Iluzyt

Nasza Księgarnia
1976-01-01
1976-01-01
opowiadania science-fiction

Okładka książki Drugie spojrzenie na planetę Ksi Marcin Kowalczyk, Janusz A. Zajdel
Drugie spojrze... Marcin Kowalczyk, J...
Okładka książki Don Wollheim proponuje 1986 C.J. Cherryh, Gardner Raymond Dozois, Harlan Ellison, Frederik Pohl, Lucius Shepard, Robert Silverberg, Michael Swanwick, Ian Watson, Connie Willis, Donald Allen Wollheim
Don Wollheim p... C.J. Cherryh, Gardn...
Okładka książki Rakietowe dzieci. Antologia science fiction. Poul Anderson, Jerome Bixby, Ray Bradbury, Wiktor Bukato, Mark Clifton, Gardner Raymond Dozois, Fritz Leiber, Frederik Pohl, Theodore Sturgeon
Rakietowe dzie... Poul Anderson, Jero...

Rewelacyjny zbiór opowiadań, każde z nich trzyma w napięciu!

Rewelacyjny zbiór opowiadań, każde z nich trzyma w napięciu!

No niby ciekawe ale mnie te futurystyczne opowiadania lat 70. jakoś trącą myszką. Niektóre opowiadania bardzo ciekawe ale ta narracja ...

Bardzo lubię opowiadania, doceniam umiejętność zawarcia sedna w tak krótkiej formie. I tu właśnie, w tym zbiorze, niektóre opowiadania są rekordowo krótkie, a mimo to i tak każde z nich zawiera bezbłędną myśl, która wwierca się w umysł i zostaje z nami nie dając spokoju. W końcu zaczynam rozumieć, co znaczy “fantastyka socjologiczna” w wykonaniu Zajdla, skupienie się na problemie egzystencjalnym, refleksja nad "człowieczym losem" w obliczu postępu. Świetne.

Uwielbiam tego autora, ale ten zbiór opowiadań mnie nie porwał, nie zachwycił. Miał ciekawe momenty, ale ogólnie rzecz ujmując te historie są nudnawe, naiwne i przewidywalne.

J.A. Zajdel zawsze mnie fascynował. Szkoda że tak szybko odszedł i nie zrealizował wielu swoich pomysłów. Myślę, że dorównywałyby poziomem „Limes Inferior”.
Plusy:
- pomysły na fabułę ciągle aktualne w treściach i przesłaniach;
- poruszane tematy nie są łatwe i przyjemne w odbiorze;
- z każdego opowiadania wynika jakiś morał;
- zmusza do zastanowienia oraz przemyśleń;
- wątki socjologiczne zgrabnie wplecione w obudowę fantastyki;
- niektóre opowiadania mają potencjał na szerszą rozbudowę;
- dla mnie najlepsze to „Ferma”, „Poczucie winy”, „Gra w zielone” oraz „Ten piękny dzień”.
- rewelacyjne i być może prorocze „Dokąd jedzie ten tramwaj”.
Minusy:
- powtarzające się opowiadania z innych tomów;
- szkoda, że nie zebrano wszystkich opowiadań w jednej książce, tylko co jakiś czas pojawiają się zbiory z wybranymi.
Zbiór warty przeczytania.

Plusy:
- pomysły na fabułę ciągle aktualne w treściach i przesłaniach;
- poruszane tematy nie są łatwe i przyjemne w odbiorze;
- z każdego opowiadania wynika jakiś morał;
- zmusza do zastanowienia oraz przemyśleń;
-...

Polubiłam.

Polubiłam.

Jeden pomysł rozwinięty na kilku-kilkunastu stronach w ramach każdego opowiadania; czy taka forma umożliwia przedstawienie głębię szerokiego spektrum problemów, jak np. w powieściach? Nie.
Czy oryginalność i twórczość przedstawionego pomysłu może znokautować i przyczynić się do całodziennych rozważań oraz zapewnić uderzeniową dawkę przyjemności intelektualnej czerpanej z artefaktów fantastyki naukowej? Jak najbardziej tak!

Książka przeznaczona dla osób lubiących myśleć i znajdować drugie dno, choć już to pierwsze, w postaci cholernie pomysłowej scenografii science fiction, stanowi wystarczającą rekomendację do natychmiastowego rozpoczęcia lektury.

Polecam!

Z tej ksiązki przeczytałam opowiadania:
- "869113325" (13.01.2014r.)
- "Dokąd jedzie ten tramwaj?"(15.01. 2014r)
- "Nieingerencja" (20.01. 2014r.)
- "Ten piękny dzień" (25.01. 2014 r.)

Z tej ksiązki przeczytałam opowiadania:
- "869113325" (13.01.2014r.)
- "Dokąd jedzie ten tramwaj?"(15.01. 2014r)
- "Nieingerencja" (20.01. 2014r.)
- "Ten piękny dzień" (25.01. 2014 r.)

Zbiór wielu opowiadań spośród których wiele jest naprawdę ciekawych i intrygujących. Lektura jest krótka i w przyjemny sposób pobudza szare komórki, choć żałuję że nie przeczytałem jej raczej 10 lat temu, bo czasem wydawała mi się tylko troszkę naiwna.
Tytułowe opowiadanie przypadło mi bardzo do gustu (na samym końcu zbioru),natomiast w wielu innych Zajdel zaskakuje czytelnika swą pomysłowością i ciekawymi wnioskami dotyczącymi ludzkiej egzystencji.

Im dalej, tym lepiej, aczkolwiek najdłuższe opowiadanie jest zdecydowanie nieudane.

• Fantastyka naukowa
  • Sci-fi