Okładka książki Tam gdzie wiatr krzyczy najgłośniej. Moje drugie życie w krainie wiecznych lodów Robert Peroni
Robert Peroni Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Dove il vento grida più forte: La mia seconda vita con il popolo dei ghiacci
Świat Książki
2015-05-06
2015-05-06
Anna Osmólska-Mętrak
Grenlandia podróże

W książce od wielu lat jestem absolutnie zakochana.
Opinia przesiąknięta jest na pewno sentymentem, ona zapoczątkowała moje wielki marzenie o podróży na Grenlandię.
Wracam do niej co pewnien czas, z każdym razem równie oczarowana opowiadaną historią z życia, w świecie o zupełnie odległych tradycjach, sposobie życia i ambicjach.

W książce od wielu lat jestem absolutnie zakochana.

Niesamowita opowieść o tym jak wygląda życie na lodowej pustyni. Jak ludzie tam funkcjonują, jakie mają podejście do świata i życia opowiedziane z perspektywy podróżnika z Włoch.
Niesamowita opowieść warta poznania.

Niesamowita opowieść warta poznania.

Niesamowite, że są ludzie, którzy nie żyją tym co oferuje świat, oraz że są ludzie, którzy świadomie z tego rezygnują,

Mnie urzekała wrażliwość, delikatność i zrozumienie jakim autor obdarza innych ludzi.

Piękny reportaż.

Piękny reportaż.

Najbardziej urzekające było dla mnie czytanie o przemianie autora - otwieraniu się na bliźnich, przyznawaniu się do własnego egoizmu, który unieszczęśliwia, dostrzeganiu innych sposobów percypowania świata (natury, rytmu dnia, innych ludzi). Dodatkowo człowiek uczy się, że nic nie jest czarno-białe (zabijanie fok? Owszem, ale tylko tyle, ile trzeba, by wyżywić klan na wiele dni).
Jednocześnie smutna to opowieść o ludzie, na który nieuchronnie wpływa cywilizacja.

Książka zupełnie inna od tych, które czytałam wcześniej. Niezwykła, prawdziwa opowieść o Europejczyku, który pokochał mroźną Północ z wszystkimi jej wadami i zaletami.
W ciekawy sposób pisze on o ludziach mieszkających na Grenlandii, Ich codziennym życiu, Ich wierzeniach, Ich sposobie myślenia. I o samej Grenlandii - miejscu tak dla nas odległym, że aż trudno sobie wyobrazić, jak ono wygląda.
Książka otwiera oczy czytelnikowi na problemy, z którymi muszą mierzyć Inuici, bo tak siebie nazywają. Na to, że rozwój technologii wcale nie wyszedł im na dobre, na to, że zachodnia cywilizacja krok po kroku wyniszcza tych ludzi. Pojawienie się białego człowieka na tych terenach zapoczątkowało alkoholizm, wzrost samobójstw wśród młodych osób oraz ogólne przygnębienie Inuitów.
Warto przeczytać tę książkę nie tylko ze względu na to, by poznać Grenlandię oczami autora, który, jakby nie patrzeć, jest tylko jednym z białych.
Warto przeczytać tę książkę ze względu na to, by poznać choć trochę Grenlandię oczami jej mieszkańców. Udana podróż gwarantowana!

Trzy przymiotniki, którymi opisał bym książkę: prosta, zwięzła i ,,zwinna" w czytaniu.

Fabułą książki jest tak naprawdę Grenlandia oraz lud Inuitów, żyjący w krainie wiecznych lodów i mrozów.

Konstrukcja książki osobiście bardzo przypadła mi do gustu. Nie jest to typowa epicka historia, która była by z sobą połączona poszczególnymi wątkami, natomiast jest to zlepek różnych historii, wspomnień,wydarzeń związanych z obecnością autora na wyspie czy też legend/wierzeń miejscowej ludności.
Roberto Peroni w jak najlepszy sposób chciałby pokazać życie oraz codzienność Inuitów. Bardzo dobrze mu to wychodzi w książce aczkolwiek osobiście sądzę że tak naprawę trzeb było by pobyć między tą ludnością by zrozumieć ich mentalność oraz sposób życia.

Książkę szczególnie polecam osobą, które lubią podróżować czy też poznawać nowe miejsca. W książce jest zawartych bardzo wiele ciekawostek zarówno geograficznych jak i związanych z kulturą oraz wierzeniami.

Zdecydowanie dobra opcja dla ,,poszukiwaczy lekkiej" literatury.

Książka o Inuitach, dla nas znanych bardziej jako "Eskimosi", napisana przez Włocha-alpinistę, który w pewnym momencie swego życia postawił sobie cel przejścia setek kilometrów po Grenlandii. Cel jednak zmieniał się w trakcie pobytu na tej dzikiej ziemi po tym, jak zaczął poznawać jej lud.
Autor nie tylko był dobrym alpinistą, ale też bardzo dobrze włada słowem pisanym, książka jest ciekawa, pozwala poznać mały świat przodków Mongolii, zapoznać się z nimi, zmienić o nich zdanie. Przedstawia różne problemy z Greenpeace'm, który np. cały czas walczy o to, aby Inuici przestali zabijać foki, które są jednym z głównych produktów ich diety, a czego nie rozumie organizacja. Ale pokazuje też spokój tych ludzi, beztroskość, pomoc, ufność.
Bardzo ładna książka, pozwala nieco odetchnąć wieczorami po spędzonym na gnaniu dniu zwykłego białego człowieka.

• Reportaż
  • Reportaże

Robert Peroni Tam gdzie wiatr krzyczy najgłośniej. Moje drugie życie w krainie wiecznych lodów Zobacz więcej