Laseczka i tajemnica

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"

Inne wydania

Powieść kryminalna, której akcję zapoczątkowuje dokonany przez dziennikarza Henryka przypadkowy zakup oryginalnej laseczki palisandrowej w Desie. Ukryty w laseczce mechanizm oraz próby wyjaśnienia losów tego przedmiotu i jego kolejnych właścicieli naprowadzają Henryka i poznaną przezeń tajemniczą Rosannę na trop zagadkowego zbrodniarza, kolekcjonera dzieł sztuki.

źródło opisu: Oficyna Wydawnica Warmia, 2003

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

magda | 2010-05-26
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 14 listopada 2011

Zbigniew Nienacki to, już od dzieciństwa, jeden z moich ulubionych autorów. Nie przesadzę pisząc, że wchodziłam razem z nim w świat dorosłej literatury - pisał zarówno dla młodzieży (seria o Panu Samochodziku - Niesamowity Dwór czy Wyspa Złoczyńców - kształtowały moją miłość do tajemnic sprzed lat), jak i dla czytelników dojrzałych (np. Raz w Roku w Skiroławkach) ukazując inne oblicze siebie, mizogina i samotnika próbującego znaleźć sobie miejsce w świecie, który nie do końca go akceptował.

Chronologicznie ujmując, Laseczka i tajemnica powstała w roku 1963, kiedy Nienacki był już pełnoetatowym pisarzem, mniej więcej w połowie tworzenia spuścizny. Jeśli za główne kryterium zaszeregowania przyjmiemy wiek odbiorcy, to powieść uplasuje się gdzieś pomiędzy przygodami Pana Samochodzika a Skiroławkami, czyli między przygodą dla młodzieży, a powieścią zbójecką.

Dobiegający trzydziestki łódzki dziennikarz, Henryk, nie do końca pasuje do realiów lat '60 ubiegłego stulecia - trochę...

Radosław Gabinek | 2016-12-25
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Myślę, że dla większości osób z mojego pokolenia Zbigniew Nienacki to człowiek niemalże instytucja, a już napewno postać bardzo znana i budząca ogromną sympatię. Większości kojarzy się ze słynną serią " Pan Samochodzik"i mimo, że trudno było by mi sobie przypomnieć konkretne przygody to jak przez mglę pamiętam ten klimat zarówno z książek jak i filmowych adaptacji. Z tego też właśnie względu, kierując się sentymentem sięgnąłem po niniejszą pozycję. Już od dłuższego czasu gdzieś mi tam migała, myślałem żeby spróbować w końcu dać jej szansę i w końcu nadeszła ku temu okazja.

Jestem zawiedziony. Żadnej magii, tajemnicy, jakichkolwiek fluidów z przeszłości. Jednym słowem nie mam zielonego pojęcia co stało się z Nienackim, którego mam w swoich sentymentalny co wspomnieniach. Mogło się wydarzyć, co następuje : bądź to po prostu wydoroślałem i dlatego nie działa już na mnie ten autor tak jak za czasów dziecięcych, bądź wyidealizowałem go sobie jak często mi się zdarza w życiu, albo...

Nitager | 2016-06-06

Niemal klasyczny kryminał. Niemal, bo sprawców zbrodni szuka się zarówno w teraźniejszości, jak i w dalekiej przyszłości.
A zaczyna się tak zwyczajnie. Pewien dziennikarz, nieco staroświecki, kupuje sobie w Desie palisandrową laseczkę - rzecz bardziej pasującą do dawno minionej epoki, ale jemu ona bardzo się podoba. Poza tym, dobrze jest mieć coś w ręce, gdy wieczorem wraca się do mieszkania, przechodząc przez podejrzane dzielnice.
Ale okazuje się, że to nie jest zwykła laska - a przynajmniej nie do końca. Skrywa ona pewną tajemnicę, a próba jej odkrycia zaprowadzi właściciela laseczki w zupełnie niespodziewane i chwilami makabryczne okoliczności.
Cała powieść, mimo ścielącego się trupa, przesiąknięta jest pewnym sentymentalizmem, zwłaszcza w stosunku do antyków. Pamiętajmy, że powstała w latach 60., kiedy to "kupowało się mebelek funkcjonalny", a antyków pozbywano się na potęgę. Nie zdradzę chyba zbyt wiele, jeśli zapewnię, że nasz bohater spotka jednak kilka pokrewnych dusz,...

