Pisarz, podróżnik, scenarzysta, niezależny reporter. Laureat Nagrody Magellana 2016 w kategorii książka reportażowa za "Czad, W poszukiwaniu straconego". Autor reportaży publikowanych na łamach magazynów: "Extremum", "Poznaj Świat", "Globtroter" oraz "Kontynenty". W 2017 r. został doceniony przez magazyn "Kontynenty", który uhonorował go nagrodą "PRÓG" za "niezależność i odwagę w kroczeniu swoją drogą i za umiejętnie rozwijany dar opowiadania". Współtwórca sztuki "Szaman. Spektakl reporterski", w której jesienią 2020r. zadebiutował też jako aktor.http://arun.pl/
Ciekawy zbiór reportaży z różnych części Afryki. Moją uwagę zwrócił w tej kompilacji M. Jamkowski oraz M.Kydryński. Nie mniej najbardziej podobały mi się fragmenty Wojciecha Jagielskiego o Kongo i Burkina Faso ("Ballada o dobrym szeryfie"). Do nie dawna był to całkiem znośny kraj do podróżowania a obecnie targany zamachami na obcokrajowców i problemami wewnętrznymi. Z lektury dowiadujemy się, że w zasadzie było bardzo blisko a mógłby się rozwijać dziś całkiem dobrze . Pozycja ta jest podzielona na krótkie niezwiązane ze sobą opowieści podróżne. Czyta się bardzo dobrze fragmentami, leniwie do poduszki, lub na czytniku mając wolne 20 minut np. czekając na dworcu. Polecam zwłaszcza miłośnikom Czarnego Lądu.
Historia zaczyna się na autostradzie, kiedy główny bohater cudem unika śmierci pod kołami czerwonej toyoty. To wydarzenie wiele w nim zmienia. Bohater nagle jakby budzi się z monotonnego korpo-snu. Wyswabadza się z więzów żony, której instynkt macierzyński przysłonił inne uroki pożycia małżeńskiego. Opuszcza kraj i wszystko, co do tej pory znał, by móc zachłysnąć się pięknem przyrody w odległym Czadzie. Kiedy jednak tylko dociera do Afryki, wszystkie plany biorą w łeb.
Czad. W poszukiwaniu straconego… jest lekturą dla osób z aspiracjami czytelniczych koneserów. Językowe bogactwo rozlewa się na każdą sferę książki, począwszy od rozbudowanych, ciekawych opisów sytuacji, a na upiększonych w wulgaryzmy monologach bohatera wcale nie skończywszy. Arun Milcarz w dokładny sposób charakteryzuje polskie społeczeństwo. Ukazuje teraźniejszy obraz wielkiego miasta, wypełnionego przez startujących w wyścigu szczurów ludzi, których życie jest płytkie jak kałuża latem. Poddaje dyskusji wartości takie jak status finansowy, wolność, rodzina, a także religia.
Czytaj dalej na: https://fabrykadygresji.pl/2016/11/02/arun-milcarz-czad-w-poszukiwaniu-straconego/