Dyskretne symetrie

Rebis
2010-06-29
2010-06-29
Anna Bernaczyk
seks duchowość nauka religia klimat

Oj dawno mnie tak żadna książka nie zmęczyła ... Czytałam ją od zeszłego roku, parę miesięcy, to po parę stron, to odkładając znów na długi czas... Same losy bohaterów może i ciekawe i dość nietuzinkowe, ale wszystko przeplatane dziwnymi dygresjami, opisami ze świata fizyki itp.... Ciężka pozycja, może dla kogoś kto lubi wyzwania 😉?

Nie, nie i jeszcze raz nie. To zupełnie nie jest książka dla mnie. Za dużo filozoficzno-fizycznego pierdolamento, za mało fabuły i wątków, które skłoniły mnie do sięgnięcia po prozę Winterson. No i realizm magiczny - mam problem z tym gatunkiem, zwłaszcza w takiej formie (kiedy zamiast na głównych bohaterów nacisk kładziony jest na członków ich rodziny). I jeszcze ta końcówka, brrr. Język niby wysublimowany, ale do mnie taka forma nie cholery nie trafia.

Ten tytuł nie był na szczycie mojej wishlisty jeśli chodzi o książki tej autorki, wręcz trochę się go obawiałam, no i słusznie, a tak się złożyło, że to właśnie on jako pierwszy (w zasadzie drugi, ale lektura tamtego wciąż przede mną),na moje nieszczęście wpadł mi w ręce. Nie skreślam tej pani, bo widzę, że inni czytelnicy podzielają moją opinię odnośnie "Dyskretnych symetrii", inne zaś książki mają zdecydowanie lepsze recenzje.

Powieść tyleż ciekawa i nietuzinkowa, co męcząca i przekombinowana. Czego tu nie ma? Teorie naukowe (astronomia, fizyka),asynchroniczne podejście do czasu i przestrzeni, różne stylizacje i języki. W tej wielości gubi się narracja i opowiadana historia. Czytelnik jest pod wrażeniem erudycji (a może pseudoerudycji, bo nie sposób wszystkiego, co autorka przytacza sprawdzić),ale czuje się zagubiony i pozostawiony na pastwę losu w tym labiryncie wielości znaczeń i kontekstów, w jaki został wpuszczony (dodam: jak w maliny). Czyta się dość gładko, bo język jest ujmujący, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że to trochę intelektualny bełkot. Niestety.

"Zasady zaczynają się tam, gdzie kończy się miłość"
Po przeczytaniu biografii Jeanette Winterson, nie mogłam przestać o niej myśleć, a już na pewno nie mogłam skupić się na czytaniu kogokolwiek innego. Z biblioteki wróciłam z czterema książkami autorki i pech chciał, że od tej rozpoczęłam. Z pewnością nie dokończyłabym tej książki, gdyby nie słabość do autorki. Przede wszystkim dlatego, że czułam się (nie tylko ja zresztą, z tego co wyczytałam z opinii innych czytelników) zbyt młoda i głupia na tę pozycję.
Mimo wszystko uważam "Dyskretne symetrie" za książkę bardzo dobrą, bardzo wzruszającą. Historia dość błaha i powtarzalna, za to sposób w jaki została przedstawiona jest niesamowicie piękny i charakterystyczny dla autorki.
Na pewno sięgnę po nią jeszcze raz (może po maturze?).

"Zasady zaczynają się tam, gdzie kończy się miłość"

Przemęczyłam tę powieść. Historia opowiedziana przy pomocy terminów z zakresu fizyki, astronomii i związanych z nimi teorii nie przemawia do mnie, bo po prostu tego nie czuję i nie rozumiem. Może dla innych to odkrywcza narracja. Dla mnie trudna, odbijałam się od niej jak od ściany. Te dygresje, opisy przemyśleń, nie tworzyły dla mnie spójności z historią trójkąta Stelli, Alice i Jove'a. Zastanawiałam się, czy teorie były pretekstem do opowiedzenia historii pogmatwanych relacji pomiędzy bohaterami czy na odwrót. Czułam się zbyt głupia na tę powieść.

Nadal nie mogę się zdecydować. Z jednej powieści mogłyby powstać dwie. Treść niestety dość przeteoretyzowana. To już nawet nie było nadmiar filozofii czy przenośni, po prostu ogrom teorii. Do polubienia tej powieści chyba potrzeba sympatii do fizyki (i podobnych tematyk). Mam tą przyjemność interesować się tym ścisłym przedmiotem, a mimo to nie mam pewności czy rozumiem te historie... I dlatego nie mogę się zdecydować.
Choć znalazłam sobie fragmenty, które od razu mnie ujęły.

Nie umiem ocenić. Czytam w oryginale. Jakoś nie mogę się przekonać do tej opowieści.
Mam to w czytaniu od dobrych kilku miesięcy i nie mogę dobrnąć do końca. Może to jest już ocena.

Jeanette Winterson jak zawsze rewelacyjna :)

Jeanette Winterson jak zawsze rewelacyjna :)

Jak dla mnie za mądra.Cała, zresztą ciekawa historia, mogła by być zawarta w połowie tej treści.Przefilozofowana.

2041

Jak dla mnie, to ta książka mogłaby być równie dobrze napisana po chińsku. Nie zrozumiałam kompletnie nic :(

• LGBT
  • Literatura angielska