Dyskretne symetrie

Tłumaczenie: Anna Bernaczyk
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Gut Symmetries
seks, duchowość, nauka, religia, klimat
Franciszek

Na pokładzie jachtu, pod rozgwieżdżonym niebem, zbiegają się losy trójki bohaterów. Dwoje fizyków, żonaty Jove i niezamężna Alice, nawiązuje romans, który owocuje nieoczekiwanym rozwojem wypadków. Alice zakochuje się w jego żonie, poetce Stelli. W brawurowej, wizjonerskiej narracji Winterson pokazuje ten trójkąt pożądania z punktu widzenia wszystkich jego uczestników, sprawiając, że małostkowość ludzkich spraw nabiera wymiaru kosmicznego. W powieści o seksie i duchowości, światach rzeczywistości i wyobraźni, mężczyzn i kobiet, nauki i religii, a także o miłości z jej słabościami i nadmierną intensywnością, zawarła pisarka cały wszechświat - od Nowego Jorku po Liverpool, od kwarków po kosmos - wraz z rozmaitymi teoriami na jego temat - od idei starożytnych Greków po teorie wielkiej unifikacji popularne we współczesnej fizyce.

Edrisan | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, Lit. angielska
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Przemęczyłam tę powieść. Historia opowiedziana przy pomocy terminów z zakresu fizyki, astronomii i związanych z nimi teorii nie przemawia do mnie, bo po prostu tego nie czuję i nie rozumiem. Może dla innych to odkrywcza narracja. Dla mnie trudna, odbijałam się od niej jak od ściany. Te dygresje, opisy przemyśleń, nie tworzyły dla mnie spójności z historią trójkąta Stelli, Alice i Jove'a. Zastanawiałam się, czy teorie były pretekstem do opowiedzenia historii pogmatwanych relacji pomiędzy bohaterami czy na odwrót. Czułam się zbyt głupia na tę powieść.

Monika | 2016-09-10
Przeczytana: 16 lipca 2016

Jak dla mnie, to ta książka mogłaby być równie dobrze napisana po chińsku. Nie zrozumiałam kompletnie nic :(

Alivea | 2011-05-15

Miłosny trójkąt poprzeplatany wątkami biograficznymi każdego z bohaterów. Sama historia - naprawdę ciekawa - kochanka męża zakochuje się w jego żonie z wzajemnością, jednak narracja całości nie przypadła mi do gustu. Dużo tam wątków pobocznych, wiele iście filozoficznych i metaforycznych stwierdzeń napisanych w sposób zdawałoby się zrozumiały ale z pewnością nie trafiający do każdego. I z pewnością nie do każdego trafi ta książka. Fenomenu Winterson nie ogarnęłam i to nie dlatego że mój umysł nie jest chłonny ale dlatego że taka forma jej pisania mi w zupełności nie odpowiada.

marquez | 2010-08-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2010

Powieść trzeszcząca w szwach
Odkładam „Dyskretne symetrie” na półkę z poczuciem ulgi. Jutro pewnie przyjedzie A… i zabierze mi tę książkę, zostawiając w zamian okrzyk oburzenia, że nie chwaliłem się jej posiadaniem. A wpadłem w to posiadanie jak śliwka w kompot. Kilka razy obiecywałem sobie, że nie wezmę do ręki (i do pociągu) Jeanette Winterson, bo nie lubię ludzi aż tak bardzo, żeby zgłębiać tajemnice ich wzajemnych interakcji na takim poziomie wiwisekcji, jak oferuje je brytyjska pisarka.
Na szczęście (pominę nieistotne elementy tej narracji mówiące o tym, jak przekonałem sam siebie do lektury) obliczalność Winterson okazała się niekompletna. To znaczy, znów jest o emocjach, o jednostce, zagubionym „ego” przerażonym własnej samotności i natarczywym poszukiwaniu drugiego człowieka. Znów mnożą się metafory samotności. Ale zdolność do nicowania tkanki ludzkich uczuć w tej książce zastępuje delikatne podglądactwo. Mimo pierwszoosobowej narracji nie ośmieliłbym się mówić do...

