyobrażalnych możliwościach. Wybrał Talię z grona wielu, by została uczniem w Kolegium Heroldów i wstąpiła w elitarne szeregi gwardii Królowej Selenay. Przybywszy do Kolegium, Talia przechodzi trudny okres adaptacji, wnet jednak staje się...

Przybywszy do Kolegium, Talia przechodzi trudny okres adaptacji, wnet jednak staje się ulubienicą nauczycieli, przyjaciół i królowej. Podczas gdy trzynastoletnia Talia doskonali swe umiejętności, wokół niej zawiązuje się intryga, dojrzewa uknuty spisek. W niebezpieczeństwie znajduje się też królowa i królestwo.
Mając przeciwko sobie wrogów biegłych zarówno w sztukach magicznych, jak i w podstępnym zadawaniu śmierci, królowa zmuszona jest zwrócić się o pomoc do Talii i Heroldów, by ocalić królestwo i następczynię tronu. A następczyni tronu grozi wielkie niebezpieczeństwo...

aredhela | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

"Strzały królowej" to opowieść dogłębnie opisująca proces stawania się Heroldem, od Wybrania przez naukę kolejnych zagadnień, aż do niemalże przywdziania Bieli. Najbardziej podobały mi się początkowe rozdziały, w których to główna bohaterka, wychowana w surowej, tradycyjnej społeczności, trafia do zupełnie nowego dla niej świata Kolegium Heroldów. Książka wciągnęła mnie bardzo, już od pierwszych stron, a czyta się ją bardzo szybko. Bardzo jestem ciekawa dalszych losów Talii :)

książek: 2025
saya1502 | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Nie spodziewałam się, ale książka faktycznie mnie wciągnęła :)Całą historia bardzo interesująca. Talia raz wciela się w dziecko raz musi być dorosła żeby pomagać w rozwiazywaniu problemów królowej jak swoim przyjaciołom :) Na pewno sięgnę po kolejne części. Dziekuje za opinie poprzedników dzięki nim sięgnęłam po tą książkę :)

Alannada | 2012-03-05

Strzały królowej to pierwszy tom trylogii Heroldów Valdemaru. Książkę wydało wydawnictwo Zysk i S-ka w 1994 roku (Strona książki na stronie wydawnictwa: Strzały królowej).
Cała trylogia to jedna z moich dwóch ulubionych trylogii z całego cyklu o Heroldach. Dużym plusem niniejszej książki jest to, że możemy zobaczyć, jacy ci Heroldowie byli przed założeniem Bieli i jak przebiegała ich nauka.
Opowieść zaczęła się kiedy główna bohaterka, Talia, miała czternaście lat. Była ona (Talia, nie opowieść) mieszkanką Grodu Senów, członkinią zamkniętej, ksenofobicznej społeczności, która uważała kobiety za całkowicie poddane mężom i ojcom. Teoretycznie lud ten także zaliczał się do Valdemaru, ale jakoś szczególnie się nie integrowali z resztą państwa, a Heroldów uważali, łagodnie mówiąc, za organizację osób o wątpiwej moralności i cnocie.
Talia była marzycielką, poza tym dużo czytała i bardzo chciała zostać Heroldem (naczytała się książek o Vanyelu ^^). Niestety, właśnie w czternaste urodziny...

sav | 2010-06-13

Na tle cyklu ta trylogia wypada średnio; bohaterów można polubić, chociaż słodka i naiwna natura głównej bohaterki i szczególny rodzaj jej zdolności sporadycznie nuży, na szczęście inne postacie, jak Skif albo Kris, podnoszą poziom.

Siriss | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść o młodej Talii marzącej o ucieczce z rodzinnego Grodu i staniu się Heroldem. Ciekawa opowieść fantastyczna, oryginalny pomysł wykorzystania homoseksualizmu w postaci więzi Ylsą z Keren, a także niepewność uczuć między Talią a Skifem. Zajmująca książka, polecam każdemu fanowi fantastyki.

SoraHime | 2012-03-30

Wspaniała tak jak pozostałe książki Lackey. Talia przedstawiona jest fantastycznie. Szczególnie spodobała mi się postać Skifa, który zawsze i wszędzie przypomina mi błazna.

Agata | 2018-05-12
Piałpiał | 2018-04-20