Przejście przez lustro

Seria: Fantastyka - Przygoda
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
opowiadania, science-fiction
Paweł

Przejście przez lustro - zbiór opowiadań fantastyczno-naukowych autorstwa Janusza A. Zajdla, wydany przez Wydawnictwo Iskry w 1975 r. w serii Fantastyka-Przygoda. Zawiera opowiadania: Tam i z powrotem Diabelski młyn Blisko słońca Bunt Przejście przez lustro Czwarty rodzaj równowagi Porządek musi być Tau Wieloryba Skorpion Zjawa Sami Metoda doktora Quina Apetyt na...

Zawiera opowiadania:

Towarzysz podróży

źródło okładki: zdjęcie autorskie

atramentovva | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

A ja sądziłam, że nie przepadam za fantastyką naukową... nie wiem, jak długo stroniłabym od książek Zajdla, ale odkąd sięgnęłam po pierwszą - mój apetyt na kolejne jest póki co nienasycony. ;)
Lekka, napisana prostym językiem, pełna zabawnych momentów i zaskakujących (odbierających dech) zwrotów akcji. Większość rozwiązań zawartych w opowiadaniach zdawała mi się w swej niezwykłości jednocześnie logiczna. Cud, miód i malina.
Polecam każdemu, nie jest to lektura wymagająca, a z pewnością daje bardzo wiele. No i dla leniuszków spory plus - nie zajmuje dużo czasu. :)

Marianna | 2013-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, S-F
Przeczytana: 09 lipca 2013

12 ZDAŃ O…: „PRZEJŚCIU PRZEZ LUSTRO”

Zbiór zawiera 17 opowiadań s-f, każde inne i oryginalne. Wprawdzie większość z nich nieszczególnie zapada w pamięć, nie zawsze mają sensowne zakończenia, jednakowoż wszystkie czytało się przyjemnie i z zaciekawieniem.

Warto zwrócić uwagę na szalenie interesujące opowiadanie „Blisko słońca”, gdzie przy tytułowej lokalizacji dwójka pilotów wlatuje w pole zespolonej świadomości… Efekty aktywności promieniowania plamy słońca mają intrygujący wpływ na bohaterów. Choć w zasadzie historia jest bezpuentowa, to sam pomysł, jak to Zajdel ma w zwyczaju, jest po prostu wyśmienity.

Jednak perłą wśród wszystkich tekstów jest niewątpliwie samo „Przejście przez lustro”. Ray, fizyk z zawodu, zastanawia się jak dostać się do świata po drugiej stronie lustra. Wraz ze swoim sceptycznym kolegą przeprowadza więc eksperyment – jak sądzicie, udaje im się?

W tomiku znajdziemy zabawne, lekkie historyjki, takie jak „Konsensor” czy „Kontakt”, jest również co nieco...

byłem_fprefectem | 2012-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Tu wasz szalejący po galaktyce reporter. Ze względu na relatywizm, wielu z tych, dla których pisałem swoje pierwsze felietony już nie żyje, ale show must go on, jak to GLoBULon III Oklapły z Merqrego śpiewał. Dziś nadaje z pierwszej pozaukładowej stacji naukowo-ekspedycyjnej im.Janusza A. Zajdla, i jak mi tu kompnot podpowiada, to był jakiś XX wieczny pisarz (co to jest pisarz, dobra później mi wytłumaczysz) podobno jeszcze trzysta lat temu przyznawano nagrodę jego imienia. Muszę wam powiedzieć, że samo dokowanie było jak przejście przez lustro, stacja jest nowiutka i błyszczy jak zwierciadło na tle kosmicznej czerni. Kręcę się po głównym korytarzu tam i z powrotem, jakiś robot miał mnie oprowadzić po kompleksie. Pokazać najnowsze kapsuły hibernacyjne, które pozwolą obecnie nieuleczalnym doczekać do czasów wynalezienia skutecznej terapii albo podróży w czasie.
Muszę wam powiedzieć, że te automaty robią się coraz bardziej bezczelne, musiałem biec za nim. Zupełnie nie zwracał na mnie...

Lenka | 2014-01-13
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Z tej ksiązki przeczytałam opowiadania:
- "Bunt" (13.01.2014r.)
- "Czwarty rodzaj równowagi" (13.01.2014r.)
- "Dyżur" (15.01.2014r.)
- "Sami" (21.01. 2014r.)
- "Skorpion" (23.01. 2014r)
- "Tam i z powrotem" (24.01. 0214r.)

książek: 1991
Jahty | 2011-12-06