opowiadania, science-fiction
Paweł

Iluzyt - zbiór opowiadań fantastyczno-naukowych autorstwa Janusza A. Zajdla, wydany przez wydawnictwo Nasza Księgarnia w 1976 r.

Zawiera opowiadania:

Nieingerencja
Dowód
Ferma
Potęga rozumu
Dokąd jedzie ten tramwaj?
Iluzyt

źródło okładki: skan własny (MW)

Karo | 2013-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2013

Powtórzę i zawsze będę powtarzać - polecam genialne, prorocze opowiadanie "Dokąd jedzie ten tramwaj", ale i w tym zbiorku znajdzie się więcej wartościowych i równie aktualnych treści. Społeczeństwo niewiele się zmienia, fundamentalne wartości wciąż winny zostawać te same, zawirowania również są podobne, a tematy te oprawione fantastyką naukową, stanowią niesamowitą, wartościową pożywkę dla osób pragnących rozwijać swój intelekt. Nie są to tematy łatwe, ani nie należą również do tematów przyjemnych. Ciemna strona człowieczeństwa, systemów, które wymyśliła ludzkość, idei, ale i dobro,które również można znaleźć - wszystko zawarte w tej krótkiej książce. Polecam.

Fra_Nio | 2014-01-03

Zbiór wielu opowiadań spośród których wiele jest naprawdę ciekawych i intrygujących. Lektura jest krótka i w przyjemny sposób pobudza szare komórki, choć żałuję że nie przeczytałem jej raczej 10 lat temu, bo czasem wydawała mi się tylko troszkę naiwna.
Tytułowe opowiadanie przypadło mi bardzo do gustu (na samym końcu zbioru), natomiast w wielu innych Zajdel zaskakuje czytelnika swą pomysłowością i ciekawymi wnioskami dotyczącymi ludzkiej egzystencji.

Pete489 | 2014-07-13

Jeden pomysł rozwinięty na kilku-kilkunastu stronach w ramach każdego opowiadania; czy taka forma umożliwia przedstawienie głębię szerokiego spektrum problemów, jak np. w powieściach? Nie.
Czy oryginalność i twórczość przedstawionego pomysłu może znokautować i przyczynić się do całodziennych rozważań oraz zapewnić uderzeniową dawkę przyjemności intelektualnej czerpanej z artefaktów fantastyki naukowej? Jak najbardziej tak!

Książka przeznaczona dla osób lubiących myśleć i znajdować drugie dno, choć już to pierwsze, w postaci cholernie pomysłowej scenografii science fiction, stanowi wystarczającą rekomendację do natychmiastowego rozpoczęcia lektury.

Polecam!

Lenka | 2014-01-13
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Z tej ksiązki przeczytałam opowiadania:
- "869113325" (13.01.2014r.)
- "Dokąd jedzie ten tramwaj?"(15.01. 2014r)
- "Nieingerencja" (20.01. 2014r.)
- "Ten piękny dzień" (25.01. 2014 r.)

Awenturyna | 2013-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Niesamowita, mądra książka. Już stała się jedną z moich ulubionych! W schemat science fiction w sposób interesujący wplecione zostały wątki socjologiczne. A opowiadanie "Dokąd jedzie ten tramwaj" to mistrzostwo świata.

Lina | 2015-03-13
Przeczytana: 07 lutego 2014

Polubiłam.

kapplakk | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Im dalej, tym lepiej, aczkolwiek najdłuższe opowiadanie jest zdecydowanie nieudane.

Cllaud | 2016-11-10
Anna Świątkowska | 2016-08-29