O Wschodzie

Wydawnictwo: Miniatura
WGothe

„O Wschodzie” to polifoniczna opowieść oparta na doświadczeniach z podróży i pobycie na Syberii. Osią fabularną jest spacer po mieście T., którego celem jest miejska uroczystość z okazji rocznicy założenia miasta. Przestrzeń, w której porusza się narrator, pełna jest wielorakich symboli, wywołujących pozornie niezwiązane ze sobą skojarzenia. Zdecydowana większość tekstu to krótkie opowieści...

Osią fabularną jest spacer po mieście T., którego celem jest miejska uroczystość z okazji rocznicy założenia miasta. Przestrzeń, w której porusza się narrator, pełna jest wielorakich symboli, wywołujących pozornie niezwiązane ze sobą skojarzenia. Zdecydowana większość tekstu to krótkie opowieści osób spotkanych w różnych miejscach – w pociągach, na dworcach, w teatrach. Są to historie z dalekiej przeszłości oraz dziejące się tu i teraz, blisko i daleko – spotkany w pociągu nad Bajkałem kowal z Kamczatki, woźna w domu studenckim, żołnierze w płackartnym wagonie, burmistrz przemawiający na miejskiej uroczystości składają się na barwną mozaikę ludzkich losów. A wszystko to w cieniu pomników Lenina i pod czujnym okiem Dzierżyńskiego, imię którego nosi wciąż niejeden plac i ulica w dzisiejszej Rosji – wielkiej i niemożliwej do ogarnięcia, wciąż fascynującej, groźnej i pociągającej zarazem, Rosji, gdzie rodzi się Wschód.

źródło opisu: Miniatura

źródło okładki: google