List pożegnalny

Wydawnictwo: ALFA
corrum

Niniejszy tom stanowi ilustrację drogi twórczej Janusza Zajdla przedstawiając teksty, które po raz pierwszy pojawiają się w autorskim zbiorze, a niektóre z nich nawet - po raz pierwszy w druku. Obok 17 opowiadań zamieszczono konspekty powieści napisanych oraz tych, których, niestety, już nie napisał, oraz - ciekawostka - fragmenty nie ukończonego "Drugiego spojrzenia na planetę Ksi". Zbiór uzupełniają wspomnienie o pisarzu i bibliografia jego twórczości.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

patrycja76 | 2013-12-02
Przeczytana: listopad 2013

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Zajdlem, ale przyznam, że po długiej, około 10 letniej przerwie.
"List pożegnalny" to zbiór 17 opowiadań s-f.
Najbardziej zainteresowały mnie utwory, w których autor porusza problemy socjologiczne i polityczne, kontrolę systemu nad jednostką i tłumem np. "Wyższe racje", gdzie bohaterem jest Autor, przynoszący do Wydawcy konspekt powieści. Rozmowa tych panów przywodzi na myśl konkluzję: " ja wiem, że ty wiesz, a teraz zróbmy tak, żeby oni się nie dowiedzieli". Polityka na najwyższym szczeblu. Rok powstania tej opowieści (1980) mówi sam za siebie. Nie straciło nic ze swej aktualności opowiadanie "Chrzest bojowy" (1982), którego głównym bohaterem jest młody adept służb specjalnych. Rewelacyjna jest także miniaturka "Pełnia bytu" traktująca o musze uwięzionej w słoju miodu. Interpretacja narzuca się sama. Nie brak też utworów poruszających inne tematy np. świetne opowiadania o robotach "Źle o nieobecnych" i "Śmierć Karola".
Po długim czasie...

Pete489 | 2014-07-14

Książka skierowana do dwóch grup odbiorców:
1. Fani Janusza Zajdla, którzy znają inne jego dzieła i chętnie poznają warsztat jego pracy, w postaci konspektów powieści oraz bardzo ciekawe niepublikowane w innych miejscach opowiadania;
2. Nowi czytelnicy, którzy chcą poznać Zajdla. Wówczas świetnym wyborem będzie lektura opowiadań w charakterze skondensowanej próbki prozy tego pisarza. Zdecydowanie odradzam czytanie konspektów powieści napisanych, ponieważ uniemożliwi to satysfakcjonującą lekturę tych powieści później.

Uwielbiam opowiadania jako formę literacką, w szczególności w wykonaniu uznanych pisarzy, ponieważ w krótkim czasie otrzymujemy solidną dawkę przemyśleń, pomysłów, przenikliwości oraz oczywiście ambitnej rozrywki. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia jeśli chodzi o List Pożegnalny.

Gorąco polecam!

Janek Królikowski | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Książka jak podróż w czasie. Poprzez chronologiczny układ opowiadań i ich dobór mamy okazję poznać Zajdla z różnych okresów a co za tym idzie - z różnej perspektywy. Zbiór opowiadań prezentuje jego twórczość zarówno z perspektywy zafascynowanego nowoczesną fizyką studenta ("Druga strona lustra", "Towarzysz podróży"), zirytowanego pracownika Instytutu Badań Jądrowych ("Inspekcja", "Pigułka bezpieczeństwa") czy też świetnie znanego już pisarza fantastyki socjologicznej ("Wyższe racje", "Utopia"). Na dodatek możemy tutaj poznać Zajdla komentującego rzeczywistość stanu wojennego ("Chrzest bojowy") i zapoznać się z konspektami powieści, których autor napisać już nie zdążył.

Złośliwy | 2014-05-07
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Stara, dobra, "twarda" science ficition w krótkich formach.

Karo | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Zbiór opowiadań, często tak głębokich, stanowiących rewelacyjne obserwacje społeczeństwa, moralności, polityki, etyki. Do tego krótkie wspomnienie Macieja Parowskiego. Ubolewam, że opowiadania są takie krótkie, bo przyznam, że miałoby się ochotę czytać i czytać, a tu niestety tak szybko jest ich koniec.

Kamilos | 2010-12-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Kilka fajnych niepublikowanych opowiadań, bądź publikowanych w czasopismach + konspekty powieści które już są mniej interesujące. Dla fanów Zajdla pozycja obowiązkowa.

Gwidon40 | 2014-11-13
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Przeczytane drugi raz po kilkunastu latach.

Artii | 2018-09-18
rocketman | 2018-08-07