Sparks | 2012-03-14
Przeczytana: 14 marca 2012

Sam wątek kryminalny dobry, jednak bardziej zwróciłem uwagę na dwie pięknie opisane i piękne kobiety. Trochę zabrakło mi wojny między nimi(o bohatera), ale i tak jest wspaniale.
Postać czarnowłosej, pięknej nieznajomej pobudza wyobraźnię.
Specyficzny, ciekawy klimat lat sześćdziesiątych w PRL-u, przetykany retrospekcjami z przełomu XIX/XX i początku XX wieku dodają jeszcze smaku.
trochę niewiarygodna jest błyskotliwość wszystkich bohaterów. Niemal nie ma postać najzwyczajniej głupiej, wszystkie dedukują jak zawodowi detektywi.

Chętnie zapoznam się z inną twórczością tego autora, choć widzę, ze w poszukiwaniu inteligentnych, seksownych kobiet fatalnych, będę musiał odsiać część dzieł młodzieżowych:)

!LEKKI SPOILER!

na końcu chętnie zobaczyłbym trzecią wersję wydarzeń: z udziałem malarki działającej pod wpływem zazdrości

mateuszkozak34 | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Moja pierwsza książka Nienackiego, z innej serii niż Pan Samochodzik, bardzo udanej zresztą serii;).

Przyjemny kryminał, fabuła oparta na historycznej zagadce do rozwiązania jak w powyżej wspomnianej serii! Z tym, że jest to skierowane do starszych czytelników i muszę przyznać na prawdę mi podeszło! Czas zacząć poszukiwania innych książek Nienackiego;).

Nie będę spojlerował, więc napiszę tylko, że na prawdę fabuła potrafiła namieszać, a zwłaszcza jeśli chodzi o zakończenie, zastanawiające zresztą...

Polecam sięgnąć po tę książkę jak najszybciej każdemu kto przeczytanie odkłada na dalszy plan!!

Dreptak | 2014-06-20
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Świetna propozycja dla wychowanych na serii o Panu Samochodziku; książka piana typowym dla autora językiem; doskonała na wakacyjny relaks i odprężenie

Marek Krawczyk | 2015-01-01

Czytałem dawno temu ale bardzo fajnie wspominam. To ciekawe że po wielu latach kiedy byłem w Lodzi i przejeżdżalem przez Baluty mialem przed oczami dzielnicę nożowników i rzezimieszków mimo że w zasadzie widziałem tylko blokowiska :-)

aretta | 2012-04-01
Przeczytana: 15 marca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Miękki" kryminał, choć trup ściele się gęsto. Wciągający i zaskakujący zakonczeniem. Ciekawa do tego stopnia, że chce się wiedzieć koniecznie jak sie skończy. Dla tych, którzy nie lubią drastycznych scen. Akcja dzieje się w latach 60-tych i nie tylko..

Alchemik | 2011-10-28

Czyta się wspaniale i do końca nie wiadomo kto zabił. Idealny kryminał!

LidziA | 2017-02-04

Świetny kryminał. Bardzo dobrze się czyta od pierwszego zdania :)

Marzenie o włóczędze – Literacki Horoskop LC

Witajcie! Już jak co tydzień wracamy z naszymi wróżbami. Mamy nadzieję, że dobre Wam się pięknie spełnią, a sprawdzeniu się tych gorszych zapobiegniecie. Co Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.