Księga podróży Ewliji Czelebiego

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Sejahtnamesi
podróże
Adam B

Jest to dzieło bardzo ciekawie napisane, w barwny sposób przedstawiający miejsca, które Ewlija Czelebi napotkał na swojej długiej drodze. Księga zawarta jest w kilku (jest ich dziesięć) grubych tomach. Nie wszystkim informacjom zapisanym w Księdze można zawierzyć, więc nie jest to dzieło całkowicie historyczne. Aczkolwiek jest ta Księga czymś pośrednim między przygodami własnymi autora, a wydarzeniami historycznymi. Jest tam wiele nieścisłości powstałych zapewne przez wielokrotne przepisywanie dzieła. Na uwagę szczególnie zasługują opisy XVII wiecznego Chanatu krymskiego, Imperium osmańskiego oraz Wiednia. Dla polskiego czytelnika najciekawsze będą fragmenty odnoszące się do Polski. Ewlija Czelebi w swoim dziele przede wszystkim zajmuje się opisami miast i zamków, ich fortyfikacji, ale także porusza inne tematy jak: piękne kobiety, religia, zwyczaje i organizacja państw.

Monia555 | 2015-02-20
Na półkach: Przeczytane, Turcja, Studia