Róża Stankiewicz | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

"Zasady zaczynają się tam, gdzie kończy się miłość"
Po przeczytaniu biografii Jeanette Winterson, nie mogłam przestać o niej myśleć, a już na pewno nie mogłam skupić się na czytaniu kogokolwiek innego. Z biblioteki wróciłam z czterema książkami autorki i pech chciał, że od tej rozpoczęłam. Z pewnością nie dokończyłabym tej książki, gdyby nie słabość do autorki. Przede wszystkim dlatego, że czułam się (nie tylko ja zresztą, z tego co wyczytałam z opinii innych czytelników) zbyt młoda i głupia na tę pozycję.
Mimo wszystko uważam "Dyskretne symetrie" za książkę bardzo dobrą, bardzo wzruszającą. Historia dość błaha i powtarzalna, za to sposób w jaki została przedstawiona jest niesamowicie piękny i charakterystyczny dla autorki.
Na pewno sięgnę po nią jeszcze raz (może po maturze?).

Sławka | 2013-05-08

Jak dla mnie za mądra.Cała, zresztą ciekawa historia, mogła by być zawarta w połowie tej treści.Przefilozofowana.

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-15
Przeczytana: maj 2011

Zazwyczaj powieści Winterson do mnie trafiają - lepiej, gorzej, ale jak na przynajmniej osiem przeczytanych tylko dwie doprowadziły mnie do szału. I z bólem muszę przyznać, że Dyskretne symetrie należą do tych niechlubnych wyjątków.
Zazwyczaj Winterson udaje się zachować równowagę między czarującymi, subtelnymi literackimi dywagacjami quasi-filozoficznymi, realizmem fantastycznym a fabułą, chciałoby się rzec, z krwi i kości, ale tym razem klęska nastąpiła na wszystkich możliwych polach: fabuła w formie szczątkowej bardziej drażni zmarnowanym potencjałem niż intryguje, realizm magiczny niczego do powieści nie wnosi, natomiast pełne erudycji dygresje, filozoficzne i mistyczne rozważania zaciążyły nad książką bardzo. Niestety, żadne teorie strun, fizyka kwantowa i alchemia Paracelsusa nie korespondują z treścią książki, zamiast tego zaciemniają tylko całość.
Przegadana, niejasna, z może czterema naprawdę dobrymi fragmentami - z bólem, z rozczarowaniem, z całym moim uwielbieniem dla...

auraya89 | 2011-05-02

Pomimo tego, że autorka znowu porusza tematykę lesbijskiej miłości, nadrabia treścią. Małżeństwo zaczyna się rozpadać z powodu zdrady. Żeby było ciekawiej, kochanką interesuje się nie tylko mąż...

GrzesiekLepianka | 2016-10-20

Powieść tyleż ciekawa i nietuzinkowa, co męcząca i przekombinowana. Czego tu nie ma? Teorie naukowe (astronomia, fizyka), asynchroniczne podejście do czasu i przestrzeni, różne stylizacje i języki. W tej wielości gubi się narracja i opowiadana historia. Czytelnik jest pod wrażeniem erudycji (a może pseudoerudycji, bo nie sposób wszystkiego, co autorka przytacza sprawdzić), ale czuje się zagubiony i pozostawiony na pastwę losu w tym labiryncie wielości znaczeń i kontekstów, w jaki został wpuszczony (dodam: jak w maliny). Czyta się dość gładko, bo język jest ujmujący, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że to trochę intelektualny bełkot. Niestety.

Alison | 2013-10-28
Przeczytana: 27 października 2013

Nadal nie mogę się zdecydować. Z jednej powieści mogłyby powstać dwie. Treść niestety dość przeteoretyzowana. To już nawet nie było nadmiar filozofii czy przenośni, po prostu ogrom teorii. Do polubienia tej powieści chyba potrzeba sympatii do fizyki (i podobnych tematyk). Mam tą przyjemność interesować się tym ścisłym przedmiotem, a mimo to nie mam pewności czy rozumiem te historie... I dlatego nie mogę się zdecydować.
Choć znalazłam sobie fragmenty, które od razu mnie ujęły.